Keşan Belediyesi hizmette fark yaratmaya devam ediyor

Keşan Belediyesi hizmette fark yaratmaya devam ediyor

Kunduracılar Çarşısı, Keşan Belediyesi’nin projesiyle tarihi bir doku kazanacak

 

 

Keşan Belediyesi tarafından Keşan TSO ve Keşan Ticaret Borsası işbirliğinde hazırlanan Kunduracılar Çarşısı’nın lansmanı gerçekleştirildi.

Keşan TSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen lansmanda, projenin görselleri ve hazırlanan tanıtım videosu esnaf ve yöneticilerle paylaşıldı.

Başkan Helvacıoğlu, Kunduracılar Çarşısı’nın hazırlanan projeyle tarihi bir doku kazanacağını, bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini dile getirdi.

Oda üyeleri ve esnaflar da Keşan’a değer katacak bu projenin destekçisi olacaklarını kaydetti.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

 

Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun vizyon projeleri arasında yer alan, Keşan’a yepyeni bir soluk getirecek ve tarihi bir doku kazandıracak Kunduracılar Çarşısı Projesi’yle ilgili, söz konusu alanda faaliyet yürüten esnafa yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

3 Ekim 2019 Perşembe günü gerçekleştirilen, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı saat 19.30 sıralarında başladı.

Toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Zeki Filiz ve Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Kavlak, Oda ve Borsa yönetim kurulu üyeleri ile Kunduracılar Çarşısı’nda faaliyet yürüten esnaflar katıldı.

Toplantıda ilk olarak Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı söz aldı ve Keşan Belediyesi tarafından Kunduracılar Çarşısı için çok güzel bir proje hazırlığı içinde olunduğunu belirtti.

Şapçı, çarşının yeni düzenlemelerden sonra ilçede ticaret hayatına yeni bir bakış açısı kazandıracağını ifade etti.

İsmail Şapçı, projenin başlangıç zamanı ile ilgili esnafın görüşlerinin de alınmasının önemli olduğunu dile getirerek, “Dünyada ve Avrupa’da artık şehirler görsel zenginlikleri ile ön plana çıkıyor. Keşan da bu projeyle görsel bir zenginlik kazanacak. Bu görsel zenginlik şehre gelen misafir ve turist sayısını artıracak bu da oda üyelerimizin kazancına doğrudan etkide bulunacak. İnşallah bu proje iklim koşullarının da müsaade etmesi ile en kısa sürede tamamlanır dileğindeyiz. Çünkü süre uzadığında esnafımız ekonomik anlamda kayıplar yaşayabilir. Biz oda üyelerimizle birlikte Keşan Belediyesi’nin bu projenin de altından ustalıkla geleceğini biliyoruz. Şimdiden proje Keşan’a hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz da çok güzel bir projeye esnafla birlikte imza atılacağını ancak proje hayata geçirilirken esnafın sabırlı olması ve projenin en kısa sürede tamamlanması için işbirliği desteği gerekliliğine vurgu yaptı.

Kaymaz, Keşan TSO ve Keşan Ticaret Borsası’nın ortak aklı ve işbirliğiyle hazırlanan projenin Keşan’ın geleceğine değer katacağını ve bu nitelikte olan tüm projelerin her zaman destekçisi olduklarını kaydetti.

HELVACIOĞLU: Kunduracılar Çarşımız, tarih kokan dokusuyla

yerli ve yabancı ziyaretçilerin de uğrak yeri haline gelecek

Etkinlikte daha sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu söz aldı.

Keşan Belediyesi olarak, Keşan’a değer katacak Artı Çarşı Projesi’nin hemen ardından, ticari hayata yepyeni bir soluk kazandıracak olan Kunduracılar Çarşısı Projesi’nin tanıtımı için birarada olunduğunu belirten Başkan Helvacıoğlu, “Belediye olarak bizim görevimiz; sadece altyapıyı oluşturmak, yol ve kaldırım yapmak değil, halkımızın ferah bir ortamda alışveriş yapmasına olanak sağlayacak, esnafımızın ticari hayatına olumlu yönde katkı sağlayacak projeler üretmek de bizim öncelikli görevimiz. bu kapsamda hazırladığımız Kunduracılar Çarşısı projemiz ile şehir estetiğine ve ticaretine büyük bir katkı ve değer sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Vizyon projeleri arasında da bulunan Kunduracılar Çarşısı’nın tarihi bir çarşı niteliği taşıyacağının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, şunları dile getirdi: “Kunduracılar Çarşımız, tarih kokan dokusuyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin de uğrak yeri haline gelecek. Proje tamamlandığında, cadde mağazacılığı anlamında güzel bir çarşı projesine kavuşacağız. Projemizi hazırlarken sizlerin görüşleri en ön planda tutulacak. Burada iş yapan, gününü geçiren esnafın istek, beklenti ve önerileri bizim için çok önemli ve kıymetli.”

                PROJEDE SAAT KULESİ DE VAR

Keşan Belediyesi olarak, vatandaşımızın ve esnafın aynı ortak hedefte buluştuğu bu tür projeleri önemsediklerini ve desteklediklerini belirten Başkan Helvacıoğlu, projenin detayları ile ilgili şunları anlattı: “Kunduracılar Çarşısı Projemizle Keşan’a yeni bir renk, yeni bir görünüm kazandırmak istiyoruz. Ne mutlu bizlere ki; Keşan’da genişletilmiş kaldırımlarla, yürüyüş yollarıyla, ışıklandırılmış caddelerle rahat ve keyifli alışverişin planlarını birlikte yapıyoruz. Kunduracılar Çarşısı projemizle ilgili detaylar şöyle; Çarşı düzenlememiz yaklaşık 2500 m2 alanı kapsamaktadır. Kunduracılar Çarşısı Projesi; Çeşme Sokak, Yağ Pazarı Sokak ve Akan Sokak bölümlerini kapsamaktadır. Proje kapsamında; alt ve üst yapı, girişlerde demir taklar, saat kulesi, simge heykel, ahşap saçaklar ve dekoratif sokak mobilyaları kullanılacak. Eski Kunduracılar Çarşısı teması yaşatılmaya çalışılacak. Mimari yaklaşım olarak Geç Osmanlı, Erken Cumhuriyet Dönemini benimsedik. Mevcut dükkan cephelerine müdahale edilmeyecek sadece izin veren ve yapılabilirliği uygun cephelerde ahşap saçaklar eklenecek.  Mevcut yol kaldırım kotuna kaldırılacak ve doğal akış yöntemi kullanılacak. Zeminde Arnavut taşı diye bilinen granit doğal kırma küp taş kullanmayı düşünüyoruz. Yine yer yer zeminde farklı taşlar kullanılarak dekor oluşturmayı planlıyoruz. Çarşısının en göze çarpan aksesuarı Saat Kulesi olacak. Saat Kulesi, 10 metre yüksekliğinde, etrafındaki binalarla yarışmayan yapıda olacak.  Kaplaması yöresel Keşan taşı veya ona çok yakın bir taş olacak. Alt katı lostra salonu olarak, Keşanımızı ziyaret eden konuklarımıza ve Keşan halkımızın ziyaretine açık olacak. Çarşımızın giriş bölümlerinde dekoratif demir taklarımız olacak. Mimari yaklaşımımıza uygun, dükkan önlerinde saçaklar ve yer yer ayaklı saçaklarımız olacak. Dolmuş ve otobüs durağımız; genel mimari yaklaşımımıza uygun ahşap pergole üzeri çatı kaplaması şeklinde olacak. Döküm sokak lambaları, döküm çöp kovaları, döküm banklar kullanılacak. Projede belirtilen yüzeylerde saat kulesi kaplaması gibi taş kaplamalarımız olacak. Mevcut elektrik panoları

uygun tekniklerle taş kaplanarak dekoratif hale getirilecek. Çarşımızda, Keşan’ımızı anlatan

simgesel heykellerimiz olacak. Peyzaj düzenlemesi konusunda mevcut ağaçlarımız korunacak.  Taş dekoratif çiçekliklerimiz konacak. Akan Sokak’ta doğal çimden yeşil bant oluşturmayı planlıyoruz. Tabi bu detaylar ve bilgiler öneri niteliğindedir. Sizlerin de görüşleri ve projenin hayata geçmesi aşamasında değişiklikler gösterebilir.”

Mustafa Helvacıoğlu, konuşmasının sonunda tüm katılımcılara teşekkür etti ve projenin başta Kunduracılar Çarşısı esnafına olmak üzere tüm bölge esnafına ve halkına hayırlı olmasını diledi.

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından İmar ve Şehircilik Müdürü Erdi Kılıç, proje ve alanda yürütülecek altyapı çalışmalarıyla ilgili teknik bilgiler verdi.

Toplantı, esnafın ve oda ile borsa yöneticilerinin projeyle ilgili düşüncelerini, istek ve beklentilerini belediye yetkililerine iletmesiyle sürdü.