Belediye Başkanı Helvacıoğlu Artı Çarşı esnafıyla buluştu

Belediye Başkanı Helvacıoğlu Artı Çarşı esnafıyla buluştu

Artı Çarşı yenileniyor, düzenlemeleri ve

kuralları ile Keşan’a örnek oluyor

 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi tarafından yaptırılan ve Keşan’a cadde düzenlemesi anlamında yeni bir vizyon katan Artı Çarşı’daki esnafla, yapılan düzenlemeler ve bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgili toplantı yaptı.

Artı Çarşı’da gerçekleştirilen ve saat 14.30 sıralarında başlayan toplantıya; Helvacıoğlu’nun yanı sıra; Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, ESTAB Başkanı ve CHP’li Belediye Meclisi Üyesi Süleyman Gürsel Paçaman, AK Parti’li Belediye Meclisi üyeleri; Tarık Uysal, Sema Kılıç, Şafak Uslu, Müslim Çekiç, çarşıyla ilgili birim müdürleri ve Artı Çarşı esnafı katıldı.

HELVACIOĞLU: ŞİMDİ EN BÜYÜK İŞ ESNAFA DÜŞÜYOR

Artı Çarşı esnafına seslenen ve yapım aşaması sırasında gösterdikleri sabır, anlayış ve destek için teşekkür eden Mustafa Helvacıoğlu, “Bu işten alnımızın akıyla çıktık. Ufak tefek aksaklıklar yaşanmış olabilir. İlk denememizden güzel sonuçlar ve deneyimler elde ettik. Eksiklerimizi hep birlikte tamamlayacağız. Alana 30 adet zeytin ağacı saksısı yerleştiriyoruz. 29 Ekim’e kadar alana oturma banklarımızı da yerleştireceğiz. Çarşımıza Keşanlı Ali heykeli dahil heykeller de koymayı planlıyoruz. Artı Çarşı’ya yakışan materyaller koyacağız. Bu alana 20 adet çöp kutusu koyacağız.” dedi.

Artı Çarşı’nın yavaş yavaş şekillendiğine ve bu aşamadan sonra en büyük işin esnafa düştüğüne dikkat çeken Helvacıoğlu, “Şimdi sıra sizde. İş yerlerimizin vitrini, tabelasına özen gösterilmeli. Mevcut tabelalar görsellik açısından pek uygun değil. Caddemiz kıymetleniyor. Aileler caddemizde gezmeye başladı. Bu gibi cadde ve sokak uygulamalarımızı Keşan’ın birçok noktasında yapacağız. Göreve gelirken Artı Çarşı ve Kunduracılar Çarşısı sözü vermiştik. 1 yıl dolmadan ikisini de tamamlamak istiyoruz. Kunduracılar Çarşısı’nda da kısa süre sonra çalışmalar başlayacak.” şeklinde konuştu.

“yağmur suyu, kanalizasyon

hattına verilemez”

İş yerlerinden bazılarının su giderlerinin neden kanalizasyon hattına bağlanmadığına dair eleştiriler geldiğini ancak yağmur suyunun kanalizasyon hattına verilemeyeceğine dair tüm dünyanın uyguladığı kanunlar olduğunu ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “4-5 iş yerimizin su giderini tek noktada toplayıp, kaldırımlardaki yağmur olukları vasıtasıyla yağmur suyu hattına ulaştıracağız. Çarşımızın yapım aşamasında emeği geçen personelimize, sabır gösteren esnafımız ile vatandaşımıza çok teşekkür ediyoruz. Vatandaşımızın çarşımızı çok beğendiğini gözlemliyoruz. İnşallah bu ticarete de yansıyacak, esnafımızın ciroları artacak. Bu caddede kafe ve yiyecek noktaları ilerleyen süreçte artacak.”

“Artı Çarşı esnafı site oluşumuna

gidip kendi yönetimini oluşturmalı”

Daha güzel bir görüntü oluşturduğu için aydınlatma direklerini belediyenin yaptırıp diktirdiğini ve bu direklerdeki elektrik maliyetinin ömür boyu belediye tarafından karşılanacağını kaydeden Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Eğer normal direkler takılsaydı elektrik TREPAŞ tarafından ödenecekti. Ama biz çarşıya uygun bir direk montajı yaptık. İşimizi tam yapmak istiyoruz. Buranın açılışını 19 Kasım Keşan’ın Kurtuluşu’nda yapmayı planlıyoruz. Açılışa özel kampanyalar ve süslemeler yapabiliriz.”

Artı Çarşı esnafının site oluşumuna gidip kendi yönetimini oluşturması gerekliliğini anlatan Helvacıoğlu, “Bu yönetim, Anneler Günü, Babalar Günü, Kadınlar Günü, Sevgililer Günü ve bayram gibi özel günlerde çarşı esnafına yönelik kampanyalar hazırlayabilir. Biz buranın adını Artı Çarşı koyduk. Eğer beğenirseniz bu şekilde devam edebilir. Keşan’ı emsalleriyle yarıştırmalıyız. Saros’a yılda gelen 3 milyon kişiden 300 bin kişiyi Keşan’a getirtemiyoruz. Eğer kendimizi yenilersek Keşan’a gelen misafirlerimizin sayısını artırabilir. Keşan cazibe merkezi. Biz belediye olarak her zaman yanınızdayız. Taşın altına her zaman elimizi birlikte koyacağız. Halk, esnaf ve belediye olarak hepimiz aynı ortak amaç için güç birliği yapacağız. Artı Çarşı yenileniyor, düzenlemeleri ve kuralları ile Keşan’a örnek oluyor.” dedi.

ESNAFTAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Başkan Helvacıoğlu ve esnaf, çarşıdan çöp alınma zamanlaması, çarşının trafiğe kapanıp kapanmaması ve kaldırımların kullanımı konusunda da fikir alışverişinde bulundu.

Artı Çarşı esnafı da çok beğendikleri bir çarşı düzenlemesi ortaya çıktığını dile getirdi ve başta Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Esnaf ayrıca Çarşı’ya Emniyet tarafından güvenlik ve MOBESE kamerası konusunda da talep iletti.