Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, tam kapanmayla ilgili bilgilendirdi

Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, tam kapanmayla ilgili bilgilendirdi

Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, 28 Nisan 2021 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanmayla ilgili bilgilendirmede bulundu.

“Bu süreçte muafiyetlerin kötüye kullanımının tespiti halinde idari yaptırımlar uygulanacak”

Koronavirüse karşı mücadelede tam kapanma döneminin başlamak üzere oluğunu belirten Yılmaz, “29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde bir dizi yeni tedbirler alındı. Tam kapanma döneminde 6638 sayılı genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla bazı yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu süreçte muafiyetlerin kötüye kullanımının tespiti halinde idari yaptırımlar uygulanacak. Bu konuda halkımızın duyarlı olmasını bekliyoruz.  Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.  Vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidebilecekler. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

“Halk pazarı 29 Nisan 2021 Perşembe günü kurulacak”

Keşan kurulan semt pazarları ve halk pazarları hakkında bilgi veren Gökhan Yılmaz, “Perşembe pazarımız ve Cuma günleri kurulan halk pazarı hem gıda hem de giyim olmak üzere 29 Nisan 2021 Perşembe günü kurulacak. Söz konusu kısıtlamalar zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme, restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler)sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecektir.” şeklinde konuştu.

“Zabıta Müdürlüğü olarak bu kısıtlama sürecinde hizmet vermeye devam edeceğiz”

Gökhan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek. Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır. Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak bu kısıtlama sürecinde hizmet vermeye devam edeceğiz. Düzenli olarak kontrollerimizi yapacağız. Vatandaşımız da kesinlikle kurallara uymalı. Aksi takdirde çok ciddi cezalar ile karşı karşıya kalabilirler. Vatandaşımızın zor durumda kalmasını istemiyoruz.”