Keşan Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantısı gerçekleştirildi

Keşan Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantısı gerçekleştirildi

Keşan Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı 6 Şubat 2020 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Saat 15.00’te başlayan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda AK Parti’li Meclis Üyesi Tarık Uysal ile CHP’li Meclis Üyesi Volkan Erkan mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Toplantıyı açan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ülkede son dönemde acı olaylar yaşandığını belirterek, “Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremlerde vatandaşlarımızı kaybettik,  enkaz altından yaralı çıkanlarla sevindik. Kahraman Mehmetçiklerimiz şehit oldu, askerlerimiz yaralandı. Van Bahçesaray Karayolu’nda çığ faciası ile yüreklerimiz yandı. Son olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçak kazasında 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yüreğimizi kora çeviren olaylarda şehit olan Mehmetçiklerimize ve hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim. Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.” dedi.

Gündem dışı önergelerin gündeme alınmasının ardından maddelere geçildi.

Meclis ilk olarak Ulaşım ve Trafik Komisyonu üyeliğine 1üye seçilmesi hususunu görüştü.

Yapılan oylama sonucu Müslim Çekiç oy çokluğu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu’na seçildi.

Meclis daha sonra “İlçemizdeki Numarataj Değişikliği ve Caddelere İsim belirlenmesi konularındaki Komisyon Raporlarının görüşülüp onaya sunulması.” maddesini ele aldı.

Londra Caddesi’nin yönetmeliğe uygun olarak bölünmesi, Edirne Caddesi’nin Bulvar olarak güncellenmesi, Londra Caddesi’nin İstanbul istikametinde 27. Alay Bulvarı olarak güncellenmesi, İpsala istikametine Şehit Astsb. Ömer Halisdemir Bulvarı olarak düzenlenmesi komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Keşan Belediyesi İlan, Reklam, Tabela ve Tanıtım Yönetmeliğinin görüşülmesi ile sürdü. Yönetmelik oybirliği ile kabul edildi.

Mecliste daha sonra Keşan Belediye Başkanlığı ile Yenimuhacır Belediye Başkanlığı arasında yapılacak olan yol süpürme aracı ile ilgili işbirliği protokolü yapılması hususunda Belediye BaşkanıMustafa Helvacıoğlu’na oybirliği ile yetki verildi.

Toplantıda daha sonra BelediyeMülkiyetinde olan ve Büyük Cami Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’nde bulunan 43 adet gayrimenkulün 10 yıllığına Kiralama ihalesine çıkarılması yetkisinin Belediye Encümenine verilmesi hususu görüşüldü.

Madde hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, “Keşanspor Düğün Salonu adası olarak adlandıracağımız bölümde 39 sözleşmeli kiracımız var. 1986 yılından bu yana yeni sözleşme hiç yapılmamış. Sadece enflasyon artışları ile kiralarını ödemişler. Kiraya verilen işlerinden 223 bin TL alacağımız var. CHP Grubu’ndan bir Meclis üyemizin kiralar <10 bin TL’ye çıkacak.> şeklinde esnafları gezdiğini duydum, üzüldüm. Kiracılarımızdan bizleri arayanlar oldu. Sözleşmeleri yenilemek için hep beraber Meclis’çe karar alacağız. Fiyatların güncellenmesi gerekiyor. Buna da Meclis karar verecek. Belediyenin geçmiş 30 yılını temizliyoruz.” şeklinde konuştu. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, “İlçede Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri kurulmakta olan Pazaryeri  İşgaliye  Ücretlerinin yeniden görüşülmesi” maddesi ile sürdü.

Madde hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Helvacıoğlu, söz konusu maddenin geçmiş dönemin hatasını içerdiğini aktardı ve şunları söyledi: 2013 yılında işgaliye harcı 2,5 TL imiş. Daha sonra Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında 1,5 TL olarak belirlenmiş. Harç miktarı %40 olarak düzenleneceği belirlenmiş. Buna göre 0,60 TL işgal harcı beher metrekare değeri hesaplanmakta. Vergi Usul Kanunu’na göre her yıl tespit edilecek olan yeniden değerleme oranına göre belirlenmeli. Asgari değere her yıl artış uygulanması kanuni zorunluktur. Meclis tarafından asgari tutardan aşağı bir tutardan belirlenmesi mümkün değildir. Her yıl artış uygulanmaması da mümkün değildir. 2015’ten bu yana artış yapılmamış. Karışıklığı önlemek için konunun Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesini uygun görüyoruz. Sonrasında da atılacak adımlar hep birlikte değerlendirilir. Bu madde hakkında şimdiki Meclis’in bir dahli söz konusu değildir.”

Bilgilendirmenin ardından madde oy çokluğu ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıİzzetiye Mahallesinin İmar Planında, askı süresi içinde yapılan itirazların görüşülmesi ile sürdü. Bu madde oybirliği İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda daha sonra, “İlçemiz Anafartalar, Kurtuluş, İstiklal, Paşayiğit, Cumhuriyet, Hastane,  Rasim Ergene ve Necati İşcan Caddelerine ilişkin ön bahçe çekme mesafelerine ilişkin plan değişikliği konusunun görüşülmesi.” maddesi ele alındı.

İmar ve Şehircilik Komisyonu’ndan da oybirliği ile geçen konu Meclis’çe de oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, “Nurten Zincirli’nin02.09.2019 Tarihli dilekçesi ile Aşağı Zaferiye Mahallesi,1590  ada, 1 parsel için 3 kat ve %30 olan imar hakkının 4 kat ve %40 olarak plan değişikliği yapılmasına ilişkin talebin görüşülmesi.” ile sürdü. Madde hakkında oybirliği ile Mart Ayı Meclisi’nde görüşülmesi kararı alındı.

Ankara İmar Planlama Firması tarafından 14.10.2019 tarihli dilekçe ile Belediyeye sunulan İspat Cami Mahallesi, “81 Ada 1 Parsel İmar Plan Değişikliğinin” görüşülmesi maddesi de oybirliği ile İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale edildi.

Toplantı, “Nurettin Karabulut tarafından Belediyemize sunulan İspat Cami Mahallesi, 6 ada, 18-19 numaralı parsellere ilişkin plan değişikliği talebinin görüşülmesi.” maddesi ile sürdü. Madde görüşülmek üzere oybirliği ile İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale edildi.

Meclis, daha sonra Mehmet Demir tarafından Belediyeye sunulan Orta Cami Mahallesi, 83 ada, 1 parsel için plan değişikliği hususunun görüşülmesini ele aldı.

Meclis bu maddeyi de oybirliği ile İmar ve Şehircilik Komisyonu’na havale etti.

Mustafa Helvacıoğlu, imar ile ilgili konularda İmar ve Şehircilik Komisyonu’nun kararı olmadan karar alınamadığı için konuların önce komisyona havale edildiğini açıkladı.

Toplantı, belediyemiz Birimlerinden Fen İşleri, İtfaiye, Su ve Kanalizasyon, Temizlik, Veteriner, Muhtarlık, Zabıta, Kültür ve Sosyal İşleri ile Mali Hizmetler Müdürlüğünde kullanılmak üzere ihtiyacı olan 9 adet aracın şartlı bağış, hibe veya satın alınması hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na oybirliği ile yetki verilmesi ile sürdü.

Toplantı, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ait Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nin oybirliği ile kabulü ile sürdü.

Toplantıda daha sonra gündeme ilave edilen ek maddeler görüşüldü.