Keşan Belediyesi Cenaze ve Mezarlık İşleri Müdürlüğü açıldı

Keşan Belediyesi Cenaze ve Mezarlık İşleri Müdürlüğü açıldı

Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan Cenaze ve Mezarlık İşleri Müdürlüğü yeni hizmet binası, 19 Mart 2024 Salı günü düzenlenen törenle açıldı.

Saat 14.00 sıralarında başlayan açılışa; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, Belediye Başkan Yardımcıları Yakup Balcı, Ali Ünal, Tahir Özçınar, Hayırseverler Hayati Bingöl ile Mehmet Fidan ve Akıncı Ailesi, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

“Cenaze sahiplerine bir omuz olacak belediyesi olsun istedik”

Törende konuşan Helvacıoğlu, 30 günde 26 açılış yaptıklarını belirterek, “Ciddi bir iş yaptık, son 15 yılda yapılmayan kadar işler yapmışız. Ciddi emek verdik. Ayın 22’sinde de bir ihalemiz olacak ve Keşan Belediyesi hizmet binasına elektrik enerjisi ile ilgili bir santral oluşturuyoruz. Enerji üreteceğiz. Keşan Belediyesi binasının elektriğini güneşten sağlayacağız. Cenaze ve mezarlık işleri asıl görevlerimizden biri. Geçmiş dönemde dağınık sistem olduğunu görünce geldiğimiz gibi devlet hastanesinin morgunu düzenledik, gassal aldık. Araçlarımız eksikti. Alo 188 yoktu. Kısacası cenaze işleri yoktu. Hayal etmiştim. Bir camimiz ile beraber müdürlüğümüzün bir adada olmasını çok istiyordum. Adını da Cenaze ve Mezarlık İşleri koyalım dedik. Büyükşehirlerde var. Keşan’da rahmetli olan kim olursa olsun sahip çıkalım dedik. Cenaze sahiplerine bir omuz olacak belediyesi olsun istedik. Acısı olan vatandaşımızı oğlundan, kızından önce aradığım oldu. Nisan ayının ortasından sonra buradan hizmet vereceğiz. 40’ında bile dua bağışlıyoruz. Bunları yapmamız gerek. Vatandaşlarımızın da yapılan hizmetlere ruhunu koyması ve bir sinerji oluşturması, bu anlamda bizlerin de en büyük enerji kaynağıdır. Bugün; tam da bu ruha uygun olarak, acılı günlerimizde eksikliğini hissettiğimiz bir hizmetin açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.

“5 yılda cenaze işlerinde omuz olduk, kardeş olduk, evlat olduk”

Gasilhanesi, taziye alanı, morgu ve cenaze işleri hizmet binası ile defin işlemlerini tek noktadan sağlanacağını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Hayırseverimiz Mehmet Fidan da burada Hz. Ali Camii’miz de çok yakında bitecek. Orada da cenazelerimizi kaldırma noktasında, cami kazandırmanın mutluluğu yaşıyoruz.  Hepimiz yaşadık; bir yakınımızı kaybettiğimizde, anonsu için ayrı bir yere, işlemleri için ayrı başka bir yere, taziyeye gelenlerin ağırlanması, morg ve yıkama işlemleri, ikramlar derken acımızı yaşamak yerine bu işlerle savruluyorduk.  Hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Asıl dualar hayırseverlere gidecek. Mehmet Fidan ağabeyimiz, burada emeği çok. Bir cami yapmak istiyorum deyince bu tesisin içinde birleştirdik. Allah razı olsun. Kendisine teşekkür ediyorum. Bunlar kolay işler değil. Bir diğeri Hayati Bingöl ağabeyimiz. Kendisine bir gasilhane yapmamız gerektiğini söyledim ve kolları sıvadı. Akıncı ailesi adına Fevzi ve Necmiye Akıncı hayratı olarak kendisinin fedakarlığı oldu. Ben hem Hayati Bingöl ağabeyimize hem de Akıncı ailesine teşekkür ediyorum. İnşallah çok yakında camimizde de ibadetimizi yapacağız. 5 yılda cenaze işlerinde omuz olduk, kardeş olduk, evlat olduk. Bunu başarmanın huzurunu yaşıyorum.”

Konuşmaların ardından dua edildi ve açılış kurdelesi kesildi.