Helvacıoğlu, Canalp’in online olarak katıldığı toplantı hakkında bilgi verdi

Helvacıoğlu, Canalp’in online olarak katıldığı toplantı hakkında bilgi verdi

Mustafa Helvacıoğlu: “Halkımız kendini düşünmeli ve tedbirlere uymalı”

Keşan’daki koronavirüs tedbirleri ve gelinen noktayla ilgili 23 Kasım 2020 Pazartesi günü Edirne Valisi Ekrem Canalp’in online olarak katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Saat 11.00 sıralarında başlayan toplantıya Keşan Kaymakamı Cemaleddin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve ilgili birimlerin müdürleri katıldı.

Online olarak gerçekleştirilen toplantıda Edirne genelindeki tüm ilçeleri kapsayan konular görüşüldü.

Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Vali Bey’in önderliğinde 7 ilçe ve merkez ilçe olmak üzere bugün bir toplantı yaptık. Tüm Belediye Başkanları, Kaymakamlarımız ve Hıfzıssıhha kurulu üyeleri toplantıya katıldı. Vali Bey’in önerilerini dinledik. Koronavirüse karşı aldığımız tedbirlerini anlattık. Yeni önlemler almak üzere önerilerimizi sunduk. Tekrar yeni bir toplantıya kadar alınacak tedbirleri açıkladı. Valimiz; tüm apartmanların ilaçlanması, ulaşım sektöründeki toplu taşımalar, köy garajına gelen tüm araçların ilaçlanması, pazaryerlerinin ciddi denetimi, HES kodu önem verilmesi ve temaslıların izalasyonuna dikkat çekti. Maske konusunda artık maskenin takılması değil çıkarılmaması gerektiği konusunda herkes hem fikir. Alınan tedbirler sonucunda düşüş beklediğimizi ifade etti. Kahvehanelerin, çay ocaklarının, kafelerin, restaurantların, lokantaların kapalı olması sonucunda, sonuca daha hızlı varacağımıza dikkat çekti. Bu süreçte tedbiri elden bırakmamamız gerek.  Valimiz şehirler arası ulaşımın sakıncalı olduğuna, Keşan olarak biz de; sadece Keşanlıların olmadığını, gündüz yirmi, otuz bin nüfusun geldiğini, Saros Körfezi’nin olduğunu, Malkara’da ki çalışanın Keşan’da oturduğunu, dört yol ağzında olduğumuzu ve bunların dezavantaj oluşturduğuna dikkat çektik.” dedi.

Tedbirlerin sonuç verdiğini ifade eden Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedbirler sonuç vermezse artarak devam edecek.  Pazaryerleri, dolmuşlar gözden geçirilecek. Tedbirler düşüşü getirdi, düşüş başladı. Dünden bu yana düşüş var. Halkımızda kendini düşünmeli ve tedbirlere uymalı. ‘Bana bir şey olmaz’ dememeli. Belediye elinden geleni yapıyor. Bütün tedbirleri belediye üzerinden aldık. Esnafımızı ilaçlayacağız, esnafımızı takip edeceğiz. Maske takma uyarılarına uymayanlar oluyor. Bu kişilere yönelik ceza kesilmeye başlanacak. Konuyla ilgili olarak 100 kişiden oluşan 25 ekip sahaya inecek. Sanayiden tutun da evlere kadar denetimlerle sıklaştırılacak.”

Vatandaşlara mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamaları yönünde uyarıda bulunan Mustafa Helvacıoğlu, “Bölgede cenazeler çok arttı. Ciddi bir covid artışı var. Tedbirleri elden bırakmayacağız. Canımız acıyor, ekonomi duruyor, kış geliyor, dezavantajlı ailelerin yükü omuzlarımıza biniyor, en önemlisi sağlığımız gidiyor, psikolojimiz bozuluyor. Bu etkenler bizi bu kış çok zorlayacak. O yüzden Keşan örnek olsun istiyoruz. Gelin Keşan örnek olsun. Ne olur toplu yerlerde maskelerinizi çıkarmayın. Bizlerde çıkarmayacağız, toplantıları az yapacağız, gençlerimiz saatlere uyacak, yaşlılarımız sokağa çıkmayacak. Ölenlerin yaşı düştü. Kısacası bugün ki toplantıda Vali bey durum tespiti yaptı. Bu toplantı sonunda yeni tedbirler çıkar mı; bu Vali Bey’in tasarrufu.”

Keşan Belediyesi’nde 5 personelin pozitif olduğunu dile getiren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Sağlıkları iyi, 14 günün dolmasını bekliyorlar. Biz vatandaşımızı korumak için tedbir amaçlı alıyoruz bu önlemleri. Tabii ki bu süreçte belediye durmayacak, çalışacak.”