Keşan Belediyesi doğumdan ölüme vatandaşlarının her anında yanında

Keşan Belediyesi doğumdan ölüme vatandaşlarının her anında yanında

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, gönül belediyeciliği kapsamında ilçede yaşayan tüm vatandaşların, doğumdan ölüme kadar her anında yanında ve destek olmak için çalıştıklarını bildirdi ve “Bizi büyük bir aile yapan sosyal belediyecilik projelerimizle hemşehrilerimizi kucaklamaya devam edeceğiz. Öğrencilerimizi gönül belediyeciliği kapsamında evlerinden alıp okullarına bırakıyoruz. Ailelerimize ve kadınlarımıza; psikolog, yaşam koçu, kişisel gelişim uzmanı ile kişisel bakım hizmeti veriyoruz. Okullarımızda ihtiyacı olan öğrencilerimizin saç tıraşlarını yapıyoruz. ” dedi.

Helvacıoğlu, daha güzel bir Keşan için önce gönülleri inşa ettiklerinin altını çizdi.

Mustafa Helvacıoğlu: “Belediyecilikte en önemli konu insana dokunmak ve idaresinde bulunduğunuz şehirdeki insanların gönlünde bulunmaktır. Her gönle girmek ve orada kalıcı olmak için gece gündüz demeden ekibimle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü Keşan halkı her şeyin her zaman en iyisini hak ediyor.”

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Keşan Belediyesi, Keşan’da yaşayan tüm vatandaşlarının doğumdan ölümüne kadar yanında olmak adına çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Örnek çalışmalara ilişkin bilgiler veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, göreve geldikleri günden beri üzerinde hassasiyetle durdukları gönül belediyeciliği faaliyetleri ile ilgili şunları söyledi: “Belediyecilik anlayışı olarak yol, su kaldırım yapmanın yanında vatandaşlarımızın gönüllerine de hizmet ediyoruz. Vatandaşlarımızdan aldığımız enerjiyi yine vatandaşlarımız için çalışarak harcıyoruz. Hoş geldin bebek projemiz ile yeni doğan minik hemşehrilerimize, ‘hoş geldin’ diyor, çocuklarımızın doğum günlerine katılarak mutluluklarına ortak oluyoruz. Öğrencilerimizi okullarına bırakarak iyi dersler diliyoruz. Şehrimize askeri görevlerini yerine getirmek üzere gelen Mehmetçiklerimiz ile bir arada oluyoruz. Yine otogar ve otellerimizi ziyaret ederek gelen Keşan’ımıza gelen konuklarımız ile sohbet ediyor, ilçemizi nasıl bulduklarını soruyoruz. Keşan’da gezilmedik cadde ve sokak bırakmayarak esnafımızın sorun, öneri, talep ve görüşlerini dinliyoruz. Hayatlarını birleştiren vatandaşlarımızın nikah, düğün ve nişan törenlerine katılarak mutluluklarına ortak oluyor, sünnet törenlerinde evlatlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Keşan’da yaşayan hanımlarımızın günlerine; diyetisyen, güzellik danışmanı, psikolog, yaşam koçu ile katılarak faydalı bilgiler edinmelerini sağlıyoruz. Hasta olan veya tıbbi operasyon geçiren vatandaşlarımızı gerek evlerinde gerek hastanede ziyaret ederek acil şifalar diliyoruz. Cenazesi olan her vatandaşımıza ücretsiz belediye hizmetlerinin yanı sıra yardımcı olabileceğimiz bir şey var mı diye arıyor, taziye ziyaretlerimiz ile acılarını paylaşıyoruz. Yaptığımız tüm hizmetlerin ötesinde dertlerimizi ve sevinçlerimizi paylaşmanın mutluluğu bize her şeyin üzerinde bir sevinç yaşatıyor. Bizi büyük bir aile yapan sosyal belediyecilik projelerimizle hemşehrilerimizi kucaklamaya devam edeceğiz.

Hizmet anlayışlarında makamda oturup sorunları uzaktan çözmenin hiçbir zaman olmadığına dikkat çeken Helvacıoğlu, “Mesai kavramı düşünmeden günün her saati vatandaşımızın yanında olmaya çalışıyoruz, bundan sonra da her zaman hemşehrilerimizle bir arada olacağız. Hayat akıp giderken vatandaşımızla bir arada yüz yüze, gönül gönüle olmak, onların beklenti ve taleplerini kendilerinden dinleyerek ve çözüm bulmak en doğru iletişim şeklidir. Belediyecilikte en önemli konu insana dokunmak ve idaresinde bulunduğunuz şehirdeki insanların gönlünde bulunmaktır. Her gönüle girmek ve orada kalıcı olmak için gece gündüz demeden ekibimle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü Keşan halkı her şeyin her zaman en iyisini hak ediyor. Millete hizmet yolunda hız kesmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şükürler olsun ki memleketimin topraklarında hemşehrilerime hizmet etme şansı buldum. Ekip arkadaşlarımla birlikte yaptığımız işin vebalini bilerek gece gündüz demeden çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Biz; milletimize efendi değil, hizmetkar olmak için çalışıyoruz. Daha yapılacak çok işimiz var. Bizim en büyük gücümüz; birliğimiz, beraberliğimiz ve milletimizden aldığımız hayır dualarıdır. Halkımıza bize verdikleri büyük destek için gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.

Hoşgeldin Bebek Projesi

“Hoş Geldin Bebek Projesi”  kapsamında, 33 aileyi ziyaret ederek bebek sevinçlerine ortak olduklarını aktaran Mustafa Helvacıoğlu, “İlçemizde ikamet eden ve yeni çocuk sahibi olan aileleri tebrik ediyor,  mutluluklarını paylaşmak üzere ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Dünyaya gelen her yavrumuzu kendi ailemizin bir ferdi olarak görüyoruz. Ailelerin manevi olarak yanında olduğumuz gibi maddi olarak katkıda bulunabilmek amacıyla Belediyemizce hazırlanan hediye sepetlerini kendilerine veriyoruz. Hediye sepetinde; yeni doğum yapan anne ve bebeğin ihtiyacı olan giyim eşyası ile kişisel bakım ürünleri bulunmakta.” şeklinde konuştu.

Asker Destek Projesi

4109 Sayılı Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlarına Yardım Hakkındaki Kanun gereği yapılan sosyal incelemeler neticesinde ihtiyaç durumu tespit edilen 33 asker ailesine 2019 yılında Encümen Kararı ile toplam 77 bin 79 TL yardım yapıldığına vurgu yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Vatani görevini yapmak üzere askere giden gençlerimizin asker uğurlama törenleri ile Askeri Birliklerde yapılan yemin merasimlerine katılım sağlıyor ve yemin töreni nedeniyle ilçemize gelen misafirlere lokma ve ayran ikramı yapıyoruz.” dedi.     

Evde Bakım Hizmetleri

Yalnız yaşayan ya da ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan şehit, gazi ve engelli aileleri ile yaşlı, kimsesiz, ihtiyaç sahibi kişilere yönelik koruyucu ve destekleyici çalışmalar da yürüttüklerini belirten Helvacıoğlu, göreve geldikleri günden bugüne kadar 43 evde temizlik yaptıklarını ifade etti.

Kişisel Bakım Hizmeti

Evden çıkamayacak durumda olan engelli, yaşlı, yatalak hastalar ile şehit ve gazi ailelerine yönelik evde kişisel bakım hizmeti de sunduklarını dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, 2019 yılı eylül ayında yeni başlatılan sosyal proje ile hasta, engelli, yaşlı, ihtiyaç sahibi olan 9 bayan ve 10 erkek vatandaşa evlerinde ve hastanede kişisel bakım hizmeti verildiğini dile getirdi.

Helvacıoğlu, kendi öz bakımlarını yapamayacak durumda olan ve Gazi Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda eğitim gören 18 yaş üstü 6 engelli kız öğrencinin güzellik merkezlerinde gönüllülük esasına göre kişisel bakım hizmeti almasına da aracılık ettiklerini bildirdi.

Okul Tıraşları Projesi

Dezavantajlı kesimlere yönelik yürütülen sosyal projeler kapsamında; Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa planlama ile ailelerin muvaffakiyeti alınarak ihtiyacı olan öğrencilerin saç tıraşlarının da gerçekleştirildiğini anlatan Mustafa Helvacıoğlu, şöyle dedi: “Gönül Belediyeciliği faaliyetleri kapsamında 6 ilköğretim okulumuzda bu anlamda hizmet verilmiştir. 2019 yılında ilk defa başlatılan proje ile Kurtuluş İlkokulu’nda 9 öğrenci, Atatürk Ortaokulu’nda 17 öğrenci, Ali Kale ve Kardeşleri İlkokulu’nda 19 öğrenci, Ali Kale ve Kardeşleri Ortaokulu2nda 17 öğrenci, Şehit Er Akın Buluş İlkokulu’nda 9 öğrenci, Gazi Okulu’nda 15 öğrenci olmak üzere toplam 86 öğrencinin saç tıraşını yaptık.

KADIN GÜNLERİNDE KADINLARIN UZMANINDAN BİLGİ ALMALARI SAĞLANDI

Toplumsal gelişime destek olmak, vatandaşların sağlığını korumak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla gönüllü hizmet vermek isteyen; diyetisyen, psikolog, kişisel gelişim uzmanı ve güzellik uzmanı ile birlikte davet üzerine kadın günlerinde, halkın hem sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirilmesi hem de güzellikle ilgili uzmanından bilgi almalarını sağladıklarını kaydeden Helvacıoğlu, “Günlerde çağımızın sorunu olan obeziteye dikkat çekip, fiziksel aktiviteleri arttırmak ve daha kaliteli yaşama teşvik etmek üzere davet edilen kadın günlerinde eğitimler veriyoruz.” diye konuştu.

Cenaze ve Mezarlık Hizmetleri

2019 yılında mezarlıklara toplam 357 adet defin işlemi gerçekleştirildiğini kaydeden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Cenaze levazımatı ve tahta ihtiyacını belediye olarak biz karşılıyoruz. Bugüne kadar 270 adet cenaze levazımatını vatandaşlarımıza ücretsiz olarak verdik. Türk Hava Yolları ile Belediyemiz arasında cenaze nakillerinin yapılması için protokol imzaladık. İlçemizde vefat eden ve ailesi tarafından başka bir memlekete defin edilmesi kararlaştırılan cenazenin nakil işlemleri Belediyemizce ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Bu kapsamda 2019 yılında Trabzon iline 1 adet, Ordu İline 2 adet nakil işlemi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca cenaze yakınlarının yanlarında, Kandil günlerinde halkımızla olduk.” şeklinde konuştu.