Keşan Belediyesi’nden Muhtarlar İçin İstanbul Gezisi…

Keşan Belediyesi’nden Muhtarlar İçin İstanbul Gezisi…

Keşan Belediye Başkanlığı 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Keşan mahalle ve köy muhtarları ile siyasi parti ilçe başkanları ve il genel meclis üyelerinin davetli olduğu İstanbul Gezisi düzenledi.

                                                         18 Ekim 2019 Cuma günü saat 06.00’da Keşan’dan başlayan geziye Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, İl Genel Meclis Üyesi Halil Bayazıt ile mahalle ve köy muhtarları katıldı.

                                                         Heyeti İstanbul’da Keşan Yönetici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Eler  etti.

                                                         Heyet ilk olarak Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ı makamında ziyaret etti.

                                                         Burada konuşan Ferman kendisini ziyaret eden Keşan heyetine teşekkürlerini iletti.

                                                         Özder  ve Helvacıoğlu da kendilerini makamında misafir eden Ferman’a teşekkür etti.

                                                         Buradaki ziyaretin ardından heyet Beykent Üniversitesi’nde düzenlenen Yerel Yönetimde Etkin İletişim Eğitimi’ne katıldı.

                                                               Asuman Kutlu tarafından verilen Yerel Yönetimlerde Etkili İletişim Semineri Eğitimi’nde konuşan Eğitimde ilk olarak konuşan Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman, öncelikle tüm konuklara hoş geldiniz dedikten sonra “Siyasetin ve yerel yönetimlerin insan hayatına dokunuşunun ilk noktası muhtarlarımızdır. Dolayısı ile vatandaşın yaşam kalitesini ve vatandaşın hayattan ne beklediğine dair unsurların oluşmasında ve şekillenmesind , artısında veya eksisinde en büyük pay muhtarlarımızındır. Bu bakımdan muhtarlık müessesesi çok önemlidir. Sizler bu nedenle bizler için çok değerlisiniz. Vatandaşın dertlerini sorunlarını en iyi bilenler ve bunu gerekli yerlere iletecekler sizlersiniz. Yerel yönetimin temel taşı olarak eğer siz işinizi iyi yaparsanız biz üniversiteler olarak sizden güç alırız sizinle güç kazanırız. “ dedi.

                                                               Daha sonra söz alan Keşanlı Yönetici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Eler yaptığı konuşmada öncelikle tüm konuklara hoş geldiniz dedikten sonra, “10 gün sayın belediye başkanımız aradı ve bir organizasyon düzenlemek istediğinden bahsetti. Ben de sayın rektörümüzü aradım, başkanımızın böyle bir organizasyon düzenlemek istediğinden bahsettim. Sayın Ferman zaten Keşan’ı çok iyi bilen ve derneğimizle de sürekli diyalog halinde olan biri. Benim bu teklifimden sonra elimden geleni yaparım Keşanlıları rektörlüğümüzde ağırlar ve onlara gerekli katkıyı sağlarım dedi. 25 yıldan bu yana işim icabı İstanbul’dayım ama 2000 yılından bu yana Keşanla ilgili tüm çalışmaları STK’larımızın organizasyonlarını takip ediyor ve zaman zaman onlara da destek olmaya çalışıyorum. Daha önceki belediye başkanımız Mehmet Özcan beyin ve Mustafa başkanımızın Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı yaptığı katkıları var. Hala çok iyi çalışmaları var. Taş üstüne taş koyanın başımızın üstünde yeri var felsefesi doğru. 25 yıldır ticaretin ve İstanbul’un akışı içinde olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum Lobi çok önemli, Trabzon Lobisi var, Sivas Lobisi var, Trakya Lobisi de böyle son 15-20 yıldan bu yana yapılan çalışmalarla önemli yol kat edildi, daha da önemli hale geldi. Hem Keşan, hem Edirne hem de Trakya ile ilgili çalışmalar bölgemiz için önemli çalışmalar. Bu sadece ekonomik güç değil sadece oradaki üreticilerimizin yetiştirdiği ürünlerin Türkiye’de bilinmesi olarak düşünebilirsiniz. Bu çalışmalar nedeniyle sayın başkanımıza ve yine geçmiş dönem başkanımız Mehmet Özcan’a da teşekkür ediyorum. Sizleri ayrıca bugün burada görmekten ve ağırlamaktan son dereceye mutluyuz.” Şeklinde konuştu.

                                                                                                                                                    

                                                         Eler’den sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da tüm herkese selam ve saygılarını sunarak , “Her birinizi Keşan Belediye Başkanlığı adınıza hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Keşan’dan kucak dolusu kalben selamlarımızı getirdik. Burada mahalle, belde ve köy muhtarlarımızla güzel bir organizasyon için 19 Ekim Muhtarlar Günü arefesinde demokrasinin seçilmiş temel taşları olan muhtarlarımızla olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sayın kaymakamımızla yaptığımız bu programın taslağından sonra KEYİAD Başkanı Sayın Ahmet Eler’i aradım. Çünkü KEYİAD bizim İstanbul’daki gücümüz. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’mdan bugüne bu derneğimizin yaptığı çalışmaları bilen ve takdir eden birisiyim. Sayın rektörümü anlatmıyorum o ise satır etin yapılışını bile biliyor bırakın yemesini. Kendisi bizim kıymetli ve onursal hemşehrimiz bugün bize kapılarını açtı, gönlünü açtığı gibi. Kendisi bundan sonra Beykent Üniversitesi Rektörü olarak ilim köprümüz bilim köprümüz olacak. Ayrıca bizleri bugün burada bizleri konuk ettiği için de kendisine teşekkür ediyoruz. KEYİAD Başkanımız Ahmet Eler ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bugün çok önemli bir seminde bilgilerimizi güncelleyeceğiz. Bunu yaparken de kendimizi de güncelleyeceğiz. Bugün buraya geldiğimizde doğru işler yaptığımızı anlıyorum ki hakikaten üniversiteler yönetimimizde üniversiteler hayatımızda, şehrimizde hissetmemiz lazım. Eskiden üniversiteler kapalı kutu idi. Sadece kendileri vardı kaç öğretmen kaç eğitim görevlisi öğretim görevlisi olduğunu bilmezdik. Şimdi üniversiteler de kucağını halkına açtı bizde yönetimler olarak onlardan faydalanmamız gerektiğine inanıyoruz. Dünya gelişecekse üniversitelerle gelişecek. Türkiye gelişecekse üniversitelerin katkılarının çok olacağını bilmemiz lazım. Buraya muhtarlarımızla geldik. Muhtarlarımız hakikaten az önce ifade ettiğim gibi toplumun kanaat önderleri. O zaman biz kanaat önderleri isek toplumda bizler bu mücadelenin başındaysak B Planımızda olmalı. Türkiye ile ilgili gelişmelerde bizlere de büyük önem düştüğünü unutmamamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. O yüzden eğitim şart, her zaman eğitimin önemini bilenlerden olmalıyız. Marka olacaksak tüm bireylerle birlikte hareket edeceksek,bir bütün edasıyla gelişmeye baş koyduysak Keşan’ımızı, Enez’imizi İpsala’mızı, Trakya’yı bu ülkeyi bu vatan altında, bayrak altında geliştireceksek çok çalışmamız lazım. Bu çalışmanın sonucunu almanın yolu da üniversiteler, burada eğitimin başı, çalışmanın yol haritası üniversitelerden geçiyor. Ben bu vesileyle burada bizi misafir eden sayın rektörümüze bizimle işbirliği yapan KEYİAD Başkanı ve Yönetim Kurulu’na sizler adına gönülden teşekkür ediyorum.”dedi.

Keşan Kaymakamı Nuri Özder şunları söyledi. “ Ben de bugün bu organizasyonda bulunmaktan dolayı mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Belediye Başkanımız sağ olsun böyle bir organizasyon düzenledi, bizi de davet etti. Biraz önce sayın rektörümüzle de görüştük. Rektör bey de Keşanla ilgili her türlü desteği vereceğini belirtti. Bundan sonra Beykent Üniversitesi ile yapacağımız fuarlar ve organizasyonlar daha fazla olacaktır buna da inanıyorum. Ayrıca Ahmet Eler de gerek Keşan’da gerekse İstanbul’da her zaman yanımızda oluyor ve bize destek veriyor. Muhtarlar Günü yarın ama biz bugünden kutlamaya başladık. Muhtarlar yerel yönetimde gözümüz kulağımız ilk kademesi. Onlarla da birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ben bu organizasyon nedeniyle Rektör beye ve Ahmet Eler ‘e teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

                                                         Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik de 16 yıldan bu yana muhtarlık görevini yaptığını ve kendileri için ilk kez böyle bir organizasyon düzenlenmesinden dolayı Keşan Kaymakamı Nuri Özder ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na tüm muhtarlar adına teşekkür etti.

                                                         Heyet son olarak CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleşen Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Fuarı’nı ziyaret ettikten sonra Keşan’a hareket etti.