Metin Çırpan Sonsuzluğa Uğurlandı…

Metin Çırpan Sonsuzluğa Uğurlandı…

25 Eylül 2019 Çarşamba günü vefat eden Keşan eski belediye başkanlarından Metin Atalay Çırpan 26 Eylül 2019 Perşembe günü toprağa verildi.

                                                Çırpan için saat 15.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda Keşan Belediyesi tarafından tören düzenlendi. Törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Keşan Belediyesi geçmiş dönem başkanları; Mustafa Ürek, Mehmet Özcan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, siyasi parti temsilcileri, Çırpan Ailesi ile sevenleri katıldı.

                                                Törende ilk olarak Recep Kıranlı bir konuşma yaptı. Kıranlı Metin Çırpan’ın çalışmalarından bahsederek, “Herkesin başı sağ olsun. Kendisiyle 1976 yılında tanıştık. O yıldan beri de birlikteliğimiz devam etti. Onunla belediyeciliğin her safhasında yer aldım, ortak akılla yürütülen bir belediyecilik anlayışı vardı. O günlerde belediyecilik bugünkü anlamda değildi. Her hafta pazartesi günü Keşan’da toplanıp encümende ve mecliste konuşulacak konular için görüş alışverişinde bulunurduk. Birlikte çalıştığımız en önemli projelerden biri bugünkü adıyla Çamlıkent olarak bilinen gecekondu önleme projesi idi. O tarihlerde benim bilebildiğim kadarıyla tek gerçekleştirilen projedir. Gecekondulaşmayı önlemek amacıyla bir tek kooperatif kurdurabildik. Karayolları Kooperatifi kuruldu. İnsanlar o tarihlerde kooperatif bile kurmuyorlardı. Karayolları Kooperatifini canlı tutabilmek için elinden geleni yaptı. Sonunda da bugün Çamlıkent 450 konut ve bakıldığı zamanda planlama açısından her türlü donanımıyla bugün yeterli görülen bir projedir. Daha sonra 1978 yılında Küçük Sanayi Sitesi’nin temellerini attı. Keşan’ın hastane arkası diye bilinen alandaki kaçak yapılaşmayı da yine akılcı bir şekilde davranarak önceden yollarını açtı. Bu alanda yollar üzerine evler yapılmasını engelledi. Bu projesiyle TUMOBB İstanbul toplantısında ödül aldı. Böyle bir belediyecilik anlayışı vardı.  Devamlı proje üreten, projeleri önceden hazırlayıp uygulamaya koyan bir insandı. Metin Çırpan’ın başarılı odluğunu zannediyorum. Nur içinde yatsın. Ben kendisinden çok şey öğrendim. Keşan’a Zanen keçisini getirdi, keçi sütünü Keşan’a kazandırdı. Çiftçiler için silaj mısırı üretimini yine Keşan’a kendisi kazandırdı. Belediyeden ayrıldıktan sonra da kendisinden sonra gelen belediye başkanlarına daima destek oldu. Araç Edindir4me Komitesi’ni kurarak belediyeye onlarca araç kazandırdı. Keşan’a çok faydalı hizmetler yaptı. Nur içinde yatsın, saygıyla anıyorum.” Dedi.

                                                Kıranlı’dan sonra Gazeteci Feyzullah Aktan söz alarak şunları söyledi: “Çok Değerli Dostum Metin Çırpan… Benden küçüktün, senin benim cenazeme katılman gerekirken beni buna zorladın. Ben senin cenazene katılmak zorunda kaldım çok üzgünüm. Keşan’a geldiğim 1962 yılında ilk tanıdığım insanlardan biriydi. Şansım onunla beraber çok ehil insanları ile tanışmak, birlikte çalışmak bana nasip oldu. Metin Çırpan’ın yaptıklarını Recep Kıranlı kardeşim çok güzel özetledi. Metin Çırpan yaratıcıydı, zengin bir insan değildi. Yoğurtçulukla başlayan bir sektörü bugün koca bir gıda sanayi haline getiren bir girişimciydi Metin Çırpan, sıradan bir insan değildi. Politikacılıkta başarılı idi, belediyecilikte başarılı idi, iş hayatında başarılı idi. Dostluklarında da dostluklarına sadıktı. Son zamanlarda sıkıntısı artmıştı, biz de kendisine destek oluyorduk. Bizimle acılarını sıkıntılarını paylaşıyordu. Son zamanlarda buluşamaz olduk. Çünkü dostum Metin Çırpan evden çıkamaz oldu. Ne yazık ki son defa bir toplu yemek yiyemeden onun ölüm haberini aldım. Çok üzgünüm, onu rahmetle minnetle anıyorum. Onunla birlikte İsmet Paşayı bu meydanda onunla karşıladık.12 Eylül’ü de birlikte yaşadık. Politikanın acı ve tatlı taraflarını birlikte yaşadık. Allah rahmet eylesin ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Saygılar sunuyorum.” şeklinde konuştu.

                Aktan’dan sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da Metin Çırpan’ın 10 Aralık 1976’da göreve başladığını ve 1980 yılına kadar belediye başkanlığı görevini yaptığını belirterek “Metin Çırpan 15 Eylül 1980’de Keşan’a hizmet etmeye doyamadan ihtilal döneminde görevi sonlanmıştır. Görevine doyamadı diyorum çünkü; Merhum belediye başkanımız Rasim Ergene’nin başlattığı Kadıköy Barajı İçme Suyu tesislerindeki suyun Keşan’a gelmesini sağlayan başkanımız Metin Çırpan olmuştur. Tarihte ilk defa Keşan Belediyesi’nde araç alma komisyonu kurmuştur. Dönemin Karayolları Müdürünün Keşanlı olması nedeniyle sayın Metin Çırpan ağabeyimiz yakınlığıyla Keşan’ın birçok yolunu asfalta kavuşturmuştur. Yaşamının son anlarına kadar Keşan için çalışmış. Başarılı işlere imza atmış değerli büyüğümüz Çırpan’ı bugün burada son yolculuğuna uğurlamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Metin Çırpan Ağabeyimiz Keşan’ımız için önemli bir kayıp ve yeri doldurulamaz bir insan olduğunu ifade etmek istiyorum. Başta ailesi olmak üzere tüm yakınları eş dost ve akrabalarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

                Helvacıoğlu’ndan sonra konuşan Metin Çırpan’ın kızı Nur Çırpan da şunları söyledi. “ Şu anda çok duyguluyum. Keşanlı dostlarımıza herkese çok teşekkür ediyorum. Babam her şeyde çok iyiydi. Böyle bir babaya sahip olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bizi çok seviyordu, biz de onu çok çok severek uğurluyoruz. Her zaman kalbimizde olacak. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

                Konuşmaların ardından Keşan Müftüsü Mehmet Yiğit tarafından okunan cenaze duasının ardından Metin Çırpan’ın cenazesi Hersekzade Ahmet Paşa Camii’ne götürülerek kılınan ikindi namazının ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verildi.