Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yayımladı.

Belediye Başkanı Helvacıoğlu 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk Ulusunun, tarih boyunca onuruyla yaşadığını, canı pahasına da olsa ilkelerinden, değerlerinden ve ülkülerinden ödün vermediğini belirtti.

Türk ulusunun kahraman ordusuyla kenetlenerek, bağımsızlığı, özgürlüğü ve yurdunu korumak için verdiği savaşımların, onun yüceliğinin, haksızlığa ve dayatmalara boyun eğmeyen kişiliğinin ve yurtsever kimliğinin yansıması olduğuna işaret eden Mustafa Helvacıoğlu, "Bu savaşımların en önemlisi olarak tarihin altın sayfalarındaki yerini alan ve bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da yol gösteren Kurtuluş  Savaşı, yokluklar içindeki Türk Ulusunun, ordusuyla birlikte Yüce Atatürk önderliğinde yazdığı kahramanlık destanıdır." dedi.

30 AĞUSTOS ZAFERİ, TÜRK DEVLETİ'NİN HİÇ SÖNMEYECEK BİR GÜNEŞ GİBİ DOĞUŞUNU MÜJDELEMİŞTİR

Kurtuluş Savaşı'yla, yurdu parçalamak isteyenlerin dize getirildiğini, Türk Ulusunun, haklı ve onurlu direnişiyle, savaşın kazanılmasında yurt sevgisinin sayısal güçten daha üstün olduğunu kanıtladığını vurgulayan Başkan Helvacıoğlu, şunları kaydetti: "Kurtuluş Savaşı'nın son aşaması olan ve Atatürk öncülüğünde Anadolu'da başlatılan hareketin hedefine ulaştığını duyuran Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı, Türk Ulusunun bağımsızlığı için neleri göze alabileceğini en anlamlı biçimde ortaya koymuştur. Yüce Önder'in kusursuz stratejisi, ulusumuzun ve ordumuzun büyük özverisiyle kazanılan 30 Ağustos Zaferi'yle, bayrağımızın özgürce dalgalandığı yurdumuzda, tam bağımsız, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının yolu açılmıştır. 30 Ağustos Zaferi, yeni Türk Devleti'nin hiç sönmeyecek bir güneş gibi doğuşunu müjdelemiştir."

Helvacıoğlu, bağımsızlık, egemenlik ve yurt sevgisi gibi kimi kavramların yüceliğini dünyaya anlatan 30 Ağustos Zaferi'yle, Türk ulusu için umutsuzluğun sona erdiğini, özlemlerin düş olmaktan çıktığını, yurttaşların insan olmanın onurunu ve erdemini yaşadıkları yeni ve aydınlık bir dönemin başladığını belirtti.

BU ESER, TÜRK MİLLETİNİN HÜRRİYET VE İSTİKLAL DÜŞÜNCESİNİN ÖLÜMSÜZ BİR ABİDESİDİR

 

“30 Ağustos Zaferi, Sevr düşü peşinde koşanların emellerini hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceklerini gösteren bir zaferdir." diyen Başkan Helvacıoğlu, savaş alanında tarih yeniden yazılırken, Türk Ulusunun gelişip güçlenmesinin geçmişte olduğu gibi gelecekte de engellenemeyeceğinin en anlamlı mesajının verildiğine dikkat çekti. Atatürk'ün, Büyük Taarruz'un ve 30 Ağustos Zaferi'nin önemini, sözüyle çarpıcı biçimde dile getirdiğini anımsatan Mustafa Helvacıoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Zaferin ardından, barışın sağlanması ve belirli bir plan doğrultusunda atılan adımlarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gücünü büyük Atatürk'ün ilke ve devrimlerinden alan, evrensel değerler ışığında gelişmesini sürdüren laik, demokratik ve çağdaş bir ülkedir. Türkiye'nin aydınlık yarınlara mutlaka ulaşabilmesi, çağdaş dünyadaki konumunu güçlendirebilmesi, saygınlığını artırabilmesi için, Cumhuriyet felsefesine bağlılıkla hareket edilmeli, devletin Anayasa'da saptanan temel yapısı korunarak, sağduyulu yaklaşımlarla geleceğe yönelmelidir. Varlığımızı, bizlere zaferler armağan edenlere, Cumhuriyet'i kurarak çağdaş bir devlet bırakanlara borçlu olduğumuz hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bağımsızlık Savaşı'nın kazanılmasını sağlayan en önemli etken kuşkusuz dil, din, etnik köken ayrımı olmaksızın tüm yurttaşlarımızın, ulus olma bilinciyle bütünleşerek, yurdumuza sahip çıkmalarıdır. Bunun ayırdına varılarak birliğimizden ve bölünmez bütünlüğümüzden ödün verilmemeli, ayrılık yaratmak isteyenlere karşı duyarlı ve kararlı olunmalıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve gönül borcuyla anıyorum. Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyor, şanlı ordumuzun tüm mensuplarına ve yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."