Hüseyin Zati Yörüker, 23.Ölüm Yıldönümünde Mezarı Başında Anıldı

Hüseyin Zati Yörüker, 23.Ölüm Yıldönümünde Mezarı Başında Anıldı

Helvacıoğlu, “Yörüker’i rahmet ve minnetle anıyoruz”

Keşan’ın Merhum belediye başkanlarından 4.Belediye Başkanı Hüseyin Zati Yörükerölümünün 23. yıldönümünde 3 Şubat 2020 Pazartesi  günü mezarı başında anıldı. 

 

Keşan Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen tören, saat 14.00 sıralarında başladı ve Yörüker’ in Asri Mezarlık’ ta bulunan mezarı başında gerçekleştirildi.

Törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ,Yörüker Ailesi ile Yörüker’in sevenleri katıldı.

Törende ilk olarak konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi.

               “Keşan’ın 4. Belediye Başkanı olan Hüseyin Zati Yörüker, 1895 yılında dünyaya gelmiş, 3 Şubat 1997 yılında vefat etmiştir.

             Yörüker, 01 Eylül 1929-23 Eylül 1930, 12 Ekim 1934 ve 2 Haziran 1946 yılları arasında olmak üzere 3 dönem Keşan Belediye başkanlığı yapmıştır.

             H.Zati Yörüker, Keşan’a yaptığı hizmetlerle Keşanlılar tarafından sevilip sayılan bir belediye başkanı idi.

03 Şubat 1997 tarihinde yaşamını yitiren Hüseyin Zati Yörüker’i 23.ölüm yıldönümünde anmak için Keşan Belediyesi, ailesi ve sevenleri ile birlikte anmak üzere buraya toplanmış bulunuyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına da bir kez daha sabır ve başsağlığı diliyorum.

 

Eski başkanlarımıza mezarları başında anma törenleri düzenleyerek şükranlarımızı dile getirmeye geleneğini bizlerde devam ettiriyoruz. Bütün katılımcılara merhum Yörüker ve ailesi adına çok teşekkür ediyorum. Geride bıraktıklarına Allah uzun ömürler versin. Hüseyin Zati Yörüker, uzun yıllar Keşan’a hizmet etmiş birisi. Bunun ne anlama geldiğini şimdiki belediye başkanı olarak çok iyi anlıyorum. Eninde sonunda geleceğimiz yerler buraları. Bizlere de bizden sonrakiler tarafından iyi anılmak kısmet etsin.

Hüseyin Zati Yörüker’e Allah’tan rahmet diliyorum, nur içinde yatsın. Yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine şükranlarımızı iletiyorum.”

Helvacıoğlu’nun ardından konuşan Kadir Yörüker’de, babasının mala mülke önem vermediğini belirterek “Önemli olan Keşan’a bir hizmet olsun isterdi. Kendisinden bir şey istendiği zaman anında yerine getirirdi. Bugün Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bulunduğu yer babamın bağışıdır. Elektrik fabrikasının bulunduğu ve Keşan’a hizmet eden alan yine onun bağışıdır. Keşan Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Asri Mezarlık da babamın bağışıdır. Babam Keşan’a bir şey olsun diye hiç düşünmeden verirdi. Veren eli olan bir insandı. Allah gani gani rahmet eylesin, sizlere de bu anma geleneğini devam ettirdiğiniz için teşekkür ederim. “ dedi.

Yörüker’den sonra söz alan Gazeteci Feyzullah Aktan da söz aldı.

Bu arada söz alan Helvacıoğlu, Aktan’ın bugün 92.doğum günü olduğunu ve doğum gününü kutladığını belirtti.

Daha sonra konuşan Aktan da şunları söyledi. “Bugün Yörüker’in ölüm yıldönümü benim de doğum yıl dönümüm . Onun yaşına yaş eklemek amacıyla ben dünyaya gelmişim. Rahmetli Zati bey ile röportaj yaptım. Ben şunu söylemek istiyorum. O Keşan’ın nüfusu İller Bankası’ndan para almaya yetmediği için burada Yörüker Camii ve civarındaki topraklarını ve arsalarını ev yapılması kaydıyla insanlara bağışlamıştır. İnsanlar buradaki nüfusu 10 binin üzerine çıkarsın da ondan sonra devletten buraya para gelsin ve Keşan’ı güzelleştirelim diye arsalarını bağışlamıştır. Ben Keşan’a geldiğimde gerçi açılmıştı ama Cumhuriyet Caddesi’nde dükkanlar varmış. Oralar o gün için hazinenin malı imiş. Hatta o meydanı açmak için buradaki yetkililerle tartıştığını ve amacının Keşan’a bir Cumhuriyet Meydanı kazandırmak olduğunu söylemişti. Burayı da Zati bey kazandırmış ve sağlamıştır. Hem Keşan’ın biraz daha nüfusunu arttırmak ve hem de devlet yardımı almak için fedekarlıkları çok olmuştur. Ben de kendisini rahmetle saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun.

 

İmam İbrahim Kuş tarafından dualar okunmasının ardından, katılımcılar Yörüker ve aile mezarlığına ellerindeki karanfilleri bıraktılar ve ama töreni böylece sona erdi.