Zabıta Müdürlüğü’nden açıklama “Denetimlerde gerekli ikaz ve uyarıları yaptıktan sonra en son çare olarak cezai işlem uyguluyoruz”

Zabıta Müdürlüğü’nden açıklama “Denetimlerde gerekli ikaz ve uyarıları yaptıktan sonra en son çare olarak cezai işlem uyguluyoruz”

Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz yaptığı yazılı bir açıklama ile zabıtanın çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yılmaz’ın açıklaması şöyle;

                       KANUNUN VERDİĞİ YETKİLERİ KULLANIYORUZ

“Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak Belediye sınırları içerisinde ilçemizin düzenini, halkımızın huzurunu ve sağlığını korumak amacıyla, kanun tüzük ve yönetmeliklerde Belediye Zabıtasınca yerine getirileceği belirtilen görevleri yapmak ve bu görevleri yerine getirirken Kanunun verdiği yetkileri kullanmaktayız.

          DENETİM VE KONTROLLERDE KABAHATLAR KANUNU İLE KEŞAN BELEDİYESİ ZABITA EMİR VE YASAKLAR YÖNETMELİĞİ’Nİ UYGULUYORUZ”

Bu nedenle İlçemiz içersinde ve bağlı olan mücavir alanlarda yapmış olduğumuz denetim ve kontroller esnasında, 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve Keşan Belediyesi Zabıta Emir ve Yasaklar Yönetmeliği kapsamında tespit tutanağı ve idari yaptırım tutanağı düzenleyerek idari para cezası uygulamaktayız.

                            EN SON ÇARE CEZA OLUYOR

Düzenlenen idari para cezalarını uygulamadan önce gerekli ikaz ve uyarılar yapılmakta en son çare olarak cezai işlem uygulanmaktadır. Amacımız ceza yazmak değil, kamu düzenini sağlamaktır. Yapılan her ihlal birden fazla kişiyi olumsuz etkilemektedir.

 

      VATANDAŞIMIZ UYARILARI DİKKATE ALSINLAR

Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için memurların yapmış oldukları uyarıları dikkate almalarını, özellikle yaya geçidi, yaya kaldırımı, engelli park yerleri ile şehir içi toplu taşıma araçlarının indirme-bindirme duraklarına yapılan işgaller konusunda vatandaşlarımızın daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Bu bağlamda denetim ve kontrollerimiz düzenli olarak devam edeceğinden dolayı vatandaşlarımızdan konuya hassasiyet göstermelerini, kurallara uyarak yardımcı olmalarını önemle rica ederiz.

            OKUL BÖLGELERİNDE DİKKATLİ OLALIM

Ayrıca 2019-2020 Eğitim ve Öğrenim yılının başlaması ile beraber okul bölgelerinde öğrenci yoğunluğu yaşanmakta, sürücülerin özellikle okul bölgelerinde dikkatli olmalarını, geçiş önceliğinin yayalarda olduğunu hatırlatmak isterim.