Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan toplantısının 2. oturumu gerçekleştirildi

Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan toplantısının 2. oturumu gerçekleştirildi

 

Keşan Belediye Meclisi'nin Mayıs Ayı Olağan toplantısının 2. oturumu 24 Mayıs 2021 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Toplantı; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında, Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda saat 15.00 sırlarında başladı.

Toplantıda; Belediye Meclisi üyelerinden Coşkun Lofçalı, Tarık Uysal, Barbaros Tokgöz, Volkan Erkan, Nuran Uslu, Şafak Uslu mazeretleri nedeniyle oybirliği izinli sayıldı.

                Toplantıda ilk olarak 2020 Yılı Kesin Hesaplarının görüşülerek karara bağlanması maddesi görüşüldü.

                Madde hakkında bilgi veren Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen; 2020 yılı toplam gelir bütçesinin 135 milyon 700 bin TL olarak tahmin edildiğini, kesinleşen toplam gelirin 112 milyon 500 bin 941, 13 TL olduğunu ve İller Bankası’ndan 15 milyon TL borçlanma düşüldüğünü söyledi.

Keçimen, toplam giderin ise 122 milyon 947 bin 471 TL olduğunu kaydetti.

Madde ile ilgili söz alan Helvacıoğlu, “112 milyon tahsilat yapmışız. Gerçekleşme oranı ise %74 diğer belediyelerimize oranla iyi bir oran yakalamışız. Gider bütçemizin gerçekleşme oranı ise %80.” dedi.

Grup başkanlarının madde ile ilgili görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

Daha sonra belediyeye ait kira ve işgaliye alacaklarına Covid-19 kapsamında destek yapılması hususu ele alındı.

Madde ile ilgili bilgi veren Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Yaşar, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede; belediye ve iştiraki olan şirket kiracılarından faaliyetleri kamu kurum ve kuruluşları tarafından tamamen durdurulanlardan 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarında kira alacaklarının tamamı, faaliyetleri durdurulmayanlardan ise %50’lik oranının alınmamasına, pazarlarda tezgah açtan pazarcı esnafından ise işgaliye bedellerinin tamamının alınmamasına oy birliği ile karar verildiğini söyledi.

Madde ile ilgili Mustafa Helvacıoğlu’nun görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı, Erikli sahiline getirilecek içme ve kullanma suyu için abonelerden su bağlantı bedelinin tespit edilmesi hususunun görüşülmesiyle devam etti.

Konuyla ilgili söz alan Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Nihat Selvi, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun oy birliği ile Erikli sahilinde su bağlantı bedelini; eski abonelerde peşin ödeme halinde 6 bin 625 TL, taksitli ödeme halinde ise 8 bin 932 TL, yeni abonelerden ise peşin ödemede 9 bin 125 TL, taksitli ödeme halinde ise 11 bin 432 TL olarak belirlediğini kaydetti.

Mustafa Helvacıoğlu ise Keşan’da en büyük yatırımlardan bir tanesini hayata geçirdiklerini dile getirerek, “Temmuz’un ilk haftası su çeşmelerden akacak. Sezon sonu ise kanalizasyon ve su şebekelerinin yenilenmesi çalışmaları devam edecek. Pandemiye rağmen 2 yıllık işi 6 ayda gerçekleştiriyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz ve çalışmalar iyi gidiyor. Mücavir alanlarımızda sorunların yavaş yavaş çözüldüğü döneme geldik.”

Madde ile grup başkanlarının görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada komisyon kararı oy birliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısında son olarak Erikli köyünü verilecek suyun fiyatının belirlenmesi görüşüldü.

Konuyla ilgili olarak Plan ve Bütçe Komisyonu, Erikli köyüne verilecek olan suyun m3 birim fiyatının 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren 5 TL olması yönünde oy birliği ile karar verdi.

Madde ile ilgili görüş bildirilmesinin ardından yapılan oylamada komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

Haziran ayı meclis toplantısı 3 Haziran 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek.