Keşan Belediyesi Cevizlik Deresi beton kanalında yıllardan bu yana yapılmayan dere ıslahını gerçekleştiriyor

Keşan Belediyesi Cevizlik Deresi beton kanalında yıllardan bu yana yapılmayan dere ıslahını gerçekleştiriyor

Keşan Belediyesi, Kocadere Göleti ile Cevizlik Deresi arasındaki beton kanalda yıllardan bu yana yapılmayan dere ıslah çalışması gerçekleştiriyor.

Yenikarpuzlu Sulama Kooperatifi’nin iş makinesi desteğiyle yürütülen faaliyetle ilgili bilgi veren Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Yıldırır, “Kocadere Göleti ile Cevizlik Deresi arasında kalan bölümde Keşan Belediyesi olarak dere ıslah çalışması yürütüyoruz. DSİ tarafından 3-4 yıl önce beton kanal yapılmış ancak ondan sonra kanalda herhangi bir ıslah çalışması yapılmamıştı. Bu süre zarfında kanalda saz, kil, mil birikip suyun akışını engellemekteydi.  Ayrıca bu durum koku ve mikroorganizma oluşmasına neden olmaktaydı. Su akışı olmadığı için vektör mücadelesini engelleyen bir durumla karşı karşıya kalıyorduk.” dedi.

Yıldırır, Keşan Belediyesi’nin çevre ve halk sağlığını koruma amaçlı çalışmalarını artırarak sürdüreceğini dile getirdi.

Keşan Belediyesi daha önce hem kendi araç ve ekipmanlarıyla hem de DSİ işbirliğiyle Cevizlik Deresi’nde köprüden sonraki alanda yine uzun yıllar boyunca yapılmayan dere ıslah çalışması faaliyeti yürütmüştü.