Kazan yakma sistemleriyle ilgili protokol imzalandı

Kazan yakma sistemleriyle ilgili protokol imzalandı

Keşan Belediyesi ile TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Keşan İlçe Temsilciliği arasında hava kalitesi değerlerinin iyileştirilmesine yönelik ısınma amaçlı kazan yakma sistemlerinin denetim ve kontrolünün yapılmasına yönelik protokol imzalandı.

İmzalanan protokol, 2019-2020 kış sezonunu kapsıyor.

                Konuyla ilgili olarak 27 Eylül 2019 Cuma günü düzenlenen toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Şahin, Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman, Çevre Mühendisi Buse Orhun katıldı.

                Burada konuşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, “Isınma amaçlı kazan yakma sistemlerinin iyileştirilmesi, çevre bilincinin oluşturulması, konut sakinleri ve çalışanlarının korunması konularında çeşitli kampanyaların, eğitim çalışmalarının düzenlenmesi ve denetimlerin yapılması hakkında TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Keşan İlçe Temsilciliği ile işbirliği protokolü imzaladık. Keşan’da şu anda doğal gaza geçiş oranı %50 seviyelerinde. Doğal gaza geçmeyen apartman ve bireysel konutların tespitini yaparak, kömür kullanımına devam eden konutlarda gerekli denetimleri gerçekleştireceğiz. Yapılan denetimlerde kazan dairelerinin ve yakma tekniklerinin kriterlere uygun hale getirilmesini ve doğal gaz kullanıma geçilmesini teşvik ederek, Keşan’da hava kalitesi değerlerinin iyileştirilmesini hedefliyoruz. Denetimlere hava sıcaklıklarının 15 derecenin altına düşmesinin ardından kazanların yanmasıyla birlikte başlayacağız.” dedi.

                Protokolün amacı hakkında bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, “İlçemizde kış mevsiminde hava kirliliği konusunda sorunlar yaşıyoruz. Bu durumun başlıca nedenleri arasında kalitesiz yakıt kullanımı ve yakma tekniklerine uyulmaması yer alıyor. Edirne Valiliği ve Belediyemiz kentimize kalitesiz yakıt girişinin engellenmesi konusunda çok yönlü etkin çalışmalar sürdürüldüğü bilinmektedir. Ancak kaliteli yakıt sağlanması yönünde sürdürülen olumlu çalışmaların yanı sıra, ısınma araç, gereç ve donanımlarının eksik ve yanlış kullanımının da büyük enerji kayıplarına, hava kirliliğine ve can güvenliğine olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmalar sonucu elde edilen verilerden kalorifer kazanlarının çalıştırılması konusunda apartman görevlileri, kaloriferci ve ateşçilerin pek çoğunun bilgilerinin yetersiz olması hava kirliliğine, enerji kaybına neden olan ısı verim düşüklüğüne ve can alıcı kazaların oluşmasında sanılandan daha büyük etkisi olduğu görülmektedir. Bu durum kazan ve soba yakma sistemlerinin iyileştirilmesi ve kullanımına ilişkin sürekli eğitim programlarının gerçekleştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizin birçok büyük kentinde olduğu gibi, kış mevsimlerinde yakıt tüketimindeki artışla birlikte hava kirliliği ve sağlık açısından kentimizde de olumsuz koşullar yaşanmaktadır. Özellikle bilinçsiz bir şekilde kömürlü soba ve kömürlü ısınma kazanlarının kullanımından kaynaklandığı görülmektedir. İşte bu nedenlerle Keşan'da hava kirliliğinin en aza indirilmesi ve enerji tasarrufu sağlanması konularında Belediyemiz ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Keşan İlçe Temsilciliği arasında Mahalli Çevre Kurulu kararları da dikkate alınarak bu protokol imzalanmıştır. Denetimlerde kazan yakma koşullarının iyileştirilmesi yerli kömürde kireç kullanımı, kömür kriterlerinin kontrolü, yakıcı ve kömüre ait belge kontrolünü yapacağız. Belgelerin eksik olması, yanlış yakma yöntemlerinin kullanılması durumunda idari yaptırım uygulanacak. Denetim esnasında İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarınca belirlenen kriterlere uymayan kömürlerin tespit edilmesi halinde kömürlerin kömür firması tarafından toplatılmasını sağlayacağız. Öte yandan kış mevsimi boyunca uygulamalı eğitim çalışmaları düzenleyeceğiz. ”

                Daha sonra söz alan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Keşan Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Şahin, “TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Keşan İlçe Temsilciliği olarak ısınma amaçlı kazan yakma sistemlerinin denetim ve kontrolüne yönelik Belediyemizin her zaman yanında olduk. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da belediyemizin bu konuda yanındayız. Bu yıl da Belediyemiz ile ısınma amaçlı kazan yakma sistemlerinin denetim ve kontrolüyle ilgili bir protokol imzaladık. Bu çerçevede kalorifer kazanları ve kazan dairlerinin kontrolü yapılacak. Keşan’da yaşanan hava kirliliği sorununun çözümü noktasında katkı sağlamayı hedefliyoruz. Denetimler daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam edecek.”

                Konuşmaların ardından 2019-2020 kış sezonunu kapsayan protokol imzalandı.