Helvacıoğlu, mücavir alanlardaki ev kiralamalarında sertifikasyon uygulamasına geçilmesi süreci ile ilgili emlakçılarla buluştu

Helvacıoğlu, mücavir alanlardaki ev kiralamalarında sertifikasyon uygulamasına geçilmesi süreci ile ilgili emlakçılarla buluştu

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 30 Nisan 2020 Perşembe günü; Erikli, Yayla ve Danişment’te faaliyet sürdüren ve kiralama yapan emlakçılarla toplantı gerçekleştirdi ve Keşan Belediyesi’nin mücavir alanlarındaki ev kiralamalarında sertifikasyon dönemine geçilmesi ile ilgili bilgi verdi.

Saat 11.00 sıralarında başlayan ve Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Yaz mevsiminde emlakçılarımızla Korona Virüs döneminde sahillerimizin kritiğini yapmak ve sahillerimize gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için yapılabilecekleri konuşmak için biraradayız.” dedi.

Keşan Belediyesi’nin mücavir alanları olan Erikli, Yayla ve Danişment’te ev kiralamalarında sertifikasyon dönemine başlayacaklarını kaydeden Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi tarafından uygun bulunmuş evlerimize yazılı levhalar asılacak. Biz bu işte emlakçılarımız, Jandarmamız ve Zabıtamız ile birlikte hareket ediyoruz. Ev kiralamalarına standart getirmek istiyoruz. Her evi herkes kiralayamayacak. Gelen misafirlerimiz sertifikalı kiralık evlerle sözleşme yapması konusunda da anonslar yapacağız.” şeklinde konuştu.

Mücavir alan girişlerinde emlakçılarla birlikte danışma merkezleri oluşturacaklarının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Sertifika almayı hak etmeyen evleri mücavir alandaki sahillerimize gelen misafirlerimize tavsiye etmeyeceğiz. Kaçak konaklamalar da Jandarma tarafından çok kısa sürede tespit edilecek. Kiralama yapılacak evlerimizde standart oluşturacağız. Evlerdeki ev eşyalarının ve aletlerinin düzgün çalışıyor olması çok önemli olacak. Kullanım ömrü bitmiş ve eskimiş eşyaların bulunduğu evlerin kiralanmasının önüne geçeceğiz. Otel ve pansiyon konseptli kiralamalar yapılmasını istiyoruz. Her kiralamadan sonra evlerde dezenfeksiyon yapılmasını belediye işbirliğinde sağlayacağız. Kiralamalarda bu yıl dezenfeksiyon çok önem kazanacak. Sertifikasyonla birlikte kiralamalarda ve bölgede turizm anlamında çok düzgün bir yapıya kavuşacağız. Evlerin ve içindeki eşyaların durumu belirli aralıklarla kontrol edilecek. Kiralama yapılması uygun bulunan evleri de çeşitli platformlar da duyuracağız.”  

Kiralanan evdeki yatak sayısı kadar konaklama yapacak kişi sayısına izin verileceğinin ve sözleşme yapılmadan kiralama yapılmayacağının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Bu yıl evlerde kaç kişinin kalındığının bilinmesi Korona Virüs döneminde olmamız nedeniyle ekstra önem arz ediyor. Ayrıca evlerde kimlerin kaldığına dair nüfus bilgileri de emlakçılarla işbirliği içinde Jandarma’ya bildirilecek. Bu zaten yapılan bir uygulama ama kontroller daha sıkı şekilde gerçekleştirilecek. Turizm bölgesiyiz ve akredite olmalıyız. Eşsiz güzellikteki Saros’umuzu emlakçılarımız ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlarımızla birlikte ileriye taşıyacağız.” dedi.

Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin mücavir alanında olmamasına rağmen Mecidiye’de de muhtarlık aracılığıyla aynı kontrol ve denetimlerin işbirliği içinde gerçekleştirilebileceğini dile getirdi.

Mustafa Helvacıoğlu, Mecidiye’ye Keşan Belediyesi’nin temizlik ve ilaçlama konusunda yardımcı olduğunu, evlerin sertifikasyon modeli ile kiralanması işinde de yardımlarının devam edeceğini kaydetti.

Helvacıoğlu, sahillerde festival, konser gibi organizasyonların bu yıl Korona Virüs nedeniyle yapılıp-yapılmayacağının süreç içinde belli olacağını kaydederek, “Konser ve festivallerin bu yıl yapılması veya yapılmaması belediye ve kaymakamlık uhdesinde değil Türkiye çapında alınacak bir karar olacaktır. Sosyal mesafeye, izolasyona ve maske kullanımı kurallarına ne kadar çok uyarsak sezonumuza o kadar erken kavuşuruz. Her şey bizim elimizde. Eğer kurallara uymazsak 2. dalga virüsle karşılaşır ne deniz ne sahil ne de mangal ve piknik görürüz.” dedi.   

Emlakçılar da sertifikasyon sisteminin çok güzel bir uygulama olacağını ancak bireysel kiralamalarda da aynı sistemin uygulanması için gerekli adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Konu hakkında açıklama yapan Mustafa Helvacıoğlu, emlakçılar dışındaki bireysel kiralamaları da disipline edeceklerine ve onların da sertifikasyon sürecine dahil olacağına işaret etti.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sertifikasyon sürecine geçilmesi ile ilgili kanuni adımlar attığı bilgisini de paylaşan Helvacıoğlu, salgın nedeniyle doluluk oranlarında azalma yaşanacağı öngörülürken sertifikasyon sürecinin başlaması gerektiğini anlattı.