Su ve Kanalizasyon Müdürü Başaran’dan Kumdere Suyu temini  hakkında bilgilendirme ve tasarruflu kullanım uyarısı

Su ve Kanalizasyon Müdürü Başaran’dan Kumdere Suyu temini hakkında bilgilendirme ve tasarruflu kullanım uyarısı

Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran, Keşan’a Kumdere’deki tesislerden gelen suyla ilgili bilgilendirmede bulundu ve vatandaşların yüksek enerji maliyeti nedeniyle suyu tasarruflu kullanmaya özen göstermesini rica etti.

Keşan’ın içme suyu ihtiyacını temin eden kaynaklardan biri olan Kumdere İçme Suyu Tesisleri’nde halen 6 adet derin su kuyusundan 120-140 metre derinliklerinden su temini sağlandığını belirten Başaran, “Bu tesisten su kapasitesini artırmak için çalışmalarımız devam etmekte. 6 adet daha su kuyusu açılmış ilave olarak 2 adet daha su kuyusu açılma çalışmaları İlbank A.Ş. ile beraber yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında sürmektedir.” dedi.

Amaçlarının Kumdere İçme Suyu Tesislerini tam manasıyla Keşan’ın ihtiyaçlarını karşılayacak seviyeye getirmek olduklarına işaret eden Erhan Başaran, “Şu anda özellikle yaz aylarında artan su ihtiyacını karşılamak için Kadıköy Barajı Rasim Ergene İçme Suyu Tesisleri’nden sağladığımız suya takviye yapmaktadır. Ancak Kumdere’den Keşan’a su getirmek ciddi manada bir maliyet getirmektedir. Çalışan 6 adet su kuyusu 20 kw-30kw arasında dalgıç pompalar yardımıyla Kumdere Deposu’na dökülmektedir. Kumdere Deposu’nda bulunan terfi merkezinde 2 asıl 2 yedek olmak üzere toplam 4 adet 90 kw gücünde terfi pompaları bulunmaktadır. Buradan basılan su 11 km uzaklıktaki Akçeşme Aktarma Deposu’na gelmekte buradan da 10 km uzaklıktaki Terfi 3 (Su Parkı) Deposu’na ulaşmaktadır. Terfi 3 aktarma deposunda bulunan 2 asıl 2 yedek 4 adet 132 kw gücünde  terfi pompası ile ana toplama deposu olan Terfi 2 Merkezimize basılmakta ve buradan da şehre dağıtım sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Başaran, Kumdere’den Keşan’a su temini sağlanması için çok ciddi şekilde enerji maliyeti ödendiğini vurgulayan Başaran, Keşan’ın çıkarları doğrultusunda vatandaşların suyu tasarruflu kullanmaları ve özen göstermelerini rica etti.