Adnan Menderes’in Keşan’da çekilmiş fotoğrafı  Keşan Kent Müzesi’nde sergilenecek

Adnan Menderes’in Keşan’da çekilmiş fotoğrafı Keşan Kent Müzesi’nde sergilenecek

Başkan Helvacıoğlu: “Her türlü vesayete, darbe girişimine ve darbelere karşıyız”

 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 17 Eylül 2020 Perşembe Günü yaptığı basın açıklamasıyla, idam edilişlerinin 59. yılı olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı andı.

Mustafa Helvacıoğlu basın açıklaması esnasında; Keşan’lı Fotoğrafçı Orhan Saatçioğlu tarafından, 1955 yılında, Adnan Menderes’in Keşan’ı ziyareti sırasında çekilen fotoğrafını da Keşan Kent Müzesi’ne sergilenmek üzere kazandırdı.

Darbenin her türlüsüne karşı olduklarını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu: “Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı idam edilişlerinin 59. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. Darbelerin her türlüsüne karşıyız. Milli egemenlikten ve demokrasiden yanayız. Milletimiz, demokrasi kahramanlarını asla unutmadı. Onları daima hürmet ve rahmetle andı. Milletimiz esasen darbecileri de unutmadı. Milli iradeye uzanan elleri bir daha asla aklından çıkarmadı. Çünkü buradan alacağımız dersler hiç ama hiç bitmiyor. Darbe sadece milli iradeye karşı değildir. Darbe fotoğraflara, toplumsal hafızaya da karşıdır. Çok önemli bir hatıraya dikkat çekmek istiyorum. 1955 yılında Keşan’ı ziyaret eden Menderes’in fotoğraflarını çeken 2 kuşak fotoğrafçı Sayın Orhan Saatçioğlu o ziyaret gününden 60 kare fotoğraf çekmişti. Bu fotoğrafları vitrinde sergilemişti. Darbeciler önce fotoğrafları kaldırttı. Sonra negatifleri imha etti. 60 fotoğraftan geriye sadece bu gördüğünüz fotoğraf kaldı. Bu fotoğraf anlamlıdır. Bu fotoğraf darbeye direniştir. Bu fotoğraf milletin, kendi seçtiği kişileri korumasıdır. Dün olduğu gibi bugünde 12 Eylül, 27 Mayıs, 15 Temmuz gibi, kimden gelirse gelsin, nasıl olursa olsun her türlü vesayete, darbe girişimine ve darbelere karşıyız. Ulu önderimizin dediği gibi; Bu anlamlı günde bir kez daha haykırıyoruz; ” dedi.