3 yıl içinde Erikli Marmara'nın Bodrum'u olacak

3 yıl içinde Erikli Marmara'nın Bodrum'u olacak

BAŞKAN HELVACIOĞLU’NDAN, ERİKLİ’NİN SU SIKINTISI KONUSUNDA ÇOKAL BARAJI MÜJDESİ

3 YIL İÇİNDE ERİKLİ MARMARA’NIN BODRUM’U OLACAK

 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 4 Eylül 2019 Çarşamba günü, Erikli Sahili’ndeki esnafla buluştu.

Elisa Restaurant’ta gerçekleştirilen ve saat 17.00 sıralarında başlayan buluşmaya; Helvacıoğlu’nun yanı sıra; Belediye Başkan yardımcıları; Yakup Balcı, Mustafa Altay, Keşan Belediye Meclisi Üyesi Nehir Gergin, birim amirleri, Erikli’deki Karakol’da bulunan ilgili jandarma yetkilileri, Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Ataklı, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak ve Erikli esnafı katıldı.

Erikli’de güçlü bir belediye yapısı oluşturmaya başladık, daha da güçleneceğiz

Erikli Sahili’ndeki vatandaşlar kadar Erikli’deki esnafın da kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Başkan Helvacıoğlu, “Erikli’yi hem esnaf, hem belediye hem de vatandaşın işbirliği ile daha iyi ve hak ettiği yere götüreceğiz. Kooperatif dönemi bitti, hizmet edenlerden Allah razı olsun. Hem esnaf, hem belediye hem de vatandaş olarak Erikli’de bir aileyiz. Erikli’de öncelikli olarak sorunumuz su, kanalizasyon, arıtma ve yol. Erikli’de taşın altına belediye olarak elimizi koymamız gerekiyordu, taşın altına elimizi koyduk ve aldık. Erikli’de güçlü bir belediye yapısı oluşturmaya başladık, daha da güçleneceğiz. Zabıta sayımız artacak ve eğer imkan varsa özel güvenlik de burada hizmete sokmak istiyoruz. Emlak, su, temizlik ve diğer tüm işlemlerin yürüyeceği cep bir belediye olacak. Erikli’de. Başkan Yardımcımız Mustafa Altay Erikli’den sorumlu başkan yardımcımız.” dedi.

Esnaf olarak vergi vererek, istihdam sağlayarak,

hizmet üreterek ülkeye ciddi katkı sağlıyorsunuz

Erikli’de önümüzdeki yıl jandarma personelinin artması için de valilik nezdinde girişimlerde bulunacaklarını dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, “Erikli’yi alarak belediye olarak Saros Körfezi’nin kalbine girdik. Bölgede 4 çadır alanımız var ama en çok sıkıntı yine, evlerin önündeki çadırlar, kumsaldaki çadırlar. Saros’ta günübirlikçilere hizmet eden tesisler olmalıydı ve başladı. Erikli’de ekonomik girdisi çok güzel olduğu için festival yapılmasını çok istiyorum. Ancak otopark, güvenlik ve su ve altyapı ve temizlik yüzünden düşünüyorum. Festival, Kurban Bayramı ve 30 Ağustos sahildeki esnafımıza ekonomik olarak nefes aldırdı. Esnaf olarak vergi vererek, istihdam sağlayarak, hizmet üreterek ülkeye ciddi katkı sağlıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

ERİKLİ’YE SU SIKINTISININ ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA ÇOKAL BARAJI MÜJDESİ

Keşan Kaymakamlığı’nda Erikli’nin suya kavuşmasıyla ilgili geçen Çarşamba günü güzel bir gelişme yaşandığını aktaran ve Erikli’nin su sıkıntısının çözümü konusunda müjde veren Mustafa Helvacıoğlu, “Çokal Barajı’nda 205 milyon m3 su var. Bu barajdan; Evreşe, Gelibolu ve Gökçetep ve Adilhan’a 5 milyon m3 su veriliyor. Çokal Barajı’nda bu su verildikten sonra 200 milyon m3 su duruyor. 1,5 milyon m3’lük Mecidiye’deki suyu getirebilir miyizi düşünüyorduk. Şimdi Çokal Barajı’ndan Erikli’ye arıtmalı ve gümbür gümbür akan içilebilir suyu Gökçetepe üzerinden nasıl getirebilirizi hesaplatıyoruz. Su geldi mi Erikli’de esnafın işi artacak. Erikli’nin değeri artacak. İller Bankası aracılığıyla Dünya Bankası’ndan kredi kullanacağız sadece Erikli için.” dedi.

Turizmde profesyonelleşmeliyiz

Turizm anlayışının dünyada değiştiğini ve buna Erikli’deki esnafın da çok hızlı şekilde ayak uydurması gerektiğini belirten Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Turizmde profesyonelleşmeliyiz. Erikli’yi markalaştırmak için hep birlikte çalışmalıyız. İmar barışı ile ilgili süreç devam ediyor. Başvuru yapan herkes imar barışından yararlanmayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koyduğu şartlara uygun olanlar bu barıştan yararlanabilecek. Belediyenin kiracısı olup da imar barışından yararlanmak isteyenlerin başvurusu küme düşüyor. Çünkü yer belediyenin ve biz de aynı yerler için biz de başvuruda bulunduk. Belediye olarak imar barışı ile ilgili belediyenin mülklerini korumak adına başvuruda bulunduk ve 1 milyona yakın ödeme yaptık.”

3 yıl içinde Erikli Marmara’nın Bodrum’u olacak

Başkan Helvacıoğlu, Erikli’de suya zam yapılmadığının altını çizdi ve kooperatiften belediyeye devir ile birlikte kendilerininkinden önceki Belediye Meclisi’nin kararı gereği aynı Yayla Sahili’ndeki şartlarla su tahsilatına başladıklarını ifade etti.

Mustafa Helvacıoğlu, 3 yıl içinde iyileşen ve cazip hale gelen bir Erikli’nin herkes tarafından görüleceğini, bunun Erikli’deki tüm paydaşlarla ortak şekilde olacağını ancak görüntü ve imaj değişikliğine ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Bir yer marka olacaksa, Milletvekili, Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı, oda ve borsa, esnaf ve vatandaşı ile ele ele vererek marka olabilir. 3 yıl içinde Erikli Marmara’nın Bodrum’u olacak. Ancak düzeni de birlikte oluşturmalıyız. Önümüzdeki sene bundan daha iyi olacak.”

Bu konuşmanın ardından birim amirleri kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Buluşmada, esnaf daha sonra hem ekonomik olarak yapılabilecekler hem de Erikli’yle ilgili istek öneri ve düşüncelerini aktardı.