Keşan Belediyesi 15 Aralık’ta Şeb-i Arus Etkinliği düzenleyecek

Keşan Belediyesi 15 Aralık’ta Şeb-i Arus Etkinliği düzenleyecek

"Hamdım, piştim, yandım." Hayatını bu sözlerle özetleyen Mevlana'nın 746. vuslat yıl dönümü münasebetiyle Keşan Belediyesi bu yıl 15 Aralık Pazar günü akşamı Şeb-i Arus Gecesi düzenleyecek.

Saat 20.00’da Keşan Belediyesi Konferans  ve Tiyatro Salonu’nda düzenlenecek etkinlikte  Tasavvuf Musiki Topluluğu ve Sema Topluluğu hazırladığı programı sunacak.

                                                               ŞEB-İ ARUS NEDİR?

Şeb-i Arus kelimesi "Düğün Gecesi" demektir. Mevlana, ölüm gününü "Hakk'a vuslat" yani "Yaradana Kavuşma" olarak görmüştür. Mevlana, ölümü "Allah'a dönüş" olarak yorumlar ve şöyle söyler, “Ben ölürsem, sakın bana “Öldü!” demeyin. Aslında ben ölü idim, dirildim; dost aldı, götürdü beni.”

                                                               SEMA GÖSTERİSİ

Sema gösterisi, sembolik olarak kainatın oluşumunu, insanın dirilişini, Yüce Yaratıcı'ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip "İnsan-ı Kamil'e" doğru yönlendirmesini ifade eder.

Semazenlerin sağ eli göğe, sol eli yere bakar. Bunun anlamı "Hak'tan alır, halka verir. Hiç bir şeyi kendimize mal etmeyiz" demektir.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu 15 Aralık 2019 Pazar günü akşamı gerçekleştirilecek Şeb-i Arus etkinliğine tüm bölge halkını davet etti.