Fen İşleri Müdürlüğü, Yorulmak Nedir Bilmiyor

Fen İşleri Müdürlüğü, Yorulmak Nedir Bilmiyor

Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç, yaptığı açıklamada, müdürlük olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Açıklamasının başında yol çalışmalarına değinen Kılıç, “Ekim ayı başından buyana toplamda 2 bin 500 metre yol ve 580 metre renkli desenli asfalt kaldırım yaptık. Selanik Caddesi, Mustafa Fehmi Kubilay Caddesi, Paşayiğit Caddesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan semt sahasının yanındaki alan, Gülbey Caddesi, Çifte Yel Değirmeni Sokak, Şiir Sokak, Günay Sokak, Bayraktar Sokak, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu yolunu tamamen asfaltladık. Bunun dışında ilçemiz genelinde yama çalışmalarına devam ettik. Bu kapsamda 31 Ekim 2019 Perşembe günü tretuvar yapım işi ihalemizi gerçekleştirdik. İhale kapsamında 8 bin 850 metre bordür, 25 bin 300 metrekare plak taş, 10 bin metre kare kilit parke taşı ve 2 bin metre yağmur oluğu döşemesi işi yapacağız.” dedi.

Temalı parkların oluşturulması çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Erdi Kılıç, şunları söyledi: “Temalı parklar kapsamında 2 çalışmamız oldu. Terfi 3 İstasyonu’nun bulunduğu alanda Su Parkı’nı oluşturduk. Parkımızın içerisinde çocuk oyun grupları ve oturma alanları yer alıyor. Çalışmamızın ardından vatandaşımız Kumdere suyuna daha ferah ve nezih bir ortamdan ulaşabiliyor. Ayrıca Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan Anafartalar Parkını da ‘Arı Maya’ konseptinde yeniden dizayn ettik. Mahallemize yakışır bir park oluşturduk. İki parkımızı da yaptığımız peyzaj çalışmalarının ardından vatandaşımızın hizmetine açtık. Çifte Yel Değirmeni Sokak üzerindeki kaldırım ve asfalt çalışmalarının ardından saksı yerleştirmeleri ve bitkilendirmesini yaptık. Keşan’ın modern yüzü olan ‘Artı Çarşı’da kullandığımız zeytin ağaçlarının saksılara ekim işlemini gerçekleştirdik. Bunun dışında 260 bin adet mevsimlik hercai menekşe tohumlarının şaşırtma işlemini yaparak, kışlık ekimimize hazır hale getirdik. Ayrıca ilçemiz merkezi başta olmak üzere, hizmet sahamızda 440 adet ağaç budamasını gerçekleştirdik. Öte yandan temalı parklar konusunda çalışmalarımız sürüyor. Rasim Ergene Caddesi üzerinde ‘Taksi Park’ oluşturmak üzere proje çalışmalarımız devam ediyor.” 

Müdürlük bünyesinde bulunan inşaat ekibinin çalışmalarına değinen Kılıç, “İzzetiye Muhtarlık binamızın tadilat ve tamir işlemlerini tamamladık. 400 metretül bordür tamiri gerçekleştirdik. 2 bin metre kare kilit parke taşı onarımı yaptık.  Keşan Belediyesi Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde boya-badana işlemlerine başladık ve çalışmalarımızın %30’u tamamlanmış durumda.” şeklinde konuştu.

“36 adet metruk bina ile ilgili gerekli adımlar atıldı”

Metruk binaların yıkımı ve konuyla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik adımları attıklarının altını çizen Erdi Kılıç, “İlçemiz genelinde tespit edilen 36 adet metruk binanın yıkılmasına veya önlem alınmasına yönelik encümen kararları alındı ve tebligat işlemlerini tamamladık. Gereken süre tamamlandıktan sonra yıkım veya gerekli tedbirlerin alınması işlemlerine başlanacak.” diye söyledi.

Açıklamasının sonunda Muammer Aksoy Caddesi’nde gerçekleştirilen beton yol kaplama çalışmalarına değinen Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: “Caddemizde parke taş, beton plak, kaldırım ve blokajların sökülmesi işlemini tamamladık. Bunun ardından iş makineleri ile yumuşak ve sert toprağın kazılması işlemini yaptık. Daha sonra stabilize malzemenin serilmesi ve silindir ile sıkıştırma işlemlerini gerçekleştirdik. Şu anda bordür taşının döşenmesi işine devam ediyoruz. Muammer Aksoy Caddesi’nde bin 215 metre bordür taşı döşedik.”