57. Alay yürüyüşçüleri Keşan’da coşku ile karşılandı Helvacıoğlu: Bizler bu bayrak altında rahat yaşıyorsak, geçmişte ödenen bedellerin sonucudur

57. Alay yürüyüşçüleri Keşan’da coşku ile karşılandı Helvacıoğlu: Bizler bu bayrak altında rahat yaşıyorsak, geçmişte ödenen bedellerin sonucudur

Tekirdağ’dan Çanakkale’ye Çanakkale Savaşları'nda gösterdikleri kahramanlıkla destanlaşan 57'nci Alay anısına yürüyen ve 57. Alay’ı temsil eden kortej, 15 Mart 2020 Pazar akşamı Keşan ulaştı ve Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından karşılandı.

Çanakkale Deniz Zaferi´nin 105´nci yıldönümü nedeniyle 18 Mart Çarşamba günü düzenlenecek törenlere katılmak üzere 57. Alay Şehitliği´ne yürüyen; gaziler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan kortej, ellerinde Türk bayraklı flamaları ve sloganlar yazılı pankartlarıyla akşam saatlerinde ulaştı. Kortej Keşan'da soğuk ve yağışlı havaya rağmen büyük ilgi ile karşılandı. Kortejin en önünde atlılar da yer aldı.

Keşan'a ulaşan ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından karşılanan 57'nci Alay'a, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi mevkiinde 27'inci Alay'ı temsil eden yürüyüşçüler katıldı.

Yürüyüşçüler, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar kortej halinde yürüdü ve burada bir tören düzenlendi.

Tören; Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Törende daha sonra 27. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hakan Eşme konuştu.

27. Alay temsilcileri olarak 57. Alay’ı Keşan’da karşılamaktan dolayı onur ve gurur duyduklarını belirten Eşme, “10 yıldan bu yana yürüyüşümüzü gerçekleştiriyor ve tarihimizi bugün vatandaşlarımıza ve gençlerimize doğru şekilde aktarıyoruz. Bütün yürüyüşçülerimize ve bizleri destekleyen Keşan Belediyesi ve Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür ediyoruz. Bu yolculukta bize kılavuzluk eden Hikmet Selim Hocamız’a teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Törende daha sonra Hikmet Selim Yılmaz söz aldı.

Yılmaz, Türk Sancağını yere düşürmeyeceklerini ifade ederek, şunları söyledi: “10 yıldan bu yana yürüyoruz. Sancağımızı yüreğimizde, beynimizde ve bilinçlerimizde taşımaya devam ediyoruz. Atam sen rahat uyu. Bu gençlik senin emanetini yere düşürmeyecek. Keşan dünya tarihine giren sancak liyakat madalyasıyla onurlandırılmıştır. Koca yürekli yürüyüşçü yol arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”

Törende daha sonra Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin konuştu.

Çanakkale ruhunun ülkede asla bitmeyeceğinin altını çizen Çetin, yürüyüşe katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Mustafa Çetin, “Ezan dinmeyecek, bayrak inmeyecek, bu vatan bölünmeyecek.” dedi.

Törende son konuşmayı; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yaptı.

Helvacıoğlu, kahramanlık destanı olan Çanakkale Savaşı’nın, millet olma bilincine erişilen, Atalarımızın geri dönmeyi düşünmeden canlarını vatan uğrunda feda ettikleri, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kahraman olarak tarih sahnesine çıktığı ve tarihin akışının değiştirdiği nokta olduğunu belirterek, “Çanakkale Savaşları’nda canlarını ortaya koyan, adını tarihe ve kalplere olarak yazdıran 57. Alay’ı bu yıl da Keşan’ımızda karşılıyoruz. Çanakkale Savaşları'nda, Yarbay Mustafa Kemal'in sözüyle canlarını ortaya koyan 57. Alay'ın, tüm fertleri şehit olmuştur. Bugün onların kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı ile gururlanıyoruz. Bugün bu bağımsız topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak 57., 26., 27. Alayların ve 15. Hava bölüğü gibi dönmeyi düşünmeyen Atalarımızın sayesindedir. Bunun için başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize, atalarımıza minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Bütün şehitlerimiz nur içinde yatsın. Bizler bu bayrak altında rahat yaşıyorsak, geçmişte ödenen bedellerin sonucudur. Bize düşen tek görev 57. Alay’ın ve 27. Alay’ın ruhunu anlamaktır. Geleceğimiz birlikteliğimiz ile daha da parlak olacaktır. Büyük Atatürk’ün de dediği gibi Çok şükür Çanakkale’den aldığımız sancağı yere düşürmedik. Düşürmeye de hiç niyetimiz yok. Bu sancak bizim sancağımız. Bu cumhuriyet bizim cumhuriyetimiz. Bu duygu ve düşünceler ile bu duyguları bizlere bugün tekrar yaşatan ve bu organizasyona destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Her birinizi saygıyla selamlıyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene.” dedi.

Yürüyüşçüler, geceyi Keşan'da geçirdikten sonra 16 Mart 2020 Pazartesi sabahı Keşan Belediyesi’nin düzenlediği kahvaltı etkinliğinden sonra Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Altay’ın uğurlaması ile Alparslan Türkeş Meydanı’ndan saat 09.00'da Çanakkale'ye doğru yola çıktı.