Yapılandırma başvuruları 30 Eylül’e kadar uzatıldı

Yapılandırma başvuruları 30 Eylül’e kadar uzatıldı

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, 7 Eylül 2021 Salı Günü yaptığı açıklamada, “7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” uyarınca vadesi 30 Nisan 2021 tarihinden önce kesinleşmiş ve ödenmemiş olan borçların yapılandırılması başvuruların 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldığını söyledi.

Balcı, vadesi 30 Nisan 2021 tarihinden önce kesinleşmiş ve ödenmemiş olan emlak vergisi, çevre ve temizlik vergisi, su borçları, idari para cezaları, ilan ve reklam vergisi ile eğlence vergisi borcu olan mükelleflerin, borçlarını peşin veya 6, 9, 12 ve 18 taksit halinde yapılandırabileceğini ifade etti.

Keşan Belediyesine borcu olan mükelleflerin “7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” kapsamında borçlarını yeniden yapılandırabileceklerini belirten Balcı, “Hükümetimiz tarafından çıkarılan kanunla belediyemize borcu olan vatandaşlarımıza yapılandırma fırsatı sunuluyor. Vergi ve kaçak inşaat ile zabıta cezalarının yanı sıra 6183 sayılı amme alacakları kapsamında takipli alacakları kapsayan borçları yapılandırmak isteyen vatandaşlar 30 Eylül 2021 günü mesai bitimine kadar belediyemize başvuruda bulunabilecek. Yapılacak düzenlemeyle, ödenmemiş vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılacak. Zabıta ve kaçak inşaat gibi idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde %25 indirim uygulanacak. Bu yapılandırma kanunun diğerlerinden en önemli farkı ise cezalarına taksitlendirme imkanı getiriyor. 6-9-12-18 aylık taksit imkanlarından faydalanabilecek olan vatandaşlarımız, yapılandırmanın ilk taksitini ise 31 Ekim 2021 tarihinde ödeyecek.”