Helvacıoğlu beton asfalt sözleşmesi töreninde konuştu: Keşan’a yakışan yollar yapıyoruz

Helvacıoğlu beton asfalt sözleşmesi töreninde konuştu: Keşan’a yakışan yollar yapıyoruz

Helvacıoğlu beton asfalt sözleşmesi töreninde konuştu:

Keşan’a yakışan yollar yapıyoruz

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, beton asfalt ihalesinin sözleşme töreninde yaptığı konuşmada; yerli ve milli olması nedeniyle beton asfaltı tercih ettiklerine dikkat çekti ve Keşan’a yakışan yollar yaptıklarını bildirdi.

Helvacıoğlu, törende ayrıca basın mensuplarının, Terfi 3’teki çeşmenin son durumu, otopark ihalesindeki gelişmeler, Kunduracılar Çarşısı’na ilişkin projeye alınan hibe kredi ve Erikli Sahili’ndeki su fiyatları ile ilgili sorularını da yanıtladı.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Keşan Belediyesi ile 9 Ağustos 2019’da gerçekleştirilen Muammer Aksoy Caddesi ile Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nin beton asfalt şeklinde yapılması ihalesinin kazananı olan Serin Beton arasında 3 Eylül 2019 Salı günü sözleşme imzaladı.

                Sözleşme, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Serin Beton Yetkilisi Salih Kurnaz arasında imzalandı.

                Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen saat 11.00 sıralarında başlayan imza törenine; Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Fen İşleri Müdürü Benhür Felek ile Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır da katıldı.

                HELVACIOĞLU:            Beton yol yerli ve milli olduğu için tercih ettik

İmza töreninde konuşan Başkan Helvacıoğlu, kendi dönemlerdeki en büyük ihalenin sözleşmesinin imzalandığına dikkat çekerek, “3600 metrelik Keşan’ın ana arter konumundaki Muammer Aksoy ile Muhtar Ali Çevikel Caddeleri beton asfalt ile asfaltlanacak. İhalenin KDV hariç bedeli 1 milyon 846 bin TL. Keşan ilk defa bizim dönemimizde beton asfalt ile tanışacak. Beton yol yapmamızın sebebi; bu yolun zeminin kayması. Önce zemin düzeltme çalışması yapılacak sonrasında da beton asfalt ile yolumuzu yapacağız. Beton yol yerli ve milli olduğu için tercih ettik. Bitüm gibi yurtdışı kaynaklı olmadığı için beton asfaltı tercih ettik. Ulaşımı kolaylaştırdığı ve sağlam bir malzeme olduğu için beton asfalt istedik. Ayrıca sıcak asfalta göre beton asfalt %24 oranında daha ucuz.” dedi.

                KEŞAN’A YAKIŞAN BİR YOL OLACAK

Söz konusu alanın orta refüj kısmında bulunan ağaçların yerinden sökülüp muhafaza edileceğini, bir kısmının mevcut parklara yerleştirileceğini dile getiren Başkan Mustafa Helvacıoğlu, “Yerinden söktüğümüz ağaç sayısının kat kat fazlasını yine alana dikeceğiz. İhaleyi alan firmamıza 15 gün içinde yer teslimi yapacağız. Sonrasında beraber yine 15 gün içinde iş takvimini oluşturacağız. 270 günlük bir ihale süremiz var. Keşan’a ve hemşehrilerimize hayırlı olsun. Çok güzel ve Keşan’a yakışacak bir yolu ilçemize kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Keşan’a yakışan yollar yapıyoruz.”

                FELEK: Yapım çalışmasının trafiği aksatmaması için özen göstereceğiz

İmza töreninde yapımla ilgili bilgiler teknik bilgiler veren Fen İşleri Müdürü Felek de asfaltın yanı sıra aynı alanda kaldırım çalışması da yapılacağını ifade ederek şöyle konuştu: “Önce alanda zemin düzenleme çalışması yapılacak ve bunun için 50 cm civarında kazım işlemi yapılacak. Bu işlem zeminde daha önce yaşanan kaymaları önleyecek. Sonrasında da 15 cm beton asfalt ile zemin kaplanacak. Çok sağlam bir zemin yapısı oluşturulacak. Sonbahar ve kış döneminde 15 Aralık’a kadar Muammer Aksoy Caddesi’ni yani Anafartalar İlkokulu’ndan Eski Cezaevi’nin olduğu bölüme kadar olan alanı ilkbahar aylarında da Muhtar Ali Çevikel Caddesi’ni yani ADD Parkı’ndan Çamlıkent Taksi’nin bulunduğu alana kadar olan yolu yapacağız. Çünkü kış döneminde beton asfaltın dökümü teknik olarak yapılamıyor. Bu yol tamamlandığında Keşan için çok kullanışlı bir alternatif yol kazandıracağız. Yapım çalışmasının trafiği aksatmaması için de özen göstereceğiz. Bunun için refüj korunarak önce bir şerit sonra da diğer şerit yapılacak. GAZDAŞ’tan söz konusu bölümde 18 evin gaz bağlantısını yaptırmadığı bilgisini edindik. Bu evlerin yol yapım çalışması bittikten sonra bağlantı kazısı yapmasının önüne geçmek için de gerekli önlemlerimizi aldık. Eğer kendileri bağlantılarını yaptırmazlarsa biz belediye olarak bina bağlantılarını kendimiz yapacağız ve yolun zarar görmesinin önüne geçeceğiz.”

                KURNAZ: KEŞAN FİRMASI OLARAK KEŞAN’A HİZMET ETMEKTEN DOLAYI GURURLUYUZ

İhaleyi kazanan Serin Beton yetkilisi Salih Kurnaz’da daha önce beton yol uygulamalarını başka yerlerde yaptıklarını Keşan’da ilk kez uygulayacaklarını belirtti ve Keşan firması olarak Keşan’a hizmet etmekten dolayı gururlu olduklarını aktararak işin hayırlı olması temennisinde bulundu.

                Sözleşmenin imzalanmasının ardından 15 gün içinde yer teslimi yapılacak ve sonrasında belediyenin onaylayacağı iş planına göre işe başlanacak.

BASIN MENSUPLARININ SORULARI CEVAPLANDI

Sözleşmenin imzalanmasından sonra Başkan Helvacıoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ÇIKAN PARKE TAŞLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Başkan Mustafa Helvacıoğlu, kazımda çıkacak parke taşların nasıl değerlendirileceğine dair yöneltilen soruya şöyle yanıt verdi: “Zemin düzeltme çalışmaları kapsamında kazım yaparken çok dikkatli olunacak ve çıkan parke taşlarından sağlam olanlarını ihtiyacı olan yerlerde kullanacağız. Hiçbir şey ziyan olmayacak.”

HURDALIK ALAN NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Helvacıoğlu, Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde hurda araçların park ettiği alanın nasıl değerlendirileceği hususunda yöneltilen soruyu ise şu şekilde yanıtladı: Söz konusu bu alanın değerlendirmesini yol yapım çalışması bittikten sonra yapacağız. Bu alanı yol aktif olarak kullanılacağı için otopark konusunda ihtiyaç ortaya çıkabilir. Bu nedenle otopark olarak da değerlendirebiliriz, yeşil alan olarak da kullanabiliriz. Çalışma yapılacak alanda bugünkü hareketliliğin en az 5-6 kat fazlası bir hareketlilik yaşanacak. Beton asfalt yapılacak yol alternatif bir yol olduğu için mevcut şehir içi trafiğini de büyük ölçüde rahatlatacak.”

BİSİKLET YOLU OLACAK MI?

Mustafa Helvacıoğlu, alanda bisiklet yolu bulunup bulunmayacağına ilişkin yöneltilen soruya şu yanıtı verdi “Beton asfalt yolunda bisiklet yolu bulunmayacak ancak kaldırımda bisiklet yolu kazandırmanın çalışmasını yapıyoruz. Orta refüjü çok kısa tutacağız. Orta refüjde aydınlatma direkleri olacak.

RİNG YOLU

Başkan Helvacıoğlu, Cennet Bahçesi’nin arkasından başlayıp BELKOOP’A kadar uzanacak ring yolu olarak adlandırılan yolla ilgili sorulan soruya da şu yanıtı verdi: “Bu yolu geçen Pazar günü gezdim. Bu yolun Keşan için açılması tarihi bir an olacak ama. Ancak bu yolun maliyeti 250 milyon TL’yi geçiyor. Bu yolu devlet eliyle ilçemize kazandırabiliriz. Keşan’ın başka hiçbir şey yapmadan 2,5 yıllık bütçesine tekabül eden bir miktar var ortada. Bu yolu stablize yapabilir miyizi inceliyoruz. Ancak bu konu bu yılın değil önümüzdeki yol konusu.”

TERFİ 3’TEKİ ÇEŞMEDE SON DURUM

Mustafa Helvacıoğlu, sorulan soru üzerine Terfi 3’teki çeşmelerde yapılan tadilatla ilgili de şu bilgileri paylaştı: “Çok güzel bir çeşme çalışması yapılıyor. İş Adamımız Hayati Bingöl tarafından bu alanda çok güzel, park alanı da dahil bir çalışma yürütülüyor. Vatandaşın mağduriyetini biliyor ve ona göre çok hızlı ve hummalı şekilde çalışıyoruz. Bu ayın sonu gelmeden çeşmeden vatandaşlarımız yararlanacaklar. Aynı zamanda vatandaşımızın ihtiyacını gidermek için Sarıkız Çeşmesini ve yolunu da yapacağız. Bu alanda da tarihi bir çeşme oluşturacağız. Aracı ile gidenlerin park etme yeri ve gelenlerin dinlenebileceği alanlar oluşturacağız.”

KUNDURACILAR ÇARŞISI İÇİN 1 MİLYONLUK HİBE

Başkan Helvacıoğlu Kunduracılar Çarşısı ile ilgili olarak yürütülen çalışmalarla ilgili de şu açıklamayı yaptı: “Artı Çarşı’dan sonra Kunduracılar Çarşısı projesini hazırlıyoruz. İlerleyen günlerde buradaki esnafla toplantı yapacağız. Tarihi bir Kunduracılar Çarşısı yapmak istiyoruz. Bu alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hibe programına aldırdık. 1 milyonluk bir hibe verilecek. Proje işlemleri tamamlanmak üzere. Keşan’ın daha şartlara gelebilmesi için durmadan çalışıyoruz. Yönetimimiz ile benim kredimiz 18 ay. 2020’nin sonuna kadar Keşan’ın güzelleşmeye başladığını, sorunlarının iyileşerek azaldığı görülecek. 2019 enerji yılımız, 2020 gücümüzü gösterdiğimiz yıl olacak.”

HAFRİYAT SAHASI VE MİLLET BAHÇESİ

Helvacıoğlu, BELKOOP Bölgesi’ndeki hafriyat sahasının durumu ile ilgili yöneltilen soruyu da şöyle yanıtladı: “Bu alanı millet bahçesi yapabilir miyiz diye çalışmalarımızı bu yöne yönelttik. Fakat bu uzun sürecek gibi. Bu alanı Çanakkale Köprüsünü yapan firma da dahil aktif şekilde kullandırıyoruz. Çünkü burası izinli ve yetkili hafriyat döküm sahası. Hafriyatların gelişigüzel şekilde atılmaması gerekli. Bunun için belediye olarak hafriyatları çıktığı noktadan döküm sahasına kadar belli bir ücret karşılığı taşınması için çalışma yapıyoruz. Molozların gelişigüzel atılması çevrecilik değil çevre katliamıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bizden belediye olarak bir an önce millet bahçesi yapımı için yer isteniyor. Büyük bir millet bahçesi TOKİ maharetiyle Keşan’a kazandırılacak.”

ERİKLİ SAHİLİ’NDE SU ZAMMI YAPILMADI MECLİS KARARI UYGULANDI

Erikli Sahili’nde kooperatifin belediyeye devrinden sonra su zammı yapıldığına dair  basın mensuplarının sorunu yanıtlayan Başkan Helvacıoğlu, “Erikli’de su zammı yapmadık. Yayla ve Keşan’da da su zammı yapmadık. Meclis kararıyla mücavir alanlarda uygulanacak su tarifesi oluşturulmuş. Biz de bunu uyguladık. Yayla’daki su tarifesinin aynısını Erikli’de uyguladık. Kooperatifin yönetme şekli vardı. Belediyeye devirden sonra belediyenin yönetme şekline uyulacak. Erikli’de su sıkıntısı çekiliyor. Bu nedenle maliyetten önce hedefimiz Erikli’ye suyun gelmesi olmalı. Su olmazsa hayat olmaz.” dedi.

OTOPARK İHALESİ İPTAL, YENİ İHALEYE HALK EKMEK DE GİRECEK

Başkan Helvacıoğlu son olarak Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi altındaki otoparkın ihalesi ile ilgili yöneltilen soru üzerine açıklama yaptı. Helvacıoğlu şöyle konuştu: “İhaleye giren firmamızla otopark ihalesini karşılıklı iptal ettik. Çünkü ihale sonucu ortaya çıkan rakam, ciro kadar. Rekabet şartlarına uygun olmayan bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu nedenle yeni bir ihaleye çıkacağız. Yeni ihaleye Halk Ekmek Şirketi’nin de girmesini ve işletmesini arzu ediyoruz. Bu nedenle Halk Ekmek’in borçlarını toparlıyoruz. Belediye tüccar olmadığı için işletme yapamıyor.”

Başkan Helvacıoğlu, soruların ardından tüm Keşan halkına selam ve saygılarını iletti ve önümüzdeki günlerde başlayacak yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu.