Hayvan Hakları Koruma Günü Kutlandı

Hayvan Hakları Koruma Günü Kutlandı

4 Ekim Hayvan Hakları’nı Koruma Günü nedeniyle Keşan’da bir tören düzenlendi.

                                          Saat 10.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan İlçe Jandarma Komutanı J.Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, belediye meclisi üyeleri, KEHAYKO Başkanı Sevinç Cebeci, ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

                                          Keşan Belediyesi Medya-İletişim Pesoneli Erdoğan demir’in sunumuyla gerçekleşen törende ilk olarak Keşan Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Atacan Helvacıoğlu konuşarak Hayvan Hakları Beyannamesi hakkında bilgiler vererek şunları söyledi.

                            “Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi;

- Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğar ve aynı var olmak hakkına sahiptir.

- Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir.


- Bir tür hayvan olan insan, öbür hayvanları yok edemez, bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez, bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir.

-Bütün hayvanların insanlarca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır.

-Hiçbir hayvana kötü davranılmaz, acımasız ve zalimce işlem yapılamaz.

-Yabani türden olan bütün hayvanlar,kendi özel ve doğal çevrelerinde, karada, havada veya suda yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

- Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bütün hayvanlar uyumlu biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

- İnsanların kendi çıkarları için bu uyumda ya da bu koşullarda yapacakları her türlü değişiklik bu haklara aykırıdır.

-İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar, doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir.

-Bir Hayvanı Terk Etmek Acımasızca ve insanlık dışı Bir Davranıştır.

- Bütün çalışan hayvanlar iş süresinin yoğunluğunun sınırlandırılması, onarıcı ve güçlerini artırıcı beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

- Hayvanlarda fiziksel ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak, hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi bilimsel, ticari ve başka biçimlerdeki her türlü deneyler için de böyledir.

-Hayvan beslemek için yetiştirilmişse; bakılmalı,barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de korkutmadan ve acı çektirmeden yapılmalıdır.

-Hayvanlardan insanın eğlencesi olsun diye yararlanılmaz.

- Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

-Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış, bir "biocide" yani yaşama karşı suçtur.

-Hayvanın ölüsüne de saygı göstermek gerekir.


- Hayvan haklarına saldırıyı göstermek amacı gütseler bile hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.

- Hayvanları savunma ve koruma kuruluşları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır.

- Hayvan hakları da insan hakları gibi yasa ile korunmalıdır.

Doğaya yaptığımız her türlü olumsuz etki #hayvanhaklarını da olumsuz etkiler. Bu dünyayı onlarla paylaştığımızın farkında olmak için 4 Ekim yalnızca bir hatırlatma günüdür. Okul eğitimleri ve hayat boyu öğrenme etkinlikleri ile dünyayı tüm canlılarla paylaştığımızı göstermeliyiz.”

                                          

                                           Helvacıoğlu’ndan sonra Keşan Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci konuştu.

                                           Cebeci törene katılan herkese teşekkür ederek başladığı kouşmasına şöyle devam etti.”Hepinize bizleri yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. İşin açıkçası programa bu kadar ilgiyi ummuyordum. Hepiniz buradasınız. Bizler 2017 yılında bu derneği kurduğumuzda işin açıkçası biraz tereddüt içindeydik. Ama şimdi bakıyorum ki çok güzel şeyler yapmışız. Bir avuç insandan oluşan arkadaşlarımızla büyük bir topluluk haline gelmişiz. Bundan çok mutluyum. Birçok şey yapmaya çalışıyoruz, belediyemizle işbirliği içerisinde yapıyoruz bunları, vatandaşlarımız da yardımcı oluyorlar. Sizlerden ricam sokaklarda gördüğünüz canlılar içi kapınızın önüne su ve mama bırakarak onları besleyin. Yaralı canlıları belediyeye veya bizlere bildirerek tedavi altına alınmalarını sağlayın. Hepinize teşekkür ediyorum. Bizlere destek olursanız çok daha iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum.”

                                           Cebeci’den sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da tüm katılanlara Hoşgeldiniz diyerek teşekkür ettikten şunları söyledi.

                                           “  Bugün burada 4 Ekim Hayvan Hakları Koruma Günü kapsamında bir aradayız. Aynı çevreyi paylaştığımız hayvanlar da insanlar gibi yaşam hakkına sahiptir.

                                           Doğamızın eşsiz parçası olan hayvanlarımızı daha iyi koşullarda yaşayabilesi için gereken şartları tahsis etmeye çalışıyor olsak da, yaşamı paylaştığımız hayvan dostlarımız biz insanlar tarafındankorunmaya ve kollanmaya muhtaçlar.

                                           Sokak hayvanlarının yaşam haklarının korunması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi açısından yerel yönetimlere de önemli sorumluluklar düşüyor.

                                           Keşan Belediyesi olarak barınağımızda yürüttüğümüz çalışmalar ve işbirlikleri sayesinde her yıl binlerce sokak hayvanını tedavi ediyor, yüzlercesini sahiplendiriyoruz.

                                           Geleceğimiz olan çocuklarımızın hayvan hakları bilinci  kazanması için eğitim programları düzenliyoruz.

                                           Onları da bizler gibi yeme-içme ve barınma hakkına sahip olduğunu unutmayalım ve bir kap mama ve suyu onlara çok görmeyelim.

                                           Şunu açık yüreklilik ile ifade etmek istiyorum; söz değil tam manasıyla özde hayvansaver bir belediyeyiz.

                                           Son eklemelerimiz ile; Keşan’da 7 adet kedi mama odağı, 4 adet köpek mama odağı, 7 adet de su odağımız bulunmakta. Yine Saros’da 6 adet su odağımız mevcut.

                                           Yine kış döneminde hem Keşan’sa hem de mücavir alanlarımızda belirli periyodlarda yiyecek, mama, tedavi ve bakım desteği veriyoruz.

                                           Barınağımızda; kedi ve köpeklerem kısırlaştırma operasyonu da yapılarak ilçedeki hayvan yoğunluğu kontrol altına alınıyor.

                                           Sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda bakımının yapılması amacıyla projelendirdiğimiz Paşayiğit’teki modern hayvan barınağındaki çalışmalar da son hızıyla devam ediyor ve kısa zaman sonra bu barınağın açılışını da yine birlikte gerçekleştireceğiz.

                                           Yine Keşan Belediyesi olarak evcil hayvanlarımız için Yaşam Parkı projemiz de öncelikli gündemlerimizden biridir. Bu prtojemizi de hayvan sahipleri için hayata geçireceğiz.

                                           Hayvanlara karşı uygulanan şiddet ve kötü muamelenin son olduğu bir dünya umuduyla, Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü’nü kutluyor,

                                           Keşan Belediyesi olarak tüm canlıların daha iyi şartlarda yaşamaları için, mutlu bir gün değil bir ömür geçirmeleri için çalışıyoruz. “

                                           Konuşmaların ardından Atatürk Parkı’nda Mama Odağı’nın montajı Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilerek , mama odağına Keşan Kaymakamı Nuri Özder ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile öğrenciler tarafından mama konulması ile tören sona erdi.