Bayramlaşmada Birlik ve Beraberlik Vurgusuna Dikkat Çekildi

Bayramlaşmada Birlik ve Beraberlik Vurgusuna Dikkat Çekildi

Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Kurban Bayramı resmi bayramlaşma programı, bayramın ilk günü olan 11 Ağustos 2019 Pazar günü Köşk Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Törene; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Vekili Albay Ramazan Dilmen, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, MHP Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Zümbül, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, belediye başkan yardımcıları, İl Genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, oda ve borsa temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

 

Keşan Belediyesi Medya ve İletişim Bölümü görevlilerinden Erdoğan Demir’in sunumunda gerçekleştirilen törende ilk olarak Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükkayhan konuştu.

 

Dargınların barıştığı küslüklerin uzaklaştığı bir günde bir arada olunmasından dolayı mutluluğunu dile getiren Büyükkayhan, “Bu birlikteliklerin devam etmesini diliyorum. Engelliler olarak desteğinize her zaman ihtiyaç duyuyoruz. Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’nun desteğiyle Erikli’de engelli kampı oluşturuldu ve buradan faydalanıyoruz. Bu önemli destek için başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Büyükkayhan’dan sonra Mustafa Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Bayram Ali Kalfalar kürsüye gelerek bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Kalfalar şunları söyledi: “Herkesin mübarek Kurban Bayramını kutluyorum. Bayramların birliktelikler adına çok önemli günler olduğunu değerlendiriyorum. Bugünleri kutlamamızı sağlayan tüm büyüklerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

Törende daha sonra Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, konuştu.

Çakmak, 7 esnaf odası adına tüm hemşehrileri ile Müslüman Alemi’nin Kurban Bayramı’nı kutladı.

Oda ve borsalar adına da Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı söz aldı ve barış, huzur ve sevgi içerisinde bir bayram geçirilmesi temennisinde bulundu. Şapçı, bayramların esnafın ve iş dünyasına da hayırlı olmasını diledi.

Programda daha sonra İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe mikrofona geldi.

Sarıkeçe, başta Türk Milleti ve İslam Alemi olmak üzere Kurban Bayramı’nın dünyaya güzellikler getirmesini diledi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Zümbül de mübarek Kurban Bayramı’nın Türk İslam Alemi’ne hayırlar getirmesini istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız da gelen her bayramın birliktelik, dayanışma, kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmesini diledi ve bayramları özgürce kutlamamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanları minnetle andığını ifade ederek, birlikte sevgi, huzur ve sağlıklı nice bayramlara erişmek dileğiyle tüm vatandaşların bayramını kutladı.

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ise bayramların toplumların zenginlik kaynakları olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “Bayramlar bizi ortak duygu ve düşüncelerde buluşturuyor ve güzellikleri içtenlikle yaşamamızı sağlıyor. Bu özel günler, sevgi, saygının en güzel şekilde gösterildiği, toplumun tüm kesimlerinin kaynaştığı, paylaşma ve dayanışma günleridir. Bin yıldır yaşadığımız bu topraklarda her zaman olduğu gibi bugünde en büyük gücümüz birliğimiz ve diriliğimiz, kardeşliğimiz ve kültürümüzdür. Ağustos Ayı bizim tarihimizde zaferler ayı olarak geçmektedir. 2 hafta sonra yıldönümünü idrak edeceğimiz Malazgirt Zaferi’nden Mercidabık Zaferi’ne, İstiklal Harbimizin zirvesi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere nakşettiği 30 Ağustos Zaferi’nden Kıbrıs çıkarmasına kadar pek çok dönüm noktası bu ay içerisinde yaşanmıştır. Fırat Kalkanı harekatı da bir ağustos günü başladı. Başta şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve onların aileleri olmak üzere Yüce Milletimizin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Tören, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasıyla sürdü.

 

Toplumsal yaşamda çok önemli yeri olan bayramların kaygı ve sıkıntıların geri plana itildiği, sevginin, saygının hoşgörünün pekiştiği, insan ilişkilerinin güçlendiği, umutların canlandığı özel günler olduğunu vurgulayan Başkan Helvacıoğlu, “Bayramlarla birlikte dargınlıklar ve kırgınlıklar unutulmalı. Birlik ve dayanışma da artırılmalı. Bayramların, anlamını, güzelliğini ve değerini sadece bayram günlerinde değil yaşantının her evresi ve ilişkilerde anımsamalıyız. Hoşgörü, barış ve kardeşlik ile esenlik ortamının toplumun tüm kesimlerinde her zaman daim olmasını diliyorum. Her zaman bir öncekinden daha mutlu bir bayram geçirmenizi temenni ediyorum. Aramızda bulunan geçmiş dönem milletvekilimiz ve Ege Üniversitesi rektörümüz Necdet Budak’a da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Helvacıoğlu’nun ardından Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak konuştu.

 

Budak, Keşan’da hemşehrileri ile birarada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti ve şunları söyledi: “Keşan’da ve Edirne’de çok güzel hizmetlere birlikte imza attık. Bölgede iz bırakabildiysek ne mutlu. Devlete hizmet kutsaldır inancıyla ülkemize faydalı olmak için çalışıyoruz. Sıcak karşılamanız için teşekkür ediyorum. İşiniz düştüğünde Ege Üniversitesi’nde her zaman kapım sizlere açık. Bayramınız mübarek, her şey gönlünüzce olsun.”

Törende son konuşmayı AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal yaptı.

Kurban Bayramı’nın tüm insanlara hayırlar getirmesini dileyen Aksal, birlik ve beraberlik içinde bir bayram geçirilmesini temennisinde bulundu.

Törenin ardından, protokol; Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’nı, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü ve bir gazi ailesini ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

 

Bayramlaşma öncesinde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ölmüş yakınlarına dua etmek için mezarlıkları ziyaret edenler ile daha sonra da Keşan Ticaret Borsası İşletmeciliğindeki Keşan Belediye Mezbahası’nda kurban ibadetlerini yerine getirmek için bekleyen vatandaşlarla bayramlaştı.