Keşan Belediyesi kendi elektriğini kendisi üretecek

Keşan Belediyesi kendi elektriğini kendisi üretecek

Keşan Belediyesi Pazaryeri Kompleksi 25 kWe Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santrali Yapım İşi İhalesi, 22 Mart 2024 Cuma günü gerçekleştirildi.

                Elektronik ortamda gerçekleştirilen ve açık usulde yapılan ihale, saat 10.00’da başladı.

Güneş enerjisi anlamında Keşan Belediyesi tarihinde bir ilk olan ihale, Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır’ın başkanlığındaki komisyon huzurunda gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da bu önemli ihaleyi yakından takip etti.

HELVACIOĞLU: KEŞAN BELEDİYESİ,

KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİSİ ÜRETECEK

İhaleyle ilgili açıklama yapan ve günün Keşan Belediyesi tarihi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Helvacıoğlu, “Göreve gelir gelmez, üzerine çalışmalar yapmaya başladığımı güneş enerjisi santrali işinde nihai sonuca eriyoruz. Bu iş tamamlandığında Keşan Belediyesi binası, kendi elektriğini kendisi üretecek bir hale gelecek. Bu iş, göreve gelirken söz verdiğimiz projelerimiz arasındaydı. Bir sözümüzü daha yerine getiriyor olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Bu 5 yıllık görev süremiz içindeki son ihalemiz.” dedi.

YAPILAN İHALE GELECEK PROJEKSİYONU VE VİZYON İŞİ

Yapılan ihalenin gelecek projeksiyonu ve vizyon işi olduğunu belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Bu ihalenin sonucunda elektrik için harcadığımız bütçeyi vatandaşlarımıza döndürüp yeni hizmet ve projeler ortaya çıkarmaya devam edeceğiz. Gerçek Belediyecilik’in önemini anlatan bir vizyon projeyi daha hayata geçiriyoruz. Biz yolumuza devam ediyoruz. 1 Nisan’dan sonra diyerek projelerimizi birer birer hayata geçirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu, konuşmasının sonunda 5 yıllık görev süresi süresince Keşan Belediyesi’nde ihalelerin kapalı kapılar ardında yapılmadığını, tüm vatandaşların huzurunda canlı yayınlarla yapıldığını hatırlatarak, bu süreci başarıyla yürüten Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekibine teşekkür etti.

5 YILI ALNIMIZIN AKIYLA BİTİRDİK, GELECEK 5 YILDA DA

AYNI ANLAYIŞLA YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Mustafa Helvacıoğlu, güneş enerjisi ihalesinin 5 yılda şeffaf belediyecilik anlayışıyla gerçekleştirdikleri 215. ihale olduğunu bildirerek, şunları kaydetti: “Göreve gelirken, şeffaf belediyecilik yapacağımızı söyledik ve bunu yerine getirdik. İhalelerimizin hepsi kayıt altında. Alnımız açık. Vatandaşımızın ve devletimizin bize verdiği paraların hepsi kuruş kuruş, hesap verilebilir nitelikte tüm denetimlere açık. Hem bizim hem de personel ekibimizin alnı açık. 5 yılı alnımızın akıyla bitirdik, gelecek 5 yılda da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın.”

2 AY İÇİNDE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

4 firmanın teklif verdiği ihaleyle ilgili teknik bilgiler veren Keşan Belediyesi Elektrik Mühendisi Mert Biçer de paneller faaliyete geçtikten sonra belediye hizmet binası için elektrik ücreti ödenmeyeceğini, binanın kendi elektriğini kendisinin karşılayacağını ifade etti.

Mert Biçer, güneş enerjisi santrali ihale süresinin 4 ay olduğunu ancak işin yaklaşık 2 ay içinde tamamlanmasını planladıklarını kaydetti.