Keşan’ın düşman işgalinden kurutuluşunun 98. yıldönümü kutlandı

Keşan’ın düşman işgalinden kurutuluşunun 98. yıldönümü kutlandı

Mustafa Helvacıoğlu: “Kurtuluşun kutlu olsun Keşan!”

 

Keşan’ın düşman işgalinden kurutuluşunun 98. yıldönümü, 19 Kasım 2020 Perşembe günü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Bayram törenine; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Belediye Başkan yardımcıları, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, gaziler, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen Kurtuluş Bayramı töreni, saat 11.00’de Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başladı.

Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, Mustafa Helvacıoğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Helvacıoğlu, Keşan’ın kurtuluşuyla gurur duyulan nice yıllar dileyerek, Keşan’ın bayramı ve gurur günü 19 Kasım Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı.

“Ülkemizi ve Keşan’ımızı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma ülküsü bizlerin en önemli ödevidir.

 

Mustafa Helvacıoğlu, “Bugün; Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin, karış karış tüm Anadolu’da tutuştuğu, 30 Ağustos’ta alevden sele dönüştüğü, ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum’ diyenlerin, süngünün üstüne bedenlerini attıkları gündür. Bugün, başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk milletinin, ateşle imtihan olduğu gündür. Bugün; bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için hiç çekinmeden ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyenlerin günüdür. 30 Ağustoslar, 29 Ekimler, 19 Kasımlar, 15 Temmuzlar kısacası dayanışmayı, bütünleşmeyi ve ulusal onurumuzu koruma erdemini yaşadığımız bu günler, bizler için önemlidir. Biz, büyüklüğü, şanlı geçmişinden gelen aziz bir milletiz. Biz; kırk çeriyle Çin sarayını basan Kürşad’ız… Biz Malazgirt ovasında Sultan Alparslan, Viyana’da Kanuni’yiz. Biz İstanbul surlarında bedenine sayısız ok saplanan Ulubatlı Hasan’ız… Söz konusu vatan olduğunda 215 kiloluk mermiyi ‘Ya Allah bismillah’ diyerek kaldıran Seyit Onbaşıyız… Zalimlere karşı Yavuz, mazlumlara karşı Yunus’uz, Hoca Ahmet Yesevi Dergâhında Alperen, Mevlana’da hoşgörü, Hacı Bektaşi Veli’de kardeşiz… Azerbaycan’da, Karabağ’da hürriyetiz... Biz ‘Vatan bir bütündür, parçalanamaz’ diyerek, Arıburnu’ndan Anafartalar’a atılan ve yurdumuzu düşmandan temizleyip Cumhuriyet’imizi kuran Mustafa Kemaliz. Biz istedik mi ve gerçekten inandık mı her şeyi yapacak kudrete nail bir milletiz. Bu destansı ve inançlı mücadeleler bizlere bir kez daha gösteriyor ki; ülkemizi ve Keşan’ımızı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma ülküsü bizlerin en önemli ödevidir.” dedi.

“Keşan’ımızın kazanımları ve refahı neyi işaret ediyorsa bizim duruşumuz orasıdır”

Keşan’ı 100. yılına hazırlanırken, kendilerinin de en büyük rüyasının, yarının güzel Keşan’ı olduğunu ifade eden Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aziz gayretler göstererek, ülkemizi gelişmişlik ve refah ilkeleri temelinde buluşturan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği bu yolda, ülkemiz gibi Keşan’ımız da birçok alanda önemli gelişmeler yaşadı. Bu anlamda; aziz kahramanlarımıza borcumuz, kadınlarımıza, çocuklarımıza ve gençlerimize de sözümüz var. Keşan’ımızın kaybolan yıllarını geri kazanıp, bu toprakları layık olduğu yere getireceğimiz güne kadar bize durmak duraksamak haramdır. Bizim mücadelemiz; kaybolan yılları geri kazanma mücadelesidir. Bizim mücadelemiz; geri kalmışlıkladır. 98 yıl önce, topla, tüfekle, canımızı ortaya koyarak verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini bugün; ilimde, bilimde, teknikte, ekonomide, refahta, teknolojide ve istihdamda vermeliyiz. Keşan’ımızın kazanımları ve refahı neyi işaret ediyorsa bizim duruşumuz orasıdır. Unutmamalıyız ki, uğrunda bedeller ödenen şeyler kıymetlidir. O nedenle; bu güzel şehir hepimiz için çok kıymetlidir!”

“Kurtuluşun kutlu olsun Keşan..!””

Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez. Hepimiz tüm farklılıklarımızı bir tarafa bıraktığımızda, birlik ve beraberliğimiz ile Keşan’ımız layık olduğu yere hızlıca gelecektir. Bizler; geçmişimizden aldığımız güçle, geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bizim yolumuz da sevdamız da Keşan’dır. Keşan’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılını yaşadığımız bugünde; tüm kahramanlarımızın, aziz hatıraları önünde, saygıyla eğiliyorum. 98 yıl önce, huduttan hududa koşarak, can verme sırrına erenlerle, tarihin dilinden düşmeyecek bir destan yazan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anıyorum. Bütün Türk yurtlarında, hainlerle mücadele eden kahraman vatan evlatlarımıza da yüce Allah’tan güç ve kuvvet diliyor, bu duygularla; tüm hemşerilerimin bu mutlu gününü büyük bir gururla kutluyorum. Kurtuluşun kutlu olsun Keşan..!”

Tören; Keşan Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun halk oyunları gösterisinin ardından gerçekleştirilen geçit töreniyle sona erdi.

Kurtuluş Bayramı ile ilgili görüntüleri aşağıdaki linlerden izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/KesanBelTr/videos/385613612529728

https://www.facebook.com/KesanBelTr/videos/430625657933691