Belediye Mezarlık Birimi talimatnamesi hazırladı

Belediye Mezarlık Birimi talimatnamesi hazırladı

Keşan Belediyesi, sorumlu olduğu mezarlıklardaki defin işlemlerinde ve cenaze nakillerinde standart oluşturulması amacıyla Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun talimatı ile Mezarlık Birimi talimatnamesi hazırladı.

Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Mezarlıklar Birimi tarafından hazırlanan talimatnamede; tahta, kefen takımı ve benzeri malzemelerden oluşan ücretsiz cenaze levazımatının Keşan Belediyesi’nin sorumlu olduğu; Asri Mezarlık, Enez Yolu Mezarlığı, İstasyon Mahallesi Mezarlığı, Paşayiğit Mezarlığı ve İzzetiye Mezarlığı’ndaki definlerde geçerli olduğunu belirten Mezarlıklar Birimi Sorumlusu Taner Güngör, cenaze nakillerinin il sınırları içine veya dışına sabah 08.30 akşam 20.00 saatleri arasında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Adli durumlar hariç cenaze nakillerinin il sınırları içine veya dışına akşam 20.00-sabah 08.30 saatleri arasında yapılmayacağına vurgu yapan Güngör, talimatnameye göre vefatın evde gerçekleşmesi halinde cenazenin hastane morguna alınacağını bildirdi.

27 Ekim 2018 tarih ve 2018-199 sayılı meclis kararına istinaden cenaze nakli işleminin il sınırları dışına yapılması halinde gidiş-gelişin toplam olarak hesaplanacağını belirten Taner Güngör, talimatnameye göre kilometre başına cenaze sahibinden 1,15 TL nakil ücreti alınacağını, otoyol, köprü, tünel, vapur geçiş ücretlerinin cenaze sahibine ait olduğunu kaydetti.

Cenaze nakil aracı ile il sınırları içinde veya dışında görev yapılan nakillerde cenazeyi istenilen yere bıraktıktan sonra bekleme yapmadan geri dönüş yapacağına vurgu yapan Güngör, talimatnameye göre cenaze aracı şoförleri ve mezarlık görevlilerinin şahıslardan ayrıca ücret talep etmeyeceğini aktardı. 

Taner Güngör, talimatnamede yer almayan konular ile ilgili tüm yetkinin sadece belediye başkanına ait olduğunu ifade etti.

Keşan Belediyesi’nin gelecek planlaması yaparak yeni ve ilave mezar alanları oluşturulması konusunda da ciddi mesai harcadığına işaret eden Güngör, Alo 188 Cenaze Hattı’nın 7/24 görev başında olduğunu ve vatandaşların her zaman yanında olduğunu ifade etti.

Güngör, Keşan Belediyesi’nin vatandaşların cenazesi olduğunda sadece acısını yaşayacağını geri kalan tüm hizmetlerin Keşan Belediyesi tarafından verileceğini bildirdi.