Millet İttifakından Milli Otomobile Ret

Millet İttifakından Milli Otomobile Ret

Keşan Belediye Meclisi’nin 2020 yılı ilk toplantısı 9 Ocak 2020 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Saat 15.00’te Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Selim Aras işlerinin yoğunluğu nedeniyle izinli sayıldı.

toplantısına AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, MHP Keşan İlçe Başkanı Ümmet Yavaş ve il genel meclisi üyeleri de katıldı.

5 adet gündem dışı madde de yapılan oylamada oy birliği ile gündeme alındı.

Meclisin 1.gündem maddesinde 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 25. Maddesi gereğince Denetim Komisyonu üye seçimi yapıldı.

Komisyona; Barbaros Tokgöz, Tarık Uysal, Feridun Tümer, Olcay Soran ve Coşkun Lofçalı seçildi.

2.maddede Belediyemizde halen geçici işçi pozisyonunda çalışan 2

personelin geçici işçi vizelerinin onaylanmasının görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

3.maddede Belediyemiz elinde mevcut olan norm kadrolarda düzenleme apılması görüşülerek aynı madde içersinde yer alan mevcut olan ve hale çalışan 3 adet itfaiye personelinin kadrolarının yükseltilmesi oy çokluğu kabul edilirken boş bulunan Tekniker kadrosu da oy çokluğu ile reddedildi.

4.maddede yer alan belediyemizde sözleşmeli personel çalıştırılması ve ücretlerinin tespit edilmesi görüşülerek, oy çokluğu ile üst tabandan kabul edildi.

5.madde de belediyemizde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan Zabıta ve İtfaiye Personelinin fazla mesai ücretlerinin tespit edilmesi de oy birliği ile 358 TL olarak kabul edildi.

6.maddede yer alan İlçemiz Anafartalar Caddesi, Kurtuluş Caddesi, İstiklal Caddesi, Paşayiğit  Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Hastane Caddesi, Rasim Ergene Caddesi ve Necati İşcan Caddesi’nde ön bahçe çekme mesafelerine ilişkin plan değişikliği konusunun görüşülerek meclise bilgilendirme yapıldı.

7.maddede yer alan İlçemiz İspat Cami Mahallesi, Yenimescit Mahallesi, İstasyon Mahallesi ve Yenimahalle’de bulunan yaklaşık 306 hektarlık alanda (300 ha gayrimeskun, 6 ha seyrek meskun) yapılacak 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 18. Maddesi uygulaması işi için kredi kullanılması hususunun görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

8.madde de Özevren Yem ve Gıda San.Ltd.Şti.’nin 611 Ada, 117-109 numaralı parsellere ilişkin plan değişikliği talebi görüşülerek TMO’nun olumsuz raporu nedeniyle oy birliği ile red edildi.
 

9.madde de yer alan Nurten Zincirli’nin 02.09.2019 tarihli dilekçesi ile Aşağı Zaferiye Mahallesi, 1590 Ada, 1 parsel için 3 kat ve % 30 olan imar hakkının 4 kat ve % 40 olarak plan değişikliği yapılması talebi de görüşülerek İmar Komisyonuna havale edilmesi oybirliği ile kabul edildi.

10.madde de yer alan İlçemiz Büyük Cami Mahallesi’ndeki Hersekzade Ahmet Paşa Camii etrafında bulunan 1 adet tarihi hamam ile 3 adet tarihi evin sahipleri ile görüşülerek bu bölgenin tarihi meydan olarak yeniden dizayn edilmesi için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi oybirliği ile kabul edildi.

11.madde yer alan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ait Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nin görüşülmesi de oybirliği ile Şubat ayındaki meclise havale edildi.

12.madde de yer alan Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne ait Görev ve Çalışma Yönetmeliği görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

  1. madde de yer alan Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere iki adet traktör satın alınması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususu da oybirliği ile kabul edildi.

14.madde de yer alan İlçemiz Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Belediyemize devir edilen Eski Devlet Hastane Binası olarak bilinen ana yapı ve tüm parselde müze kurulması ve tüm işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi konusu da oybirliği ile kabul edildi.

15.madde de yer alan Cumhuriyet Halk Partisi Grubu’nun dilekçesine istinaden, Yenimuhacir Belediyesi’nin Atık Su Hattının Keşan Belediyesi Atık Su Hattına bağlanması sebebiyle 01.01.2020 tarihinden itibaren Yenimuhacir Belediyesi’nden Atık Su Bedelinin alınması konusu da görüşülerek oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Gündem maddelerinin ardından gündem dışı olarak gündeme eklenen 5 maddenin görüşülmesine geçildi.

  1. gündem dışı madde de bando ekibine verilecek yevmiyelerin belirlenmesi konusu görüşülerek şefe 1.342 TL ve erlere 850 TL verilmesi oybirliği ile kabul edildi

2.gündem dışı madde de Londra Caddesi’ndeki Londra Caddesi’ndeki içkili yerlerin görüşülmesi ile ilgili konu da İçkili Yerler Komisyonu’na havale edilmek için oybirliği ile kabul edildi.

3.gündem dışı maddede kendi istekleri emekliye ayrılacak olan 6 işçi personelin emeklilik ve ikramiyelerinin ödenmesi için İller Bankası’ndan 1.221.964.88 TL kredi alınması için Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı, 4. gündem dışı maddesinde, AK Parti gurubunun üretim bandından çıkacak olan 82. yerli otomobilin Keşan Belediyesi adına satın alınması konusunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunun görüşülmesiyle sürdü.

Konu hakkında söz alan AK Parti Grubu Sözcüsü Nehir Gergin, “Yerli araçları vaat edilen tarihlerde yollarda göreceğiz. O tarihi kadar Keşan’ımızı il olmaya daha da hazırlayacağız. 82 numaralı aracı da sembolik olarak Keşan’a kazandırmak istiyoruz. Bu araçtan belediyemizin bir tane edinmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Keşan’ın yıllardır var olan il olma hayali devam ediyor. Belediyemiz olarak bir mesaj vermek istedik.”

Konuyla ilgili olarak söz alan Yakup Balcı ise Tekirdağ’ın da59. Yerli otomobile talip olduğunu ifade etti ve il olma konusunda bir mesaj verdiklerine dikkat çekti.

Daha sonra konuşan CHP Gurubu Sözcüsü Feridun Tümer ise şöyle dedi: “Keşan 82. İl olmayı hak ediyor. Araç konusuna gelince milli bir aracımızın olması çok güzel. Ben diyorum ki; evet çok önemli, teşvik edelim. Ama bir çocuğu görelim baştan. Prototip var, fabrika yok.  Sipariş de alınmaya başlanmadı herhalde. Açıldığında seve seve Keşan Belediyesi’ne alınır. İleriki meclislerde bu yetkiyi veririz. Belki de bizim süremiz yetmeyecek. Bunlar uzun süreli işler.”

CHP’li meclis üyesi Yüksel Alioğlu ise prototip olarak üretilen yerli araçlardan birinin satın alınmasını önerdi.

Bunun üzerine söz alan Helvacıoğlu, “Bu işe sahip çıkmak ve ülke birliği için hareket etmek lazım. Prototiplerden birine sahip çıkmak, çocuğu görelim gibi laflar doğru değil. Bu konuda yapılan espriler doğru değil. Cumhurbaşkanımızın döneminde üretildi diye çocukları görelim, test araçlarını versinler bunlar olmaz. Edirne Belediyemiz karar alarak birlik ve beraberliği ayakta alkışladı. Ben Keşan Belediye Meclisi’nin de bu konuyu kabul etmesini beklerdim. Bu söylemler hoş değil.”

İYİ Parti Sözcüsü Zafer Topçu ise yerli otomobilin banttan inmesinin ardından yetki verilebileceğini söyledi.

Yapılan oylamada CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri yerli aracın alınmasına ret oyu verirken, Cumhur İttifakı üyeleri ise kabul oyu verdi. olan 82. yerli otomobilin Keşan Belediyesi adına satın alınması konusunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususu oy çokluğu ile red edildi.

 

  1. gündem dışı madde de CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in KYK Yurdunda kalan üniversiteli kız öğrencilerinin sorunları ile soru önergesini de cevaplayan Helvacıoğlu, “Sayın Tümer’in öğrencilerimizin yaşadığı sorunlar ile ilgili verdiği önerge için kendisine teşekkür ediyorum. Ben de geçtiğimiz Cumartesi günü üniversite öğrencilerimizle bir araya gelerek kendilerinin yaşadığı sorunları dinledim. Toplu Taşıma, Gençlik Merkezi ile Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu arasındaki yolda kaldırım, aydınlatma eksikliği için gerekli çalışmaları başlatıyoruz. Meclisimizin de katkısıyla bu sorunları bir an önce çözmeliyiz” dedi.