Sigara izmaritlerini farkındalık kutularına atıyoruz, çevremizi temiz tutuyoruz

Sigara izmaritlerini farkındalık kutularına atıyoruz, çevremizi temiz tutuyoruz

Keşan Belediyesi, ilçedeki çevre temizliğine ve sigaranın sağlığa olan zararlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için şehirde belirlenen noktalara sigara izmarit kutuları yerleştiriyor.

26 Haziran 2020 Cuma günü, Alparslan Türkeş Meydanı’na konulan izmarit kutuları ile ilgili Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Keleş, Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hasan Özer Tutulmaz ve Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır’ın katıldığı açıklama gerçekleştirildi.

Sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunu belirten Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, “İzmarit toplama kutularını <Ömürmatik> olarak adlandırdık. Üzerlerine de dünyada her yıl kaç milyon insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğine dair soru sorduk. Sigara çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Sadece sağlık değil aile ekonomisini de etkileyen kötü bir alışkanlıktır. Keşan Belediyesi olarak sigaranın insan sağlığına olan büyük zararına dikkat çekmek ve çevre temizliği konusunda farkındalık oluşturmak için bir kampanya başlattık. Kampanya ile birlikte kentte farklı noktalara izmarit kutuları yerleştiriyoruz. Dünyada 1 yıl içinde milyonlarca insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.  Biz farkındalık oluşturarak bu kötü alışkanlıktan vatandaşlarımızın kurtulmasını amaçlıyoruz. Çünkü hemşehrilerimizin sağlığı bizim için her şeyden önemli. Daha temiz ve yaşanılabilir bir kent için vatandaşlarımızdan sigara izmaritlerini yerlere atmamasını istiyoruz. Maalesef bazı vatandaşlarımız farklı noktalara içtikleri izmaritleri rastgele yerlere atıyorlar. Kendimiz yerlere izmarit atmadığımız gibi çevremizdekilerin de içmiş olduğu sigaraları rastgele yere atmasını engelleyelim. Keşan’da birlikte yaşıyoruz ve hepimizin şehrimizin temizliğine karşı sorumluğu var.” dedi.