Keşan Belediyesi Amel Baba Türbesi’ni yeni yerine özenle taşıdı

Keşan Belediyesi Amel Baba Türbesi’ni yeni yerine özenle taşıdı


- 657 yıllık tarihimizi ve geçmişimizi koruyarak gelecek nesillere özenle aktarıyoruz.
- Türbenin mevcut taşları yeni düzenlenen alana taşındı.
- Türbedeki ağaç Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde özel bakıma alındı.
- Amel Baba Türbesi 15 gün sonra yeni yerinde ziyarete açılacak, yeni yerde yine türbeye bezler bağlanıp, adaklar adanıp dilekler dilenecek.


Keşan Belediyesi olarak Muhtar Ali Çevikel Caddesi üzerinde kalan Amel Baba Türbesi’ni yeni yol yapım düzeninde yolun ortasında kalması nedeniyle hazırladıkları yeni yere taşıdıklarını belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Sokağa Çıkma Kısıtlaması’nı da fırsat bilerek sabah erken saatlerden itibaren türbemizi taşıma işlemlerine başladık. Türbeyi taşıma işlemleri sırasında çok özenli ve dikkatli davranıyoruz. Amel Baba’yı incitmeden ağacını ve türbe taşlarını koruyarak yeni yerine dualarla taşıyoruz.” dedi.
Türbede var olan ağacın çok dikkatli şekilde yerinden çıkartıldığını ve Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde bakıma alındığını vurgulayan Helvacıoğlu, “Amel Baba Osmanlı Hükümdarı 1. Murat zamanında Lala Şahin Paşa yönetiminde bir ordu Edirne üzerinden gönderiliyor. Edirne’deki Sazlıdere’de yapılan savaşta 1363 yılında yani 657 yıl önce Edirne’yi ele geçiren ordumuzun bir alpereni. Trakya’nın ve Edirne’nin fethi sırasında burada savaşıp ölen alperenlerden olduğuna inanılıyor. Bugüne kadar Amel Baba’nın mezarında dilek dileniyor, adaklar adanıyor. Bu amaçla da Amel Baba Türbesi ziyaret edilip bezler bağlanıyor. Çocuğu olmayanlar, evlenemeyenler, iş bulma dileği olanlar türbemize bugüne kadar gelip bez bağlayarak dilekte bulunuyordu.” şeklinde konuştu.


Türbe’nin Muhtar Ali Çevikel Caddesi’nde Keşan Belediyesi tarafından yürütülen yol ve kaldırım çalışmaları kapsamında yolun ortasında kaldığı için yerinin değiştirildiğini vurgulayan Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Türbemizi günün koşullarına uygun şekilde düzenlediğimiz yeni hazırladığımız yere taşıyor, tarihimizi ve geleneğimizi de koruyarak özenle naklediyoruz.”
Edirne Valiliği, Keşan Kaymakamlığı ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun yapılan işle ilgili izinlerinin bulunduğunu kaydeden Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Amel Baba’nın Allah mekanını cennet eylesin. Toprağıyla beraber Amel Baba’nın tarihini yeni yerine taşımış oluyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Çalışmamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”
Amel Baba Türbesi’nin yaklaşık 15 gün sonra yeni yerinde ziyarete açılacağını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, yeni yerde yine bezler bağlanıp, adaklar adanıp dilekler dileneceğini bildirdi.