Kurallara uyalım Keşan’ımızda temiz hava soluyalım

Kurallara uyalım Keşan’ımızda temiz hava soluyalım

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Birimi’nde görevli Çevre Mühendisi Buse Orhun, Keşan Belediyesi’nin ilçede yaşayan vatandaşların daha sağlıklı hava teneffüs etmeleri için kazan denetimlerini artırarak sürdürdüğünü bildirdi ve “Kurallara uyalım Keşan’ımızda temiz hava soluyalım.” dedi.


Kış mevsimi boyunca her gün kazan denetimine çıktıklarını, sabah 08.30’dan gece 23.00’e kadar denetim gerçekleştirdiklerini, kazan denetimlerinde ateşçinin belgesini ve kömürün uygunluk belgesi ile satış izin belgesini kontrol ettiklerini belirten Orhun, şunları söyledi: “Denetimlerimizde tespit ettiğimiz uygunsuzluk ve olumsuzluklara ilişkin tutanaklar düzenliyor ve cezai işlem yürütüyoruz. Kazan denetimlerimizde firmalarımıza ait kömür numuneleri alıyor ve uygunluklarını denetliyoruz. Denetimlerde alınan kömürün 2 numunede de istenilen kriterlere uymaması durumunda bir sonraki yıl o firma Keşan’da satış izin belgesi alamıyor.”


Keşan’a giriş yapan kömürlerin Keşan Belediyesi Toptancı Hali Girişi’ndeki kömür kontrol noktasından geçtikten sonra ilçeye giriş yapabildiğine dikkat çeken Buse Orhun, “İlçede yerli ve ithal olarak kömür satışı için uygun, izin belgesi olan firmalar belediyenin internet sitesinde duyuruluyor. Vatandaşlarımız ve alıcılar buradaki firmalarımızdan kömürlerini temin edebilirler. Denetimlerimizin yanı sıra vatandaşlarımız uygunsuzlukları tespitinde Beyaz Masa veya belediyemize durumu bildirebilirler ve olaya anında müdahale edebiliriz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığımız yetki devri kapsamında uygunsuzluklar karşısında Çevre Kanunu’na istinaden cezai işlem uygulayabiliyoruz.” şeklinde konuştu.
Orhun, kömür ve kazan yakma teknikleri konusunda kurallara ne kadar uyulursa şehrin hava kalitesi açısından o kadar yaşanılabilir ve temiz bir hale geleceğini ifade etti.


Buse Orhun, bilgilendirmesini şöyle tamamladı: “Temiz hava solumak herkesin hakkı. Belediye olarak bizim de denetimlerimizin amacı bu hakkı sağlamak. Belediye denetimlerinin yanı sıra vatandaşlarımıza da görevler düşüyor. Uygunsuz kömür kullanmayalım ve yakma tekniklerine uyalım. Kurallara uyalım ki Keşan’ımızda temiz hava soluyalım.”