Keşan Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu İlk Çalışmayı Yaptı

Keşan Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu İlk Çalışmayı Yaptı

Keşan Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu için müraacatlar devam ederken ekip 14 Ekim 2019 Pazartesi günü bir araya gelerek ilk çalışmasına başladı.

                                                      Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Andaç Gedik ile Halk Oyunları Topluluğu eğitici Mehmet Ali Kuş ile yaklaşık 10 kursiyer katıldı.

                                                      Keşan Belediyesi tarafından, halk dansları kültürünü tanıtma, kültürler arası diyalogun gelişmesine katkı sağlamak, yurt içi ve yurt dışında yapılan yarışma ve festivallerde Türkiye'yi ve belediyeyi temsil edecek ' Keşan Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ' için çalışmalar başladı.

                                                      Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlik için şu görüşlere yer verildi: “Keşan ’da yaşayan gençleri, dans kültürünün içine çekmek, dans faaliyetlerini sevdirmek amacıyla halk dansları üzerinde bir çalışma başlatıldı. 15 Yaş ve üzeri Dansa ve Sanata önem veren herkes katılabilir. Yöre danslarından olan Karşılama, Horon, Zeybek, Halay vb. öğretilmesi ile oluşturulacak topluluk 30-60 dakika gösteri yapabilecek hale getirilecektir. Topluluğu kurmaktaki amacımız; Türk kültürünün bir parçası olan folklorumuzun araştırılması, derlenmesi, tanıtılması ve kültür varlıklarımızın gelecek kuşaklara aktarılması konularında faaliyet yapmaktır. Keşan halk dansları, halk türküleri, giyim-kuşam, el sanatlarını araştırma, derleme ve sergileme konularında faaliyetler yapmak,  çalışmalarımızı gösteri, yarışma, sergi, panel, seminer şeklinde yurtiçi ve yurtdışında sergilemek, çocuklarımızı ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan ( bilgisayar, tablet, internet bağımlılığı ) kurtarmaktır. Ekip çalışmalarında birlik beraberlik bütünlük kavramlarını aşılamaktır. Sanata merak uyandırmak, estetik algılarını oluşturmak geliştirmek ve sorumluluk bilinci oluşturmaktır.”

                                                      Keşan Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nda yer almak isteyenler;

                                                      Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü (0 284 714 11 22(1262) ile irtibata geçebilir veya Halk Oyunları Koordinatörü Mehmet Ali KUŞ (0 534 844 31 19) ile irtibat kurabilir.

                                                      Çalışma günleri

                                                      Pazartesi Çarşamba ve Cuma günleri 19:00-20:30 saatleri arasında Keşan Konferans Salonunda Yapılacaktır.