Keşan Belediyesi Kent Müzesi’ni resmen devraldı

Keşan Belediyesi Kent Müzesi’ni resmen devraldı

Bina tarihi dokuya uygun olarak restore edilecek

Keşan Belediyesi’nin Eski Sağlık Meslek Lisesi Binası’nda oluşturacağı ve 1800'lü yıllarda inşa edilen, Osmanlı mimarisine dayanan bir mimariye sahip olan, askeri kışla olarak kullanılmasının ardından, hastane olarak 1984 yılına kadar hizmet veren Kent Müzesi binası,  26 Aralık 2019 Perşembe günü düzenlenen törenle; Kent Müzesi'ne dönüştürülmek üzere Keşan Belediye Başkanlığı'na resmen devredildi.

Saat 13.30 sıralarında başlayan imza törenine; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne Defterdarlığı Milli Emlak Şefi Servis Yetkilisi Taşkın Erkılıç, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Kent Müzesi'nin oluşturulması ve işletilmesinden sorumlu olacak olan Arkeolog Aslı Avcı ve ilgililer katıldı.

Binanın birlikte ziyaret edilmesinin ardından konuyla ilgili bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Kent Müzesi'nin 3 yıl gibi bir zaman içerisinde, kademeli olarak tamamlanacağını bildirdi ve şunları söyledi: "Önce yakın süreçte müze park açılacak. Nisan ayında bina restore edilmeye başlanacak. Tüm hemşehrilerimiz müze için oluşturulacak komisyona dahil olabilir. Geçmiş yüzyılda bölgemizi, yaşamı anlatan her şeyi müzede sergileyeceğiz. Bize destek olan, eşya getiren herkesin isimlerini de ölümsüzleştireceğiz. Bir gazimiz köstekli saatini müzeye bağışladı. Bir gazeteci büyüğümüz ile bir fotoğrafçı büyüğümüz ise eski fotoğraf makinelerini hediye etti. Bu binaları korumak bize düşer."

Helvacıoğlu’ndan sonra konuşan AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, tarihi binanın kent müzesi olarak kullanılması için verilen sözün yerine getirildiğini belirtti ve şöyle konuştu: "Keşanlılar'a verdiğimiz bir sözü daha tutmanın gurunu yaşıyoruz. Çok güzel bir müze olacağına inanıyorum. İnsanlara çağrı yaptık, elinizde yakın tarihe ait eşya varsa gelin müzeye bağışlayın. İlk önce geçmişimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bina tarihi dokuya uygun olarak restore edilecek. Bahçesi çok işlevsel bir hale getirilecek. Böyle bir müzeye çok ihtiyaç vardı." dedi.

Binanın daha önceki kullanıcıları tarafından yapılan yenileme çalışmaları kapsamında, tarihi dokuya uygun olmayan yerlerin, yeniden tarihi dokuya uygun olacak şekilde restore edileceğini bilgisini veren Arkeolog Aslı Avcı, bu çalışmalara Nisan ayında başlayacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından, bina Edirne Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü'nden, resmen Keşan Belediyesi’ne devri gerçekleştirildi.