Helvacıoğlu,  Basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı

Helvacıoğlu,  Basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı

  - Minibüsçülerle değil minibüslerle sorunumuz var

                        - Giysi Pazarı için çalışmalar sürüyor

                        - Keşan’ın Altyapı haritasını çıkarıyoruz

                        - Muammer AksoY Caddesi’ndeki çalışmalarda sorun yok

                        - Paşayiğit’e OSB ile 20 bin nüfus gelecek

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 17 Ocak 2020 Cuma günü Keşanlı basın mensupları ile bir araya gelerek kendine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Helvacıoğlu, ilk olarak kendisinin Ankara’da katıldığı Akıllı Şehirler Kongresi’nde sosyal medayada bir  toplu taşıma otobüsünde yayınlanan fotoğrafının Keşan Belediyesi’nin otobüs alacağı şeklinde yorumlanması ile ilgili soruyu cevaplandırarak şunları söyledi.

MİNİBÜSÇÜLERLE DEĞİL MİNİBÜSLERLE SORUNUMUZ VAR

“Biz şu anda anket yapıyoruz minibüslerle ilgili. O anketin sonucuna göre minibüsçülerimizle tekrar oturup konuşacağız. Ben sadece fuarda gördüklerimi teşhir ettim, bu bir mesaj anlamında değildi. Daha öncede söyledim minmibüsçlerimizin yetemediği noktada belediye devreye girmek zorunda Keşan büyüdü artık. Minibüsçülerle 2 Şubat’taki kongreleri sonra oturup konuşascağız. Benim mibüsçülerle sorunum yok minibüslerle sorunum var. Yaptığımız ankette bugün itibariyle minibüslerden % 80 oranında memnuniyetszilik var. Bu olumsuzlukları hep beraber toparlayacağız. Hiçbir sorun yok, Keşan minibüsçülerle devam edecek. Minibüsçülerimizle sorunları çözeceğiz.  Tıkandığımız noktada B Planını uygularız.  Bu belediyenin yetkisinde ama önceliğimiz B Planını uygulamak değil. 2 Şubat öncesi minibüsçülerimiz oturup konuşmak isterlerse oturur konuşuruz. 26 Kasım’da bir minibüs yönetmeliği çıktı. Bu yönetmeliği minibüsçü arkadaşlarımız da biliyor. Ulaşım konusunda mutlu bir Keşan olmasını kendileriyle görüşerek beraber sağlayacağız. Ankete bakarsak bu konuda Keşan mutlu değil.  Yani Keşan’da bir tek ulaşım mı bozuk? Bir çok şey sıkıntılıydı, bunlardan biri de minibüsçü kardeşlerimizin sahip olduğu ulaşım idi. O ulaşıma da el atacağız hep birlikte çözeceğiz. Takrarlıyorum benim minibüsçülerle sorunum yok minibüslerle sorunum var. Ben seçim öncesi  ilk önce kendilerine gittim, çünkü yollar çok bozuktu. Bu yollardan sizi kurtaracağız deyip destek istedik. İçlerinde 4-5 kişilik heyecanlanan kardeşlerimizin de bugün itidal içinde olduklarını düşünüyorum. Şu anda minibüslerin arkasında sivil araçalarımızla kontrol yapıyoruz. Ciddi bir düzelme başladığını gözlemliyoruz. Belediye minibüste alabailir, otobüste alabilir. Bunları çeşitli etkinliklerde kullanabiliriz. Minüslerle otobüsler aynı anda da çalışabilir. Bunlar hep olabilir. Ama Keşan’!a 93 minibüsün yetmediği aşikar. 2002’de kooperatif kurulduğunda Keşan’ın nüfusu 50 bin idi bugün Keşan’ın nüfusu 70 bin olmuş ama minibüs sayısı yine 93. Buna dikkat çekmek istiyorum.

3 Şubat’ta OSB toplantısına gidiyoruz.Paşayiğit’e 20 bin nüfus geliyor. 20 bin nüfusa 7 minibüs yeter mi?  Minibüsçü kardeşlerim haklı olabilirler ekmeğini koruyabilirler. Ama Keşan’ın bir gerçeği var. Keşan’ın ulaşımda sorunları var. O gün 80-90 kişi gelip gövde gösterisi niteliğinde benimle hepsinin konuşmasının anlamı yoktu. Yönetim gelsin konuşayım diyorum yönetimi bırakmıyorlar. Yönetimi neden seçtiniz o zaman. Sonunda yönetim geldi konuştuk, ne gerek vardı gerginliğe. 5 yıl mutlu beraber çalışmak istiyorsak ben kuralların dışına çıkamayacağıma söz veriyorum. Ne minibüsçünün dediği ne de belediye başkanının dediği olacak halkın dediği olacak.  Biz halkımıza güvenerek yola çıktık. Anket sayısı 3 bini geçti, 5 bine ulaştığında anketi sonlandıracağız. Şu ana kadar ki memnunisyetsizlik % 80 lere ulaşmış durumda. Minibüsçü kardeşlerimin hiç biriyle sorunum yok., derdimiz minibüsler.

PAZARYERİ OTOPARK’A TAŞINACAK MI?

Helvacıoğlu yine basından gelen Giysi pazarı otoparka taşınacak mı? Şeklindeki soruyu da şöyle cevaplandırdı.

“Pazaryeri projesi  hazırlanıyor. 15 gün sonra neyin nerede açılacağına hep beraber karar vereceğiz. Çalışma hazırlanıyor. Çalışmalar bittiği zaman bu netleşecek benim bu konuda bir şey söylemem yanlış anlaşılabilir. Pazarın otoparka taşınması ve pazaryerinin üzerinin kapanması statik iş. Çalışmalar bitince ben de ne olacağını sizlerle birlikte öğreneceğim.

KEŞAN’IN ALTYAPI HARİTASINI KEŞNALILARLA PAYLAŞACAĞIM

Sosyal medyada da çok dile getiriliyor, altyapı tamamlandı şimdi sadece üstyapıda çalışmalar yapılıyor şeklindeki yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz? Şeklindeki soruya da şöyle cevap verdi.

Keşan’ın altyapısının haritasını çıkardım. Önümüzdeki hafta Keşan’da altyapının bitip bitmediğini ne aşamada olduğunu kamuoyu ile paylaşacağız. Keşan’da su ve kanalizasyon ne aşamada?  Keşan’da TREDAŞ ne aşamada? Keşan’da GAZDAŞ ne aşamada? Keşan’da yağmur suyu ne aşamada? TELEKOM ne aşamada?  Diğer altyapı projeleri ne aşamada? Hepsini araştırdık. Keşan’ın altyapısı sadece belediye altyapısı değil. Hani seçimlerde de karşılaştım, Keşan’ın altyapısı bitti, ne olacak sen üstü ile uğraşacaksın diye bana söylediler. Kunduracılar Çarşısı’na gittik, altyapı var mı? 1960’tan beri yapılmamış. İstiklal Caddesi’ne gittik yine altyapı ile uğraştık. Muammer Aksoy Caddesi’ne gittik yine altyapı ile uğraştık. Nereye gitsek altyapı ilke karşılaşıyoruz. Artı Çarşı’da altyapıyı yeniledik. Nasıl altyapı bitmiş ben cadde cadde mahalle mahalle altyapının neresi bittiğini neresi bitmediğini  halkımla paylaşacağım. Su da ne kadar asbest boru ne kadar sağlıklı boru? Bunu eleştiri anlamında değil, benim yaşadığım şehrin altyapısı ne durumda Keşanlılar bilmeli. Hani bazı yerlerde altyapı bitmiş diyorlar ya hakikaten altyapı bitmiş.

MUAMMER AKSOY CADDESİ’NDEKİ ÇALIŞMALARDA SORUN YOK

Helvacıoğlu, basından gelen Muammer Aksoy Caddesi’ndeki çalışmaların sağlıklı olmadığı söyleniyor? Bu konuda neler söyleyeceksiniz  şeklindeki soruya da şu cevabı verdi

Bu çalışmalarla ilgili olarak tetkiklerimizi yaptırıyoruz.  Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Belediyesi’ni ziyaret ettim. Burası asfalt konusunda Samsun ile birlikte en başarılı belediyelerinden bir tanesi. Öyle bir problemimiz yok, biz projeyi tetkik ettiriyoruz. Yapan firmadan daha raporumuzu almadık. Şu anda labaratuar çalışmnaları için tetkiklere gönderdik.  Hiçbir problem yok. Vatandaşımız rahat olsun. Bir kere eskisinden müthiş bir şekilde çok çok iyi oldu. 20 sene ne haldeydi. Beton attık yolumuzun altını tamamladık. Eksikler olabilir mi? Teknik ekibimiz şu anda çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nde de devam edecek. Yolun siyhaseti olmaz. Keşan’da 15 kilome3tre asfalt yaptık. Keşan’da yollar konuşulmayacak dedik, bu konuşmalar azaldı. Şimdi vatandaşlarımız şunu soruyor, Keşan Belediyesi bizim yolumuzu ne zaman yapacak? Bir inanç var. Memnuniyet anketinde Keşanlıların belediyeden memnuniyeti ortalama % 80 olarak çıktı. Bu anketi üniversite yaptı. Üniversite öğrencileri kendi istediklerine sordular. Benim en çok sevindiğim konu da personelimizden % 87 memnuniyet çıktı. Bu beni çok mutlu etti.iPersonelimiz bizim dönemimizde çalışmayı öğrendi.”