"Humanisation” Projesi Kapsamında Keşan'a Gelen 38 Yabancı Öğrenciyi Belediyemizde Konuk ettik

ÜLKELERİNDEN ÇEŞİTLİ OLUMSUZLUKLAR NEDENİYLE GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALANLAR İLE İLGİLİ FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN BELEDİYEMİZE GELEN 38 GENCİ AĞIRLADIK

 

Keşan Belediyesi 9 Aralık 2019 Pazartesi günü 6 farklı ülkeden 38 genci; göçmen, mülteci, nefret söylemi konusunda farkındalık yaratmak adına “Humanisation” projesi kapsamında misafir etti.
 

Keşan Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Keşan Belediye Meclis Üyesi Nehir Gergin gelen öğrencilere ev sahipliği yaptı.

Burada konuşan Helvacıoğlu gençlere şöyle hitap etti.

Keşan’da Trakya Üniversitesi’nin bağlantısı üç tane yüksekokulumuz bulunuyor. Trakya Üniversitemiz Edirne’de bulunuyor. Edirne Keşan’a 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul 200 kilometre, Çanakkale 120 kilometre, Yunanistan 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İlçemiz dört yol üzerinde bulunuyor ve bu nedenle coğrafyamız çok önemli. Yazın Saros Körfezi nedeniyle tatil amaçlı nüfusumuz artıyor. Kışın 80 bin yazın 380 bin nüfusumuz oluyor. Okuma oranı ve üniversite oranı çok yüksek bir bölgedesiniz. Şehircilik ve gelişmişlik anlamında yeni dönem belediyeciliği ile 5 sene sonra Keşan’a gelirseniz daha iyi bir Keşan göreceksiniz. Erasmus yoluyla Keşan’a geldiğiniz ve Keşan’ı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu hafta Pazar günü burada iseniz yöresel ürünlerle ilgili bir pazarımız kurulacak belediyemizin bahçesinde açılacak. Türk lezzetlerini tatmak isterseniz gelebilirsiniz. Akşam da Şeri Abus isminde Mevlana’yı bilirsiniz hepiniz Mevlana’nın ölüm yıldönümü olduğu için anma töreni var. Sizin için ilginç bir gösteridir. Sizi bu iki organizasyona da davet ediyoruz, Pazar günü burada iseniz. Göçmen ve mülteci konusuna gelince çünkü asıl konumuz bu;

“Göçmenler ülkesinden; ekonomik sıkıntılar, mezhepsel çatışmalar, ayaklanmalar ve savaş gibi olumsuz durumlardan canlarını kurtarmak ve refaha ulaşmak, güvenli bir ülkede yaşamak amacıyla yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalıyorlar.

Türkiye, güvenli ve istikrarlı bir ülkedir. Böyle bir ülke olmasa bu kadar göçmen kabul etmez.  Son dönemde iç savaş ve karmaşa yaşayan komşu ülkelerden göç akınına uğramıştır.

Sığınmacı ve mülteci aileler, çocuklarını okula göndermeleri için teşvik edilmeli ve okula kayıt süreci kolaylaştırılmalıdır.

Çocuk işçilerin çalıştırılmasının önlenmesi için caydırıcı maddi yasalar çıkarılmalıdır ve aileler, çocuk işçiliğinin ne kadar tehlikeli olduğu konusunda bilinçlendirilmelidirler.

Vatandaşlarımızı, sığınmacılar ve mülteciler konusunda bilinçlendirilmeli, herkesin bu gibi durumlara düşme ihtimali olduğu hatırlatılmalı ve mülteciliğin/sığınmacılığın yasal bir hak olduğu konusunda bilgi verilmelidir. Düşünün sizler geldiğiniz yerden göç ediyorsunuz evinizi, malınızı, mülkünüzü, ailenizi bırakıyorsunuz. Bir yolculuk başlıyor ve sonuçta göçmensiniz. Artık savaş oldu, iç çatışma çıktı ve siz buna mecbur kaldınız. Türk vatandaşları ile sığınmacılar arasındaki uyumsuzluk sorununu ortadan kaldırmak için sığınmacılar ile Türk vatandaşlarının ortak katılacağı sosyal aktiviteler arttırılmalıdır. ”

Misafir gençler kendilerini kabul eden Helvacıoğlu ve Nehir Gergin’e teşekkür ederek çiçek takdim etti.