Yukarı Zaferiye Mahalle Muhtarlığı, mahallesinde

Yukarı Zaferiye Mahalle Muhtarlığı, mahallesinde

8 muhtarlık binası Edirne Valiliği’nden, çevre düzenlemesi Keşan Belediyesi’nden

Yukarı Zaferiye Mahalle Muhtarlığı binası açıldı

Vali Canalp: “Keşan için yapılan proje çok estetik”

Mustafa Helvacıoğlu: “Edirne’ye örnek olacak bir proje”

Keşan Belediyesi’nin “Mahalle Muhtarlıkları mahallelerine yakışır” sloganı ile muhtarlık binalarının mahallerine taşınması projesinin ikincisi olan Yukarı Zaferiye Mahalle Muhtarlığı’nın Kent Müzesi yanında tamamlanan muhtarlık binasının açılışı 19 Kasım Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümde düzenlenen programla açıldı.

Açılışa; Edirne Valisi Ekrem Canalp, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Yukarı Zaferiye Mahalle Muhtarı Nedim İşlek, çok heyecanlı olduğunu belirterek, “Muhtarlık binamızın mahallemizde olmasında hem sevinç duyuyorum hem de biraz hüzünlüyüm. Çok kısa bir süre önce aza kardeşimi kaybettim. Kendisini çok severdim. Şu an kendisi gözlerimin önünde. Bize bu imkanları sağlayan başta Sayın Valimiz Ekrem Canalp ve Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

“24 SAAT GÖREVİ BAŞINDA BULUNAN MUHTARLARIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Daha sonra söz alan Helvacıoğlu, Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını 2022’de coşkulu şekilde kutlayacaklarını belirterek, “2023’te Atatürk’ün bize emaneti vatanımızın 2. yüzyılı için çok çalışacağız. 24 saat görevi başında bulunan muhtarlarımız, hizmetlerinin hatırlanması, sorunlarının konuşulması ve sorunlarına çözüm üretilmesi düşüncesiyle her zaman vatandaşlarımızın yanındalar. Mahallesinde yaşayan her bireyin, sağlığının takibinden temel ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar, her konuda ilgili birimlerimize yol gösteren, onlarla birlikte gece gündüz çalışan muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Muhtarlıklarımız; mahallelerimizde hizmete sunduğumuz muhtarlık binalarıyla birlikte daha da kurumsal bir kimlik kazanmış oluyor vatandaşlarımız ile bire bir görüşme ve sorunlarını tespit etme imkanlarına sahip olan muhtarlarımız, bu sorunları ve talepleri yerel yönetimler olarak bizlere ulaştırma görevi de görmektedirler.” dedi.

“EDİRNE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE OLDU”

2. muhtarlık binasını Keşan’a kazandırdıklarını dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Peyzaj düzenlemesi, Atatürk büstü ve hizmet alanıyla tüm Edirne’ye örnek olarak bir proje oldu. Keşan Belediyesi olarak muhtarlarımızın taşıdığı sorumluluk ve önemin bilincinde olarak hareket ediyoruz. Hep birlikte dertli olacağız ki ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı, ne zaman yapacağımızı görebilelim. Biz, bugüne kadar muhtarlarımızla yol yürüdük, bundan sonra da onlarla birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Muhtarlarımız vatandaşlarımız ile bizlerin arasında köprü oluyor. 11 mahallemizi ‘Bütün şehir eşit hizmet’ anlayışıyla kucaklıyoruz. ‘İnsana hizmet ve hürmet eden belediyecilik’ anlayışından zerre miskal ödün vermeden birçok muhtarımızın tecrübesinden de istifade ederek varolan sıkıntıları ve sorunları en hızlı, etkin, verimlilik, tasarruf anlayışı içerisinde hizmete dönüştürerek yolumuza devam ediyoruz. Amacımız rıza kazanmak, amacımız hakça adaletle paylaşıp rızayı 11 mahallemizin tümüne yayacak çalışmalar yapmak. Bu duygu ve düşüncelerle vatandaşlarımıza hizmet sunmak hususunda emeğini esirgemeyen, bizlerle mahallelerin gelişimi ve değişimi hususunda çözüm ortaklığı yapan, devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten başta 11 mahallemizin kıymetli muhtarları olmak üzere tüm muhtarlarımıza görevlerinde başarılar diliyor, muhtarlık binamızın Yukarı Zaferiye Mahallemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”  

“KEŞAN İÇİN YAPILAN PROJE ÇOK ESTETİK DURUYOR”

Programda son olarak Vali Canalp konuştu.

Muhtarlık müessesinin dünyaya örnek bir temsil makamı olduğunu dile getiren Canalp, “Yerel demokrasi sadece hizmetleri yerine getirmekten ibaret değil. Yerel demokrasiyi anlamlı kılan şey temsil makamının olması. Seçimdir, seçimlerle iş başına gelmiş olan insanların halkla beraber olmasıdır. Muhtarlarımız da temsil noktasında dünyaya örnek teşkil edecek bir müessesedir. Halkımız muhtarını seçtiği zaman aynı zamanda kendisini temsil edecek bir insanı da seçmiş oluyor. Bugün burada yapmış olduğumuz örnek muhtarlık binası da şu anda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya vermiş olduğu talimat çerçevesi içerisinde devletin değişik bakanlıklarının da içerisinde olduğu bir proje çerçevesinde yeniden ele alınıyor. Tarihi dokuya uygun muhtarlık binaları projeleri ele alınıyor. Örnek olarak Edirne’de hazırlamış olduğumuz 3 ayrı muhtarlık binası projemizi ilgililere teslim ettim. Burada Keşan için yapılan proje çok estetik duruyor.” şeklinde konuştu.

8 MUHTARLIĞIN BİNALARI VALİLİKTEN, ÇEVRE DÜZENLEMESİ BELEDİYEDEN

Konuşmasının devamında Ekrem Canalp, kalan 8 mahalle muhtarlığı binasının Valilik ile çevre düzenlemelerinin ise Keşan Belediyesi eliyle yapılmasını teklif etti. Mustafa Helvacıoğlu ise hemen çalışmalara başlayabileceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve katılımcılara ikramda bulunuldu.