Belediye protokolü sayesinde hem meslek öğreniyor hem de harçlıklarını çıkarıyorlar

Belediye protokolü sayesinde hem meslek öğreniyor hem de harçlıklarını çıkarıyorlar

Keşan Belediyesi ile Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan mesleki eğitim protokolü kapsamında Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, belediyenin; bank, piknik masası ve meydan mobilyalarını üretip okulun döner sermayesinden harçlık alıyor.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli eğitim Müdürü İlhan Saz, okulun mobilya ve iç mekan tasarımı, metal teknolojileri, makine teknolojileri, bilişim teknolojileri ve elektrik elektronik teknolojileri alanlarında eğitim gören öğrencileri okullarında ziyaret ederek yaptıkları ürünler hakkında yerinde bilgi aldı ve çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin ihtiyacı olan ürünlerin Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretildiğini bildirdi.

Eğitim ve istihdam ilişkisini çok anlamlı hale getiren bir uygulamanın paydaşı oldukları için çok mutlu olduklarını belirten Helvacıoğlu, “Protokol kapsamında okul öğrencilerimizden bine yakın sipariş verdik. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği protokolü imzaladık. Öğrencilerimiz hem kaliteli bir ürün ortaya çıkarıyor, hem de çocuklarımız okulun döner sermayesinden harçlıklarını kazanıyor. Onlar hem meslek öğreniyor, hem harçlıklarını kazanıyor hem de Keşan Belediyesi ekonomik bir şekilde bu ürünlere sahip oluyor. Bölgemizdeki diğer belediyelerin de öğrencilerimizden talepleri var. Trakya’daki diğer belediyeler de bu ürünlerden istiyor. Halk Ekmek Firmamızın İnternet üzerinden e-ticaret vasıtasıyla da bu ürünleri satma yetkisi var. Bu B planımız. Bu sene öncelikle Keşan Belediyesi’nin eksiklerini gidereceğiz. Daha sonra tüm Türkiye’ye ürünleri satma yetkimiz var. Türkiye’nin sorunu işsizlik değil mesleksizlik. Herkes doktor, mühendis, avukat, öğretmen olmak istiyor ama bu mesleklere de sahip çıkmak lazım. Birbirinden yetenekli ve becerikli öğrencilerimizin tasarladığı ve hazırladığı ürünler, Keşan’da ve bölgemizde sokak, cadde ve meydanlarımızda kullanılacak. Bu projenin içinde olan öğrenci, öğretmen ve idarecilerimizle gurur duyuyoruz ve sonuna kadar destekçileriyiz.” dedi.

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz da Keşan Belediyesi ile imzalanan protokol kapsamında belediyenin ihtiyaçlarını okul bünyesinde karşıladıklarını bildirdi.

Mesleki eğitimin üretmek demek olduğunun altını çizen Saz, “Öğrencilerimiz üreterek hayata ve işlerine hazırlanıyorlar. En önemlisi de mezun olduktan sonra iş yeri açma yetkisine sahip oluyorlar. Bu sayede öğrencinin hayata entegrasyonu sağlanıyor. Bu sene Trakya Kalkınma Ajansı’na sunduğumuz projenin kabulüyle okula iki makine kazandırdık. Bunu daha da çeşitlendirirsek üretim kapasitesi ve çeşitlilik artacak. Belediyeyle protokolün ardından başka firmalarla da görüşmelerimiz oldu. Bu protokol mesleki eğitime katkı sağlayacak ve öğrencilerin okulu tercih etmelerini sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Okul öğrencileri de hem meslek öğrendiklerini hem de gelir elde ederek harçlıklarını çıkardıklarını söyledi. Öğrenciler, tasarlayarak, yaparak ve yaşayarak mesleklerinde daha başarılı olacaklarını düşündüklerini anlattı.