Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. Oturumu gerçekleştirildi

Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. Oturumu gerçekleştirildi

Başkan Helvacıoğlu CHP’li Meclis Üyesi Aladdin Öztürk’ün sorularını belgeleriyle yanıtladı

 

 

 

Keşan Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. oturumu 26 Kasım 2019 Salı günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı saat 15.00 sıralarında başladı.

Meclis 1. oturumda görüşülen ve 2. oturuma bırakılan konuları görüşerek karara bağladı.

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan ilçe Başkanı Özgür Heves Yıldız , MHP Keşan İlçe Başkanı Ümmet Yavaş, ile siyasi parti temsilcileri ile vatandaşların izlediği toplantıda ilk olarak 2020 Yılı Performans Programı ele alındı.

Bu maddeyle ilgili olarak Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç şu bilgileri paylaştı: “2020 yılında müdürlük olarak hizmet tesislerinin yenilenmesi ve yenilerinin eklenmesi konusunda 15 milyon TL’lik bir ödenek talep ettik. Bu ödenekle pazaryerimizin üzerini kapatacağız. Yeni bir otogar ve pazaryeri kompleksi yapılması, itfaiye ve hal hizmet binalarımızın bakım ve onarımlarının yapılması, İzzetiye ve Paşayiğit Mahallelerimize halk pazarlarının yapılmasını, Kent Müzesi projesinin yapılmasını hedefliyoruz. İlçemizdeki yol ve kaldırımların yenilenmesi amacıyla 14 milyon TL’lik  bir ödenek daha talep ettik. Bu kapsamda ilçemizdeki cadde ve sokaklarımızda ihtiyaç duyulan yerlere asfalt ve kaldırım yapılarak yolların modernizasyonu hedeflenmekte. Muammer Aksoy Caddesi’nin beton yol yapımı, Uğur Mumcu Caddesi’nin yol ve kaldırımlarının yenilenmesi, İsmet İnönü ve İsmail Saraç caddelerinin yenilenmesi, Kunduracılar Caddesi’nin yol ve kaldırımlarının yenilenerek tarihi doku kazandırılması, muhtelif cadde ve sokaklarda yol ve kaldırım düzenlemeleri ile kilit parke taş döşemeleri hedeflenmektedir. İlçemizdeki sosyal tesislerin yenilenmesi ve yeni sosyal tesislerin kazandırılması kapsamında yeni stadyum ve spor kompleksinin yapılması, yeni tiyatro salonu ve sanat merkezinin yapılması, ilçemizdeki tarihi eserlerin restorasyonun yapılması, 10 adet tematik park yapımı hedeflenmekte, bunun için de 5 milyon TL’lik bir bütçe gerekmektedir.”

Aynı madde hakkında Su Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran da şu bilgileri paylaştı: “İdaremiz olarak Keşan’ın gelecek yıllardaki içme suyu ihtiyacının karşılanması için Kumdere’de 2 adet Yayla’da 1 adet su kuyusu açılması için kredimiz onaylanmış olup, iş ihale aşamasındadır. Erikli mücavir alanımızda önümüzdeki yıllarda içme suyu ihtiyacının karşılanması kapsamında DSİ ile protokol yaptık. DSİ 2020 yılı yatırım programına Mecidiye Barajı’na İçme Suyu Arıtma Tesisi kurulması ve terfi hattı ile Erikli Sahili’ne su getirilmesi konusunu da yatırım programına aldı. 2020 yılı içerisinde bu ihalenin gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da görüşülen madde hakkında grup sözcülerinin görüş belirtmesinden sonra madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, 2020 yılı Vergi Harçları ve Ücret Tarifelerinin görüşülmesi ile sürdü.

Madde hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Meclis Üyesi Olcay Soran Meclis’e bilgi verdi.

Soran, su tarifesi konusunda % 8-10 arasında değerleme ile diğer tarifelerde de %15’lik bir değerleme yapıldığı bilgisini Meclis’le paylaştı.

Madde grup sözcülerinin görüşlerini belirtmesinden sonra oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı 2020 yılı bütçesi görüşülmesi ile devam etti.

Bütçe ile ilgili bilgilendirmeyi Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen yaptı.

Keçimen Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporuna göre 2020 yılı tahmini bütçesinin denk şekilde 15 milyonu İller Bankası’ndan borçlanma olmak üzere toplam 150 milyon 700 bin TL olarak belirlendiğini ifade etti.

Grup sözcülerinin görüşlerini aktarmasından sonra madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı Barış Parkı civarında yapılan trafik düzenlemesiyle ilgili Ulaşım Komisyonu’nun kararının İl Trafik Komisyonu’na aktarılması ve gündemden çıkarılması oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra Keşan Belediyesi’nin Ticari Hatlı Minibüs ve Otobüs Yönetmeliği görüşüldü.

Madde hakkında Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz bilgi verdi.

Yılmaz, değişiklik kapsamında gelen düzenlemeyle ilgili şunları ifade etti: “Yönetmelik günümüz Keşan ihtiyaçlarına maalesef ki cevap vermiyor. Bu nedenle Zabıta Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Ulaşım Komisyonumuz tarafından da incelenen bir yönetmelik hazırlandı. Bu yönetmelikle Toplu Ulaşımda her yıl yenilenmesi gereken ve yenileme sürecinde araç sahibinin yerine getirmesi gereken birçok sorumluluk kazandırıldı. Bu sorumluluklar yerine getirilmediği takdirde toplu ulaşımda çalışmasına izin verilmeyen bir sisteme geçilmektedir. Yetki belgesi sahibi 6 ay içerisinde yönetmelik şartlarını yerine getirmesi ve belgesini yenilemesi gerekmekte. Eğer bu yapılmazsa 1 aylık ek süre verilecek. Süre zarfında da yeterlilikler sağlanamazsa Encümen kararıyla yetki belgesi iptal olacak. Araç yaşı 12’den 10 yaşa alındı. Şoförlere en az 20 en çok 66 yaş getirilmiştir. Şoförlere SRC ve psikoteknik belgesi ve her yıl sağlık raporu yenileme şartı getirilmiştir. Araçlara kamera ve araç takip sistemi zorunluluğu getirilmiştir. Araç fert sahiplerinin yönetmelikteki şartları taşıyan geçim kaynağı şoförlük dışında personel çalıştırması yasaklanmıştır. Şoförlerin SGK bildirimleri yalnızca hat sahibi tarafından bildirilecektir. Araç ve hat sahiplerinin toplu taşıma hattını kiraya vermeleri yasaklanmıştır. 01.11.2023 yılında ulaşımda elektronik bilet sistemine geçilecektir.”

Madde hakkında söz alan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da şunları dile getirdi: “Meclisimiz, Ulaşım Komisyonumuz ve Zabıtamız çok güzel ve sıkı bir çalışma yaptı. Ulaşımda reform niteliğinde bir çalışma ile vatandaşımızın ve minibüsçü esnafımızın karşısına çıkıyoruz. Herkesin memnun olacağı bir çalışma yapıyoruz.” dedi.

Madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantı Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun CHP’li Meclis Üyesi Aladdin Öztürk’ün bir önceki Meclis toplantısında verdiği soru önergelerine cevaplaması ile sürdü.

Helvacıoğlu, “Aladdin Bey, Hangi cenazenin ücretli hangisinin ücretsiz taşınacağı Belediye başkanının kararına mı bağlıdır? Yaşayanlar arasında yaptığınız ayrımı, ölüler arasında da yapmaya ne zaman başladınız? Hangi cenazenin ücretli hangisinin ücretsiz taşınacağını neye göre belirliyorsunuz? Diye sormuştu. Cenaze nakillerinden km başına ücret alınması kararı bizim değil, geçmiş dönem meclisinin kararıdır. Biz bu durumun vatandaşımıza mağduriyet oluşturduğunu gördük, ve AK Parti Meclis Üyemiz Sayın Müslim Çekiç’in verdiği önerge ile bu kararın iptalini tüm meclisimiz ile birlikte onayladık. Bu cenaze işlemleri konusu gönül belediyeciliği kapsamında bizim en hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konudur. Bunu bilmeni isterim…! Cenaze işlerini bize öğretmeyin Sayın Aladdin Öztürk… Düne kadar vatandaşımız, o acılı gününde ibriğini, kefenini, tahtasını kendi alıyordu. Göreve geldiğimiz gibi cenaze hizmetlerini ücretsiz hale biz getirdik. Yine aynı şekilde; Türk Hava Yolları ile

Türkiye’nin her yerine cenaze nakillerinin ulaştırılması konusunda protokolümüzü de biz yaptık. Türkiye’nin neresine olursa olsun, cenazesini nakil ettirmek isteyen vatandaşımızın nakil parası artık belediyemiz tarafından karşılanıyor. Cenaze işlerinde ayrım yapmadığımızı senin dışında herkes görüyor. Bundan da memnun oluyor. Sayın Öztürk yaşayanlar arasında ayrım yaptığımızı soruyorsun; Biz sizin gibi ayrım yapsaydık; eşimizi dostumuzu, çoluğumuzu cocuğumuzu belediyeye işe alırdık. Sanıyorum ki bu basit ve ciddiyetsiz sorulardan Cumhuriyet Halk Parti’li ve İYİ Partili Meclis Üyesi arkadaşlarımızın da haberi yok. Eğer olsaydı, size bu laf olsun diye sorduğunuz soruları sordutmazlardı. Sayın Öztürk; bana bu soruları sorarken sanırım geçmiş dönem ile yeni dönem arasındaki hizmetleri karıştırdı. İnsanlar arasında ayrım yapma konusunda şu elimdeki belgeyi Sayın Öztürk’ün kendisi ve vatandaşımız ile paylaşmak isterim. Ölüler arasında ayrım yapılmaya bizim dönemimizde değil daha önceki dönemde başlamış. İşte belgeler…! 27 Kasım 2018 ile 10 Nisan 2019

tarihleri arasında, yani bizden önceki geçmiş dönemde, 13 cenaze naklinin 3 tanesinden ücret alınıp 10 tanesinden ücret alınmamasını kendileri nasıl izah edecek merak içerisindeyiz. Aklın sıra gol atmaya çalışıyorsun ama kendi kalene gol atıyorsun Dikkat et. İşte insan ayıran bir belge daha; geçmiş dönemde, belediyeye borcu olan 131 kişinin 51’i için icra işlemleri başlamış, oysa 80 kişiyi benim adamımım diye kayırmışsınız. Daha niceleri var ama zamanınızı almak istemiyorum. Zamanı gelince tüm belgeleri kamuoyu ile paylaşacağımızı herkes bilsin.”

Mustafa Helvacıoğlu, asfalt ve aydınlatma katılım bedeli talepleri konulu önergelerle ilgili de şunları kamuoyu ve Meclis ile paylaştı: Aladdin Öztürk, Artı Çarşı ve Barış Parkı çevresinde bulunan ki neredeyse siftahsız ayakta kalmaya çalışan esnafımıza destek olunması gerekirken katılım payı adı altında para istenmesinin nedeni nedir? Artı Çarşı ve Barış parkı esnafından katılım payı isteyen Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu, Cennet Bahçesi mevkiinden başlayan yol asfaltlaması için de bölgedeki yüksek ciro yapan büyük işletmelerden katılım payı adı altında ücret talebinde bulunmuş mudur? Ülke olarak içerisinde bulunduğumuz ekonomik krizin etkilerini azaltabilmek adına ilçemizde bulunan yerel esnafımızı desteklemek için Keşan Belediyesi’nin bir çalışması var mı? Diye sormuş. Sayın Alaadin Öztürk; Sen hangi belediyenin meclis üyesisin? Haftada iki kere encümene giriyorsun ve hiç bir şeyden haberin olmamış gibi davranıyorsun. Bana göre sen bunları show amaçlı soruyorsun. Kimden ne almışız, hani belgelerin nerede? Bir kere Artı Çarşı ve diğer çalışma yapılan bölgedeki esnafımızdan ve tek bir vatandaşımızdan katılım payı almadık.  Buyurun kanıtlayın; Gelelim Kipa yoluna; seçimden önce bu yolun ne kadar bozuk olduğunu herkes biliyor. Oranın bir şehir ana arteri olduğunu da senin dışında herkes farkında. İkide bir Nehir Otel deyip duruyorsun. Gene bir gün bu konuyu açarsan, bu yol üzerinde sadece Nehir Kardeşimizin iş yeri değil Zafer Sarıkeçe Başkanımızın da Kipa içinde, Zafer Topçu’nun da Göl Park’ta ve şahsımın da aynı yol üzerinde iş yeri olduğunu söylemeni isteriz. Ve bir şey daha hatırlatayım bilmeyebilirsin, Bu yol için şahsım ve Gölpark ortaklarım ile geçmiş dönemde bu yol olsun diye 52 bin TL para yatırdım. Bunun dışında da; o yoldaki senin değiminle yüksek cirolu diğer işletmelerden de geçmiş dönemde 40 bin TL daha para alınmıştır. Kısacası 7 aylık dönemimizde biz katılım payı almadık ama geçmiş dönemin kayıtlarını meclis toplantısından sonra hemen inceleyebilirsin. Yerel esnafımızı desteklemek için Keşan Belediyesi’nin bir çalışması var mı? diye sormuşsun. Mütevazı olmayacağım. Benim gibi ticaret erbabına ve girişimci ruha sahip bir insana bu soruyu sormanı yakıştıramadım. Biraz sabret, Keşan nasıl gelişecek sen bile şaşıracaksın. Keşan’daki esnafımızın ve işletmelerimizin ticari gelişimlerini sağlamak bizim dönemimizin öncelikli görevi olacak. Sayın Öztürk; bu basit sorularla beni de, kamuoyunu da, meclisimizi de meşgul ettin. Bak Sayın Öztürk; 7 ay oldu göreve geleli, 7 ayda neredeyse 7 yıllık hizmet yaptık. Bu hizmetlere gölge düşürmek senin haddin değil. Sanırım kongre telaşından dolayı bizim çalışmalarımızdan da bihabersin. Göreve geldiğimiz günden beri, özellikle asfalt ve kaldırım konusunda hizmet seferberliği başlattık. Sayın Öztürk, hani yolların kaldırımların yapılmasına onay vermediniz ya; Buna rağmen; 15 km’nin üzerinde yol, bir o kadar da kaldırım yaptık. Asfalt atılmaz dediğiniz günden beri yani 2 aydır asfalt atıyoruz. Sayın Aladdin Öztürk eğer kabul ederse, belediye adına görev yazalım, yarın gitsin İstiklal Caddemizde nasıl asfalt atılıyor görsün. 28 günde bitirdiğimiz Artı Çarşı’da ticaret nasıl artacak izleyin; benzer bir organizasyonu  Allah’ın izniyle Kunduracılar Caddemizde de başlatıyoruz. Sanırım kendileri, Artı Çarşı gibi, İzzeti İkram pazarının içinde olduğu Kurtuluş etkinliklerini de gezmemiş. Bunları Sayın Öztürk göremiyor ya da görmek istemiyor olabilir, ama esnafımız ve vatandaşımız net olarak görüyor. Çalışmayı özlemiş belediyemizin bu yüksek temposu ve halkımızın memnuniyeti de sanıyorum ki Sayın Aladdin Öztürk’ü tedirgin ediyor. Bu hizmet seferberliği; vatandaşın parasının çarçur edilmediği bir yönetim anlayışıyla yürütülüyor. Bu 7 aydır yapılan hizmetler Aladdin’in sihirli lambasından çıkmadı. Bu çalışmaları yılmadan yorulmadan ve uyumadan alnımızın teriyle yaptık. Oysa ben Alaadin Bey’den şu soruları sormasını beklerdim; seçimlerden bir ay önce, geçmiş yönetim, Artı Çarş’ının yanındaki sokağın taşını m2’si 155 TL’ye mal etmiş. Biz geldik, aynı taşı Artı Çarşı’da m2’si 31 TL’ye malettik. İşte Alaadin Öztürk bu soruyu sorsaydı bize, deseydi ki; 2 ay geçmeden aynı taşı 5 kat ucuza nasıl aldınız? Yine bir başka konu; Geçmiş dönemde, son 3 yıldaki yemek harcamalarının toplamı 650 bin TL. Aylık ortalaması 18 bin TL iken, dönemimizde aylık yemek giderinin nasıl 18 bin TL’den sadece bin beşyüz TL’ye indirildiğini sormasını beklerdim. Geçmiş dönemlerde, Toptancı Hali’ndeki kimsenin görmediği heykele 200 bin TL verilirken siz nasıl Artı Çarşı’ya 3 heykeli toplamda 22 bin TL’ye aldınız diye sormasını beklerdim. Bakın başka bir şey daha söyleyeceğim; belediyemizin Atık Su Arıtma Tesisi için ihale olunan firmaya, geçmiş dönemde yıllık 2 milyon TL, aylık 173 bin TL bedel ödenirken, dönemimizde, kendi bünyemizde işletmeye aldığımız atık su arıtma tesisinin aylık masrafını nasıl 30 bin TL’ye kadar düşürdünüz diye sormasını beklerdim. 7 aydır kıymetli personelimizin maaşlarını nasıl düzenli olarak ödeyebiliyorsunuz diye sormasını beklerdim. Göreve gelişimizin üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen yaptığımız bu kıymetli çalışmalar ve tasarruf tedbirlerinin takdirini vatandaşlarıma bırakıyorum. Sayın Öztürk’e de soru önergesinden dolayı teşekkür ediyorum. Sayesinde bu kıymetli çalışmalarımızdan bazılarını meclisimize ve kamuoyuna anlatma fırsatı buldum. İnşallah yıl sonu tüm bilgileri daha ayrıntılı bir şekilde paylaşacağız. Belediyemizi ve meclisimizi kimse böyle basit sorularla meşgul etmesin. Çünkü bizim kaybedecek zamanımız yok. Bizim Ulu Önderimiz Atatürk’e borcumuz var. Bizim Cumhurbaşkanımıza da borcumuz var. Bizim halkımıza borcumuz var. Bizim kadınlarımıza borcumuz var. En önemlisi de gençlerimize ve geleceğimize borcumuz var. Biz çalışmaya geldik. Bu vesileyle tüm meclisimizi, misafirlerimizi ve hemşehrilerimizi saygı ile selamlıyor, biten kasım ayı meclis toplantımızın Keşan’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”