Halk pazarı koronavirüse karşı alınan tedbirlerle açıldı  Keşan Belediyesi pazarcı esnafına maske ve eldiven dağıttı Helvacıoğlu: “Pazaryerinde tedbirlerimizi en üst seviyede alıyoruz”

Halk pazarı koronavirüse karşı alınan tedbirlerle açıldı Keşan Belediyesi pazarcı esnafına maske ve eldiven dağıttı Helvacıoğlu: “Pazaryerinde tedbirlerimizi en üst seviyede alıyoruz”

* Kovid-19 virüse karşı pazaryerinde maske ve eldiven dağıttıklarını belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olmamız sebebiyle tedbirlerimizi en üst seviyede alıyoruz. Belediyemizle, meclisimizle, ilçe emniyet müdürlüğümüz ve esnaf odalarımızla hassasiyetle çalışıyoruz. Keşan Kaymakamlığı nezdinde belediye olarak esnaf odalarımızla birlikte halk pazarını gereken tedbirleri alarak açtık.” dedi.

 

 

Keşan Belediyesi, Keşan Bakkallar ve Manavlar Odası, Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası, yeni tip koronovirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, 21 Mart 2020 Cumartesi günü kurulan halk pazarında pazarcı esnafına eldiven ve maske dağıttı.

Pazaryerinde; seyyar satıcılara alternatif alanlar gösterilirken, pazaryerinin giriş ve çıkışlarında da önlemler alındı.

Maske ve eldiven dağıtımına katılan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Keşan Belediyesi Meclis Üyeleri Nehir Gerin ve Feridun Tümer, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aldanmaz, Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, esnafı alacakları tedbirler konusunda uyardı.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, belediye olarak Kovid-19’a karşı gereken önlemleri aldıklarını söyledi.

Keşan Kaymakamlığı nezdinde belediye olarak esnaf odalarıyla birlikte halk pazarını gereken tedbirleri alarak açtıklarını ifade eden Helvacıoğlu, “Esnafımız sabah erken saatlerde yerini aldı. Önemli günler yaşıyoruz. İnsanları bir arada oldukları, yoğunluğun yaşandığı, Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olmamız sebebiyle tedbirlerimizi en üst seviyede alıyoruz. Belediyemizle, meclisimizle, ilçe emniyet müdürlüğümüz ve esnaf odalarımızla hassasiyetle çalışıyoruz. Çadırları kaldırdık. Temiz havada alışveriş yapılmasını sağlıyoruz. Esnafımız belli aralıklarla kişisel temizliklerini yapacak. Bunun için lavabolarımız açık. Ayrıca fiyatlarda kontrol altında. Pazaryerimizde fiyat konusunda rahatsızlık yaşanmayacak.” şeklinde konuştu.  

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Ancak sadece bizim duyarlı olmamız yetmiyor. Esnafımız da vatandaşımız da tedbir almalı ve konuyla ilgili gereken bilinci oluşturmalıyız. Lütfen alışveriş yaparken sosyal mesafeye dikkat edelim. Bugün Türkiye’de örnek bir pazar kuruyoruz. Bu konuda başarıyı yakalamalıyız. Ciddi anlamda bir sınav veriyoruz. Aksi takdirde haftaya daha ağır önlemler ile pazarın kurulmasını gözden geçirebiliriz. Bugün pazarımız hazır. Tüm esnafımız hem kendini hem de vatandaşı koruyarak alışılmışın dışında bir alışveriş yaşanacak. Çok dikkatliyiz. Tedbiri elden bırakmıyoruz. Vatandaşımızı da pazaryerinde çok fazla vakit geçirmemesi konusunda uyarıyoruz. Alışverişini yapan vatandaşımız hızlı bir şekilde pazaryerinden ayrılsın. Böylece yoğunluk yaşanmasının önüne geçeceğiz. Bu konuda kurumlar olarak çok gayretli olmamıza rağmen vatandaşımıza ve esnafımıza da iş düşüyor.”

Daha sonra söz alan Tümer ise vatandaşlara sosyal mesafeyi koruyarak alışveriş yapmaları tavsiyesinde bulunurken, Kovid-19’a karşı birlikte mücadele verilmesine dikkat çekti.

Aldanmaz da pazaryerinde tüm tedbirlerin en üst seviyede alındığını ve krizin en iyi şekilde yönetildiğinin altını çizdi.