İtfaiye Müdürü Savaş Yiğit’ten baca ve kalorifer kazanı temizliği uyarısı

İtfaiye Müdürü Savaş Yiğit’ten baca ve kalorifer kazanı temizliği uyarısı

Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürü Savaş Yiğit, vatandaşların kalorifer kazanları ile bacalarını temizletmeleri uyarısında bulundu.

Kış aylarında meydana gelen baca tutuşmalarının yangınlara yol açtığına dikkat çeken İtfaiye Müdürü Yiğit, “Baca temizliği ihmale gelmez. Bacalarda zaman içinde biriken yağ atıkları, zift ve kurum, sobaların ya da ocakların yakılmasıyla tutuşarak alev alıp, baca yangınlarına neden olabiliyor. Önemsenmeyen ve basit gibi görünen bu tabakalar aslında baca içinde büyük tehlike oluşturuyor. Alttan tutuşan alev, baca boyunca yayılıp çatıya kadar ulaşıyor. Yani küçük bir alev büyük bir yangına yol açabiliyor.” dedi.

Baca yangınlarının yanı sıra kış aylarında baca tıkanıklarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin meydana geldiğine dikkat çeken Savaş Yiğit, şu uyarılarda bulundu: “Bacalardan düşen atıklar, ağaç dalları gibi çeşitli parçalar gazın yoğuşması sonucu dökülüp bacayı tıkar. Bu gibi tıkanmalar sonucu atık gaz dışarıya atılamaz ve bu gazın ortama dolması yüzünden karbonmonoksit zehirlenmeleri olur, can kayıpları yaşanır. Bu nedenle bacalar ihmale gelmemeli ve hala temizletilmediyse en kısa zamanda temizletilmeli.”

Baca yangınlarından korunmak için konutlarda yılda en az bir kez bacaların temizletilmesi gerektiğini vurgulayan Yiğit, “Vatandaşlarımız kendi yöntemleriyle bacalarını açmaya çalışmamalı. Yanlış bir hareket tehlikeli sonuçlar doğurabileceği gibi bacayı tahrip ederek, tıkanmalara bile neden olabilir.” dedi.

                 Savaş Yiğit, baca temizleme konusunda yetki belgesine sahip firmaların İtfaiye Müdürlüğü’nden öğrenilebileceğini dile getirdi.