İzzetiye Turizm Mahallesi Oluyor…

İzzetiye Turizm Mahallesi Oluyor…

İzzetiye’de “İzzeti – İkram Pazarı”

Mustafa Helvacıoğlu, Keşan ve Saros’un turizm mahallesi olacak İzzetiye’de İzzetiyeli kadınlar ile buluştu.

Keşan Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde İzzetiyeli kadınlarla birlikte, kırsal turizm incelemeleri amacıyla Bursa Cumalıkızık’a gerçekleştirilen vizyon turunun ardından, İzzetiye’de İzzetiyeli kadınlarla bir araya gelen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şimdi de İzzetiye’nin turizm mahallesi olması yolunda Edirne Yöresel Ürünler Pazarı ziyareti ve İzzeti İkram Pazarı kurulması müjdelerini verdi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Seda Havale ve  Trakya Üniversitesi Keşan MYO Turizm Programı Öğretim Görevlisi Nasıf Koyuncu , 17 Ekim Perşembe akşamı İzzetiye Meydanı’nda İzzetiyeli Kadınlar ile bir araya geldi.

İZZETİYE, BÖLGEMİZE GELEN MİSAFİRLERİMİZİ KARŞILIYOR

Kırsal Turizm incelemelerinin bölgedeki turizm anlayışında yeni ufuklar açtığını belirten Helvacıoğlu konuşmasında şunları kaydetti: “İzzetiyeli kadınlarımız ile Bursa’ya keşif yolculuğu düzenlemiştik şimdi de seyahatimizi değerlendirmek ve kadınlarımızın görüşlerini almak için İzzetiye Mahalle’mizde bir araya geldik. İzzetiye konumu itibari ile hem Keşan’a hem de Saros Körfezi’ne gelen misafirlerimizi karşılıyor. Yol turizmi, kırsal turizm, yöresel ürünlerin değerlendirilmesi, Maharetli Eller Projemizin hayata geçirilmesi, ev pansiyonculuğu, kooperatifleşme, markalaşma ve ürünlere Pazar arama konularında İzzetiyeli hanımlarımızın vizyon ve ufuk turuna çıkmalarını sağladık. Görüyorum ki İzzetiye Mahallemizin heyecanı büyük, hem gelir sağlamak hem de mahallelerini geliştirmek adına adım atmak istiyorlar. İzzetiye’yi Keşan’ın ve tüm Saros’un turizm mahallesi yapma konusunda çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bugün buraya bu işin takipçisi olduğumuzu belirtmek için bir ardayız. Şimdi sırada eğitim bölümümüz var, markalaşma bölümümüz var.”

KIRSAL TURİZMİ EKONOMİYE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Keşan Belediyesi, Trakya Üniversitesi ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak yeni adımlar atacaklarını dile getiren Helvacıoğlu, İzzetiyeli hanımlara girişimcilik eğitimleri verileceğinin altını çizdi. Konuşmasının devamında Mustafa Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bölgenin turizm geleceğine profesyonel bir yapıyla hazırlanmamız gerekiyor. İzzetiye’nin potansiyeli var, bu girişimi Maharetli Eller Projesiyle İzzetiye’den başlatmak istiyoruz. Çünkü görüyoruz ki; İzzetiyeli hanımlar hazır, heyecanlı, enerjileri var. Yöresel değerlerimizin markalaştırılması, gerek bölgede gerekse bölge dışında Pazar arayışları konusunu kooperatif maharetiyle hayata geçireceğiz. E-ticaret, yöresel pazarların kurulması, gurme etkinlikler ve ev pansiyonculuğu gibi kanallar ile kırsal turizmi ekonomiye dönüştüreceğiz. Keşan Belediyesi olarak arkanızdayız. Yapılacak eğitimler ile gerek girişimcilik, gerekse hibe ve destek eğitimleri ile başta İzzetiye olmak üzere bölgedeki vatandaşlarımıza kırsal turizme katkı verme imkanı sağlayacağız. Bölgemizin turizm ve ticaretine değer katmak istiyoruz. İzzetiye’ye önem veriyoruz, İnşallah birlikteliğimiz ile bu işlerin hep birlikte üstesinden geleceğiz. Bunun ilk adımını Bursa ziyaretimiz ile gerçekleştirdik, ikinci aşamasını da 3 Kasım’da yine hep birlikte İzzetiyeli hanımlarımızdan oluşan 2 otobüs ile Edirne Yöresel Pazar ziyareti ve akabinde İzzetiye’de İzzeti-İkram Pazarı kurarak başlatmış olacağız.”

Öte yandan Seda Havale ve Nasuf Koyuncu da yeni yapılacak eğitim ve girişimler hakkında bilgi verdi.

Mustafa Helvacıoğlu, toplantının ardından İzzetiye’de kahve ve işyerlerini ziyaret etti.