Ormanlık alanlara 3 ay süre ile girmek yasak!

Ormanlık alanlara 3 ay süre ile girmek yasak!

 

Ormanlık alanlara 3 ay süre ile girmek yasak!

 

 

Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürü Gökhan Yılmaz, 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, orman yangılarına karşı alınan tedbirlerle ilgili bilgilendirdi.

Yılmaz, Edirne genelinde 1 Temmuz 2022-30 Eylül 2022 tarihleri arasında 3 ay süre ile ormanlara girişlerin yasaklandığını kaydetti.

Ülke genelinde orman yangınlarının yaşanması, havaların aşırı derecede ısınması, ormanlık bölgeler ile tarım arazilerinde insan ve araç yoğunluğunun artması, kasten ya da kusurlu davranışlar nedeniyle orman yangınlarının meydana gelebileceği, bu sebeplerle orman yangınlarının önlenmesi amacıyla Edirne Valiliği tarafından gerekli tedbirler alındığını belirten Gökhan Yılmaz, “Edirne genelinde 01.07.2022-30.09.2022 tarihleri arasında 3 ay süre ile ormanlara girişler yasaklanmıştır. Bölgemizde bulunan tüm ormanlık alanlara girilmesi yasaktır. Orman üretiminde çalışanlar, tarım, hayvancılık, arıcılık vb. zirai faaliyetlerde bulunanlar bu yasaktan muaftır. Ruhsatlı ve kontrollü girilenler hariç ormanlık alanlardaki mesire alanlarına giriş yasaktır. Her türlü anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden toplanan dalların ve bitki örtüsünün yakılması yasaktır. Ormanlık alanlara yakın yerlerdeki düğün vb. organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecektir. Özellikle piknik ve mesire yerleri ile ormanlık bölgelere gidiş geliş yollarının kontrol altında bulundurularak şahıs/araç sorgulamaları artırılacaktır. Belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, TCK ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.” dedi.